Կոնստանտին Օրբելյանը վերականգնվեց թատրոնի տնօրենի պաշտոնում (տեսանյութ)
Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Կոնստանտին Օրբելյանn այսօրվանից կրկին զբաղեցնում է թատրոնի տնօրենի պաշտոնը։
Հիշեցնենք, որ պարոն Օրբելյանը շահել էր դատը, որից հետո նախարարությունը դիմել էր Վերաքննիչ դատարան, սակայն մերժվել էր։
Կոնստանտին Օրբելյանը նշեց, որ իրեն տնօրենի պաշտոնից զրկելը, ցավոք անդրադարձավ նաև թատրոնի գործունեության վրա։ Քանի որ, որպես տնօրեն ինքը ստորագրությունից զրկված էր, այն պայմանավորվածությունները, որ ձեռք էին բերվել անցած տարվա ապրիլից, ստիպված եղան չեղարկել։ Հովանավորները խզեցին պայմանագրերը, չիրագործվեցին նաև հյուրախաղերը՝ Կատար, Բահրեյն և Դուբայ։
Վաղը պարոն Օրբելյանը հանդիպելու է ԿԳՄՍ փոխնախարար Արա Խզմալյանի հետ, և արդեն պարզ կլինեն անելիքներն, ու կճշտվեն նախագծերը։
«Իմ պայմանագիրը մինչև օգոստոսի երեքն է, այնպես որ ժամանակը սուղ է, հուսով եմ՝ կհասցնենք կյանքի կոչել նախատեսված ծրագրերը»։ Իսկ նոր պայմանագիր իր հետ կկնքեն, թե ոչ, առայժմ պարզ չէ։
«Ա1+» -ի հարցին, թե ինչպես ընդունեց տնօրենի պաշտոնում նրա վերականգնվելու լուրը թատրոնի կոլեկտիվը, պարոն Օրբելյանը պատասխանեց․ «Ոմանք ուրախությամբ, ոմանք՝ ոչ այնքան։ Կարծում եմ՝ դա բնական է։»

Константин Орбелян восстановлен в должности директора театра (видео)
Художественный руководитель Национального академического театра оперы и балета имени Александра Спендиарова Константин Орбелян с сегодняшнего дня вновь занимает должность директора театра.
Напомним, что господин Орбелян выиграл судебное дело, после чего министерство обратилось в Апелляционный суд, но проиграло.
Константин Орбелян отметил, что лишение его должности директора, к сожалению, также сказалось на деятельности театра. Поскольку он был лишен права подписи в качестве директора, договоренности, достигнутые с апреля прошлого года, были вынуждены отменить. Спонсоры расторгли договора, не были осуществлены также гастроли в Катар, Бахрейн и Дубай.
Завтра господин Орбелян встретится с замминистра ОНКС Ара Хзмаляном, и уже станут ясны дела и будут уточнены проекты.
«Мой договор до третьего августа, также что времени мало, надеюсь: успеем призвать к жизни предусмотренные программы». А заключат с ним новый договор или нет, пока не ясно.
На вопрос «А1+», как отнесся к новости его восстановления в должности директора коллектив театра, господин Орбелян ответил: «Некоторые с радостью, некоторые – не особенно. Думаю, это естественно».