Ֆեյսբուքյան գրառումը կարող է դառնալ ընտանեկան կոնֆլիկտի պատճառ (տեսանյութ)
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանը զուգընթաց մարդիկ սկսել են ապրել միաժամանակ երկու աշխարհներում՝ իրական եւ վիրտուալ, ինչը կարող է  հանգեցնել անձի երկատման։
ԵՊՀ  դասախոս, հոգեբան Սաթեն Գրիգորյանն ասում է՝  ստացվում է այնպես, որ մարդիկ վիրտուալ կյանքում ավելի ազատամիտ են, իրենց ոճին ավելի հավատարիմ, քանի որ նրանք իրական կյանքում ավելի շատ քննադատներ ունեն, քան սոցցանցերում։
Ըստ նրա՝ Ֆեյբուքում կատարած գրառումները կարող են դառնալ ընտանեկան կոնֆլիկտի պատճառ, եթե դրանք անանուն չեն, որովհետև ֆեյսբուքյան՝ կանանց համար նախատեսված խմբերում կան տղամարդիկ, որոնք իրենց կանանց էջերով են մտնում, շատերը ընկերական «չաթերով» են գրառումները տարածում, և ուրիշի խնդիրը դառնում է քննարկման ու ծաղրի թեմա։
Կանայք հիմնականում այս հարթակներում են գրառումներ կատարում, որովհետև կա տարածված կարծիք, որ հոգեբանին դիմելը ամոթ է ու կարող է լինել քննադատելի, որովհետև նրանք չեն կարող տարբերել հոգեբանի և հոգեբույժին։ Սակայն, Սաթեն Գրիգորյանն խոսքով, ուրախալի փաստ էլ ունենք՝ երիտասարդները համարձակորեն այցելում են հոգեբանի, քանի որ հասկացել են՝ մարդ լիարժեք կարող է ինքն իրեն հասկանալ, երբ կարողանում է առերես բախվել իր խնդրիրներին։
Սոցցանցերում անհանդուրժողականության խոսքի ու բացասական մեկանաբանությունների ավելացման պատճառը, ըստ հոգեբանի, սթրեսն է, որովհետև մարդիկ իրականում չեն արտահայտում իրենց հույզերը, մարդկանց հետ իրականում չեն շփվում այնքան, որքան ունեն դրա կարիքը, արդյունքում դրանք դառնում են սթրեսոգեններ, կուտակվում են և ագրեսիայի տեսքով դուրս են գալիս։
Համացանցում քննարկման  թեմա հիմնականում դառնում է  Ֆեյսբուքի «Կանանց անկյուն» խմբում կատարված գրառումները։ Տարբեր տարիքի կանայք հիմնականում այս տեսակ խմբերում են կիսվում իրենց անձնական խնդիրներով ՝ օգնության ակնկալիքով։ Բայց հաճախ բախվում են վիրավորանքի ու ծաղրի։
Այս խնդրի վերաբերյալ զրուցեցինք «Կանանց անկյուն» ֆեյսբուքյան խմբի  հիմնադիր Տաթև Թորոսյանի հետ։
«Այն միտված է օգնել բոլոր այն կանանց, ովքեր դրա կարիքն ունեն։ Ամեն ամիս կատարվում են «մաքրման աշխատանքներ», որի ընթացքում հեռացվում են բոլոր կեղծ ու տղամարդկանց պատկանող էջերը, բայց լիարժեք գաղտնիություն ապահովել միշտ չի ստացվում, քանի որ խմբին անդամագրված է 74 000 կին աշխարհի տարբեր անկյուններից»,-ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ « Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալությունը» հայտարարությամբ էր հանդես եկել, որտեղ հորդորել էր զգոնություն պահպանել անձնական տվյալներ սոցկայքերում ներկայացնելիս։

Запись в фейсбуке может стать причиной семейного конфликта (видео)
Поддержи А1+!Параллельно с развитием информационных технологий люди начали жить одновременно в двух мирах – реальном и виртуальном, что может привести к раздвоению личности.
Преподаватель ЕГУ, психолог Сатен Григорян говорит: получается так, что люди в виртуальной жизни более свободомыслящие, более верны своему стилю, поскольку в реальной жизни у них больше критиков, чем в соцсетях.
По ее словам, записи в фейсбуке могут стать причиной семейного конфликта, если они не анонимные, потому что в фейсбук-группах, предназначенных для женщин, есть мужчины, которые входят через страницы своих жен, многие распространяют записи по дружеским «чатам», и чужая проблема становится темой обсуждения и издевки.
Женщины в основном делают записи на этих платформах, потому что распространено мнение, что обращаться к психологу стыдно и может быть предосудительно, поскольку они не могут различить психолога и психиатра. Однако, по словам Сатен Григорян, у нас есть и радостный факт: молодежь смело посещает психологов, поскольку поняли: человек может полноценно понять самого себя, когда может столкнуться лицом к лицу со своими проблемами.
Причина увеличения нетолерантной речи и отрицательных комментариев в соцсетях, по мнению, психолога, в стрессе, поскольку люди в действительности не выражают свои эмоции, в действительности не общаются с людьми столько, сколько у них есть потребность в этом, в результате они становятся стрессогенами, накапливаются и выбрасывают в виде агрессии.
Темой обсуждения в интернете в основном становятся записи в фейсбук-группе «Женский уголок». Женщины разного возраста обычно в такого рода группа делятся своими личными проблемами, ожидая помощи. Но часто сталкиваются с оскорблением и издевательством.
Об этой проблеме побеседовали с основателем фейсбук-группы «Женский уголок» Татев Торосян.
«Она нацелена на то, чтобы помочь всем тем женщинам, которые в этом нуждаются. Каждый месяц проводятся «работы по очистке», в процессе которых удаляются все фейковые и принадлежащие мужчинам страницы, но обеспечить полноценную конфиденциальность не всегда получается, поскольку в группу входят 74000 женщин из разных уголков мира», - сказала она.
Напомним, что несколько дней назад «Агентство по защите персональных данных» выступило с заявлением, где призвало сохранять бдительность, представляя в соцсетях личные данные.
По мнению СМИ, распространение подобных записей является не только психологическим, но и этическим нарушением.