Կունենանք պրոֆեսիոնալ մակարդակով պատրաստված նյութեր․ Գագիկ Ղազինյանը՝ ոլորտային լրագրության մասին (տեսանյութ)
Մենք պետք է ունենանք ոչ թե ընդհանրապես լրագրող, որ կգրի ամեն ինչի մասին և շատ խիստ մակերեսային և ոչ պրոֆեսիոնալ մակարդակով, այլ՝ պետք է լինեն ոլորտային լրագրողներ․ «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց ԵՊՀ Իրավագիտության ֆակուլտետի դեկան, ԳԱԱ ակադեմիկոս Գագիկ Ղազինյանը, որը մասնակցում էր «Մեդիա իրավունք» կրթական ծրագրի մեկնարկային միջոցառմանը։
Ոլորտային լրագրության պարագայում, ըստ Ղազինյանի, կունենանք շատ ավելի խորը, պրոֆեսիոնալ մակարդակով պատրաստված նյութեր, որոնք մատուցվում են հասարակությանը։
Անդրադառնալով լրատվամիջոցների տեղեկատվության աղբյուրների գաղտնիության պահպանման և լրատվամիջոցների իրավունքների վերաբերյալ հարցին՝ իրավաբանն ասաց, որ այս դեպքում երկուստեք իրավունքներ կան։
«Ե՛վ կա հանրային շահ կամ հանրային իրավապահ մարմինների շահեր, որոնք իրականացնում են իրենց գործառույթը, այն է՝ պայքարել հանցավորության դեմ, բացահայտել հանցագործություններ և այլն։ Եվ կա լրատվամիջոցի իրավունքը պաշտպանված, այսինքն՝ չբացահայտելու աղբյուրը»,- նշեց Իրավագիտության ֆակուլտետի դեկանը։
Ղազինյանը նշեց Սահմանադրական դատարանի որոշումը, թե որ դեպքում է պետք է լրատվամիջոցը բացահայտի իր աղբյուրը․ հանրային մեծ վտանգավորություն ունեցող հանցագործություններ,  անձի կյանքին սպառնացող դեպքեր։

У нас будут гораздо более глубокие, подготовленные на профессиональном уровне материалы: Гагик Казинян об отраслевой журналистике (видео)
У нас должны быть не журналисты вообще, которые будут писать обо всем и на крайне поверхностном и непрофессиональном уровне, а должны быть отраслевые журналисты – в беседе с «А1+» сказал декан Факультета правоведения ЕГУ, академик НАН Гагик Казинян, который участвует в стартовом мероприятии образовательной программы «Медиа право».
В случае отраслевой журналистики, по мнению Казиняна, у нас будут гораздо более глубокие, подготовленные на профессиональном уровне материалы, которые подаются общественности.
Обратившись к вопросам конфиденциальности источников информации СМИ и прав СМИ, юрист сказал, что в этом случае есть обоюдные права.
«И есть общественный интерес или интересы общественных правоохранительных органов, которые осуществляют свою функцию, а именно бороться с преступностью, раскрывать преступления и т.п. И есть защищенное право СМИ, т. е. не раскрывать источник»,- отметил декан Юридического факультета.
Казинян отметил решение Конституционного суда, в каких случаях СМИ должны раскрывать источник: преступления, обладающие большой общественной опасностью, случаи, угрожающие жизни человека.