Ո՞վ և ինչո՞ւ է գաղտնալսել Արայիկ Պապիկյանին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Քրեական գործերից մեկով, որով ես հանդիսանում էի պաշտպան, ստացա նյութերը, ուսումնասիրեցի դրա մի մասը, պարզեցի, որ այդ գործով իրականացված գաղտնալսումներով առնվազն 8 անգամ գաղտնալսվել է իմ և իմ պաշտպանյալի ծնողի խոսակցությունը»,-«Ա1+»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց փաստաբան Արայիկ Պապիկյանը։
Փաստաբանը տեղեկացրեց, որ քննիչը, ստանալով գաղտանալսումները ոստիկանության համապատասխան ծառայություններից, գործով պաշտպանի գաղտնալսումները որպես ապացույց է ճանաչել և առաջիկա օրերին պատրաստվում է ուղարկել դատարան․
«Ես ընդհանրապես անհանգստանալու առիթ չունեմ այն առումով, որ իմ բոլոր հեռախոսային խոսակցությունները կարող են շատ հանգիստ գաղտնալսել, որովհետև ես երբեք որևէ բան չեմ թաքցնում կամ ծածուկ ոչինչ չեմ անում»։
Պապիկյանը տեղեկացրեց, որ գաղտնալսումները իրականցվել են 2019 թվականի սեպտեմբեր ամսին, բայց այդ մասին ինքը տեղեկացել է միայն օրեր առաջ, երբ ստացել է գործի նյութերը։
«Չեմ էլ զարմանում, որ փաստաբանի նկատմամբ այսպիսի ոտնձգություն կարող են անել և դա դիտարկել որպես սովորական, շարքային երևույթ»։
Փաստաբանը նշեց, որ այս հարցին անպայման անդրադառնալու է դատարանում և հայտնելու է իր վերաբերմունքը ձեռք բերված ապացույցների մասին․
«Քրեական դատավարության օրենսգիքը արգելում է գործով ընդգրկված փաստաբանին գաղտնալսել, երբ նա կատարում է իր դատավարական պարտականությունները, սա արգելված է»,-տեղեկացնում է Պապիկյանը։
Փաստաբանը կասկածներ ունի նաև, որ իր և իր պաշտպանյալի առանձնազրույցները , որոնք տեղի են ունեցել քրեակատարողական հիմնարկում՝ ևս գաղտնալսվել են․
«Այն քրեակատարողական հիմնարկում, որտեղ իմ պաշտպանյալի հետ մենք առանձնազրույցներ ենք ունեցել, իմ պաշտպանյալի նկատմաբ այդ նույն սենյակում, բոլորովին այլ հանգամանքներում, այլ գործի շրջանակներում իրականացվել է «ներքին դիտում» օպերատիվ-հետախուզական միջոցառում, և դա տեղի է ունեցել այն ժամանակ, երբ այդ նույն սենյակում ես առնվազն երկու անգամ առանձնազրույց եմ ունեցել իմ պաշտպանյալի հետ»։
Փաստաբանն ընդգծում է նաև․«Ես ինքս հայտնվել եմ հետապնդվողի դերում, այն դեպքում, երբ ես պարտավոր էի, որպես փաստաբան՝ հետապնվող անձին պատշաճ իրավաբանական օժանադակություն ցուցաբերել, բայց դա արել եմ մի դեպքում, երբ ես ինքս եմ հետապնվելիս եղել»։
Փաստաբանը հայտնեց, որ գաղտանլսումը չի եղել հանրային հնչեղություն ունեցող գործի շրջանակներում, թեև առանձնապես ծանր հանցագործության մասին է խոսքը․
«Բուն գործով կար երեք սպանության դրվագ, միաժամանակ կար առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցների շրջանառության մասին խոսք, ընդ որում մի քանի այլ երկրների հետ թմրամիջոցների կապի մասին է խոսքը, այսինքն՝ գործը բավականին մեծ դրվագներ և ծավալներ ուներ, բայց քննիչն ու դատախազը «հանրային հնչեղություն» փորձեցին ապահովել փաստաբանին գաղտնալսելու միջոցով, ես հավաստիացնում եմ և՛ քննիչին, և՛ դատախազին, և՛ որոշ դատավորների, որ դատաքննության ընթացքում ես երաշխավորում եմ իրենց համար հանրային հնչեղությունը իրենց կատարածի համար»։
Փաստաբանը չի բացառում, որ քննիչը կամ դատախազը այս ճանապարհով փորձել են հասնել պաշտոնի առաջխաղացման կամ լրացուցիչ պարգևավճարների․
«Ինձ գաղտնալսելով երազախաբ եղան, որովհետև իրենց համար էական ոչինչ չեն հայտանբերել»։
Ինչ վերաբերում է ոստիկանությանը հեռախոսային խոսակցությունների գաղտնալսման հնարավորություն տալուն, փաստաբանն ասաց․
«Մինչև, օրինակ՝ ոստիկանությանը, գաղտնալսման հնարավորություն տալը, նախ անհրաժեշտ էր ընդհանրապես անդրադառանալ՝ ինչպես են ՀՀ-ում այս միջոցով հետապնդումները կատարվում, այդ կառուցակարգերը ամբողջությամբ փոփոխության կարիք ունեն, ՀՀ-ում 2018 թվականից հետո ամբողջությամբ պահպանվեց այն հին բարքերն ու կարգերը, որոնք կային։ Առանց բարեփոխումների և լրացուցիչ գաղտնալսման գործառույթներ տրվեցին ոստիկանւթյանը»։

Кто и почему прослушивал Араика Папикяна (видео)
Поддержи А1+!«По одному из уголовных дел, по которому я являлся адвокатом, получил материалы, изучил часть из них, выяснил, что по прослушкам, осуществленным по этому делу, как минимум 8 раз прослушивались разговоры между мною и родителем моего подзащитного»,- в беседе с «А1+» об этом сообщил адвокат Араик Папикян.
Адвокат сообщил, что следователь, получив прослушивания от соответствующих служб полиции, признал прослушивания адвоката по делу в качестве доказательства, и в ближайшие дни собирается отправить в суд:
«Мне вообще не о чем переживать в том плане, что все мои телефонные разговоры могут очень спокойно прослушиваться, потому что я никогда ничего не скрываю и ничего не делаю тайно».
Папикян сообщил, что прослушивания осуществлялись в сентябре 2019 года, но он узнал об этом только несколько дней назад, когда получил материалы дела.
«Я и не удивляюсь, что могут совершить такое посягательство на адвоката и рассматривать это как обычное, рядовое явление».
Адвокат отметил, что обязательно обратится к этому вопросу в суде и сообщит свое отношение к добытым доказательствам:
«Уголовно-процессуальный кодекс запрещает прослушивать привлеченного по делу адвоката, когда он выполняет свои процессуальные обязанности, это запрещено»,- сообщает Папикян.
У адвоката также есть подозрения, что личные беседы между ним и его подзащитным, которые проходили в уголовно-исполнительном учреждении, также прослушивались:
«В уголовно-исполнительном учреждении, где мы провели личные беседы с моим подзащитным, по отношению к моему подзащитному в том же кабинете, совершенно в других обстоятельствах, в рамках другого дела осуществлялось оперативно-следственное мероприятие «внутреннее наблюдение» и это имело место тогда, когда в той же комнате я как минимум дважды проводил личные беседы с моим подзащитным».
Адвокат также подчеркивает: «Я сам оказался в роли преследуемого, в том случае, когда я был обязан, в качестве адвоката, оказать надлежащую юридическую помощь преследуемому лицу, но это я сделал в случае, когда меня самого преследовали».
Адвокат сообщил, что прослушивания не были в рамках дела, имеющего общественный резонанс, хотя речь идет об особо тяжком преступлении:
«По самому делу было три эпизода убийства, в то же время была речь об обороте наркотиков в особо крупных размерах, причем речь о связи наркотиков с несколькими другими странами, т. е. дело имело достаточно много эпизодов и объём, однако следователь и прокурор попытались обеспечить «общественный резонанс» посредством прослушивания адвоката, я заверяю и следователю, и прокурору, и некоторым судьям, что в процессе судебного расследования я гарантирую для них общественный резонанс за то, что они сделали».
Адвокат не исключает, что следователь или прокурор этим путем пытались достичь продвижения по должности или дополнительных премий:
«Прослушивая меня, они обманулись, поскольку ничего существенного для себя не обнаружили».
Касательно предоставления полиции возможности прослушивания телефонных разговоров адвокат сказал:
«Прежде чем, к примеру, полиции давать возможность прослушивания, прежде нужно было вообще обратиться: как в РА осуществляют преследование этим способом, эти процедуры полностью нуждаются в изменении; в РА после 2018 года полностью сохранились те старые нравы и порядки, которые были. Без реформ полиции дали дополнительные функции прослушивания».