ՀԿԵ-ն լրացուցիչ միջոցներ է ձեռնարկում կորոնավիրուսի կանխարգելման համար
Մարտի 16-ին կայացած խորհրդակցության ընթացքում «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը հանձնարարեց կորոնավիրուսի (COVID-19) կանխարգելմանն ուղղված լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել:
Մասնավորապես դա վերաբերվում է կայարանների և ներհանրապետական էլեկտրագնացքների ախտահանման ինտենսիվությանը, ուղևորների հետ շփվող անձնակազմի (տոմսավաճառներ, հսկիչներ, կայարանների հերթապահներ, լոկոմոտիվային բրիգադներ և այլն) անհրաժեշտ դիմակներով և պարագաներով ապահովմանը: Գլխավոր տնօրենի հանձնարարությամբ մարտի 17-ից ՀԿԵ վարչական շենք, դեպոներ, գծային տնտեսություններ մուտք գործելուց դիստանցիոն ստուգվելու է բոլոր աշխատողների ջերմությունը: Բարձր ջերմություն ունեցողներն ուղղվելու են բժշկական հետազոտության:
- Անհրաժեշտ է բոլոր անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել ընկերության  աշխատողների անվտանգությունն ապահովելու համար: Սանիտարահիգիենիկ խիստ հսկողությունն ու կարգապահությունը մեզ թույլ կտան ապահովել անխափան տրանսպորտային հաղորդակցություն պետության համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող երկաթուղային փոխադրումների ոլորտում, - նշեց Ա.Մելնիկովը:
Նա նաև հանձնարարեց բացառել բոլոր մասսայական միջոցառումների անցկացումը և գործուղումները երկաթուղում՝ շեշտը դնելով կապի միջոցների ավելի լայն օգտագործմանը: Բացի այդ, ղեկավար կազմին հանձնարարված է մշակել զարգացման հնարավոր ծրագրեր՝ հաշվի առնելով բեռնափոխադրումների և ուղևորափոխադրումների ծավալների տատանման ռիսկերը:
Հիշեցնենք, որ մարտի 14-ից ՀԿԵ-ն կասեցրել է միջազգային ուղևորափոխադրումները՝ մինչև մարտի 24-ը չեղարկելով Երևան-Թբիլիսի-Երևան գնացքի ուղերթները: Այժմ Ընկերությունը բոլոր ուղևորներին վերադարձնում է տոնսերի դիմաց վճարված գումարները:

ЮКЖД принимает дополнительные меры по противодействию и профилактике COVID-19
В ходе состоявшегося 16 марта совещания генеральный директор компании «Южно-Кавказская железная дорога» Алексей Мельников распорядился о применении на железной дороге ряда дополнительных мер по профилактике и противодействию распространению вируса COVID-19.
В частности, речь идет о большей интенсивности обработки дезинфицирующими растворами основных вокзалов страны и пригородных электропоездов, обеспечение соответствующими масками и препаратами всех контактирующих с пассажирами сотрудников (кассиры, контролеры, дежурные по станциям, локомотивные бригады и другие). По поручению гендиректора, с 17 марта на входах в административное здание ЮКЖД, депо, предприятий путевого комплекса будет осуществляться дистанционный замер температуры сотрудников. Все сотрудники с выявленной повышенной температурой будут направляться на медицинское обследование.
«Мы должны принять все меры для обеспечения безопасности сотрудников компании. Жесткий санитарно-гигиенический контроль и трудовая дисциплина позволят нам гарантировать бесперебойное транспортное сообщение в стратегической для государства сфере железнодорожных перевозок», - отметил А.Мельников.
Он также поручил исключить массовые мероприятия на дороге и командировки, ставя акцент на более широкое использование средств связи. Кроме того, руководящему составу компании поручено разработать возможные сценарии развития на дороге, связанные с рисками изменения объема грузопотока и сокращения количества пассажиров.
Напомним, что с 14 марта ЮКЖД прекратила международное пассажирское сообщение, отменив до 24 марта курсирование пассажирского поезда Ереван-Тбилиси-Ереван. В настоящее время заранее купившим билеты пассажирам в установленном порядке возвращаются суммы приобретений.