Pasargad_nowruz_2013-1
Աշխարհի մի քանի երկրում տարածում է ստացել կորոնավիրուսի նոր տեսակը, այդ թվում՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում։ Վարակվածների թվում են նաև Իրանի առողջապահության փոխնախարար Իջար Հարիրչին, Իրանի 13-րդ վարչական շրջանի ղեկավար Ռահմազադեն։
Մարտի 21-ին իրանական ամանորի՝ Նովրուզի տոնն է։
Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի տնօրեն Կարեն Ղազարյանից հետաքրքրվեցինք, թե արդյո՞ք Իրանի քաղաքացիները հետաձգել են Նովրուզի տոնումը, որ լինում է ամեն տարի համալիրում։ «Դեռևս այդպիսի լուր չունենք։ Ապրիլի մեկի համար նշանակված օր կա, բայց հետաձգման մասին տեղեկություն չկա»,- նշեց համալիրի տնօրենը։
Ճշտմանը, այսինքն՝ ո՛չ հետաձգե՞լ են, ո՛չ էլ հաստատե՞լ միջոցառումը, պատասխանեց, որ պայմանագիր ունեն կնքված․ «Մեկ ամիս դեռ կա, ապրիլի 1-ին պետք է լինի, դեռ ոչ մի ստույգ տեղեկություն հետաձգելու մասով չի եղել»։
«Նորք Ռեզիդենս» հյուրանոցից հետաքրքրվեցինք, թե արդյո՞ք կորոնավիրուսի կապակցությամբ Իրանի քաղաքացիները չեղարկե՞լ են իրենց կողմից պատվիրված համարները, պատասխանեցին, որ բոլոր պատվերները չեղարկվել են․ «Տարբեր տուրիստական գործակալություններ զանգել, չեղարկել են»։
Հոլլիդեյ Ինն Էքսպրես հյուրանոցից հայտնեցին, որ իրանական շուկայից այդքան շատ ամրագրումներ չեն ունենում։ «1-2 ամրագրում է եղել, որոնք չեղարկվել են»,- նշեցին հյուրանոցից։
«Անի Պլազա» հյուրանոցից էլ ասացին, որ չեն կարող կոնկրետ թիվ նշել, քանի որ տուր-կազմակերպությունները հստակ թիվ չեն նշում, բայց Իրանի քաղաքացիների համար պատվիրված համարների չեղարկում դեռ չի եղել։
Մենք նաև կապ հաստատեցինք Հայաստանում Իրանի դեսպանատան հետ՝ տեղեկանալու, թե արդյո՞ք չեղարկումներ  եղել են և ի՞նչ իրավիճակ է տիրում այդ ուղղությամբ։
«Եթե տուրերի մեջ կան Հայաստանի քաղաքացիներ, որ պետք է մեկնեն Իրան, այսինքն՝ իրանական անձնագիր չունեն, մոտակա երկու շաբաթվա մեջ արգելված է իրենց մուտքն Իրան։ Եվ հակառակը՝ ովքեր Հայաստանի անձնագիր չունեն, Իրանի քաղաքացի են, չեն կարող գալ Հայաստան։ Դեսպանատունն ինֆորմացիա է տրամադրում միայն մուտքի և ելքի հետ կապված»,- նշեցին դեսպանատնից։

Pasargad_nowruz_2013-1
В нескольких странах мира распространился новый тип коронавируса, в том числе – Исламской Республике Иран. В числе заразившихся замминистра здравоохранения Ирана Иджар Харирчи, глава 13-го административного округа Ирана Рахмазаде.
21-го марта – иранский новый год – Новруз.
Мы поинтересовались у директора спортивно-концертного комплекса имени Карена Демирчяна Карена Казаряна, отложили ли граждане Ирана празднование Новруза, которое каждый год проводится в комплексе. «Пока у нас нет такой информации. Есть день, назначенный на первое апреля, но об отсрочки информации нет», - отметил директор комплекса.
На уточнение, то есть не отложили, но и не подтвердили мероприятие, ответил, что у них есть заключенный договор: «Еще есть месяц, должно быть 1-го апреля, пока не было  никакой конкретной информации в плане отсрочки».
Мы поинтересовались в гостинице «Норк Резидент», отменили ли граждане Ирана свои брони в связи с коронавирусом? Все заказы были отменены: «Различные туристические агентства позвонили и отменили».
Из гостиницы Холлидей Инн Экспресс сообщили, что у них не бывает много бронирования из иранского рынка. «Были 1-2 бронирования, которые были отменены», - сообщили из гостиницы.
Из гостиницы «Ани Плаза» сказали, что не могут конкретно отметить, поскольку туристические организации не называют конкретных чисел, но отмен номеров для граждан Ирана пока не было.
Мы связались с посольством Ирана в Армении, чтобы узнать, были ли отмены, и какая ситуация царит в этом направлении?
«Если в турах есть граждане Армении, которые должны отправиться в Иран, т. е. у них нет иранского паспорта, в ближайшие две недели их въезд в Иран запрещен. И наоборот, у кого нет армянского паспорта, кто является гражданином Ирана, не может приехать в Армению.  Посольство предоставляет только информацию, связанную с въездами и выездами»,- отметили в посольстве.