Վարկերի մարման  ժամանակ ավտոմեքենաների գները կնվազեն․  փորձագետ
Ավտոմեքեաների հետ կապված  վերջին խնդիրը բացահայտեց ԵԱՏՄ քողարկված նպատակները,- ասում է   Հայաստանի տաքսի ծառայությունների գործատուների ճյուղային միության նախագահ Վահագն Սահակյանը։
«Մաքսային միության քողարկված նպատակներից մեկը եղել է  Հայաստանում հնարավորին չափ ապրանք վաճառելը, ոչ թե արտահանելը։ Այսօրվա արտահանողների խնդիրները ապացույցն են նրա, որ հայերը խնդիրներ են ունենում մաքսային միության մյուս երկրներում, հիմնականում Ռուսաստանում։ Նույնն էլ կատարվելու է ավտոմեքենաների հետ»,-ասում  է  նա։
Ղազախստանում խնդիրներ են առաջացել  ավտոմեքենաների հետ կապված, որոնք ներկրվել են Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետություններից ու ժամանակին չեն հաշվառվել։ Գաղտնիք չէ, որ բազմաթիվ մեքենաներ գնվել են Հայաստանից։  Չի բացառվում, որ ղազախ գնորդները վերադարձնեն հայկական համարանիշներով մեքենաները։
«Մեր խնդիրը մեր քաղաքացին ու իր կորցրած գումարն է, ոչ թե Ղազախստանի քաղաքացին»,- շեշտում է  Վահագն Սահակյանը։  Թեեւ այս ամենի պատճառը, նրա խոսքով,  նաեւ հայ գործարարների ոչ հեռատես լինելն է, որի արդյունքում ավտոմեքենաների շուկայում ճգնաժամ է հասունացել։
2015-2016 թվականներին  գործարարներն օգտվեցին  հնարավորությունից, որ Հայաստանում գործում են դեռեւս  մաքսազերծման  ցածր գներ ու ներկրեցին մեծ թվով մեքենաներ։ Այս պահին,   ըստ նրա,  Հայաստանում շահագործվում են 600000 ավտոմեքենա, իսկ չշագործվողների թիվը շատ ավելին է։
Եթե իրավիճակն այսպես շարունակվի,  ըստ նրա,  երեք- չորս ամիս  հետո   Հայստանում մեքենաների գները  իջնեն՝  գնորդ չլինելու  պատճառով, իսկ այս բիզնեսով զբաղվողները նաեւ վարկերը պետք է մարեն։

Во время погашения кредитов цены на автомобили снизятся: эксперт
Последняя проблема, связанная с автомобилями, выявила скрытые цели ЕЭАС, - говорит председатель отраслевого союза работодателей такси-служб Армении Ваагн Саакян.
«Одной из скрытых целей Таможенного союза было продать как можно больше товаров в Армении, а не экспортировать. Проблемы сегодняшних экспортеров доказывают, что армяне сталкиваются с проблемами в других странах таможенного союза, в основном в России. То же произойдет и с автомобилями»,- говорит он.
В Казахстане возникли проблемы с автомобилями, импортированными из стран-членов Евразийского экономического союза и не были своевременно зарегистрированы. Не секрет, что из Армении были куплены многочисленные автомобили. Не исключается, что казахские покупатели возвратят автомобили с армянскими номерами.
«Наша проблема – это наши граждане и потерянные ими суммы, а не граждане Казахстана»,- подчеркивает Ваагн Саакян. Хотя причина всего этого, по его словам, также в недальновидности армянских бизнесменов, в результате чего назрел кризис на автомобильном рынке.
В 2015-2016 годах бизнесмены воспользовались возможностью, что в Армении действуют пока низкие цены на растаможку и импортировали большое количество автомобилей. В настоящий момент, по его словам, в Армении эксплуатируются 600000 автомобилей, а число неэксплуатируемых намного больше.
Если ситуация будет продолжаться таким образом, через три-четыре месяца в Армении снизятся цены на автомобили из-за отсутствия покупателей, а те, кто занимаются этим бизнесом, еще должны погасить кредиты.