Քոչարյանի պաշտպանը դատավոր Արմեն Դանիելյանին ինքնաբացարկի միջնորդություն կներկայացնի
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎերաքննիչ քրեական դատարանում դատավոր Արմեն Դանիելյանի նախագահությամբ տեղի է ունենում սահմանադրական կարգի տապալման գործով ամբաստանյալ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններին Մարտի 1-ի ամբողջական նյութերի տրամադրման դեմ դատախազության կողմից բերված բողոքի քննությունը։
Նիստին Քոչարյանը չի մասնակցում։
Դատավորի հարցին, թե դատավորին ինքնաբացարկ հայտնելու միջնորդություն ներկայացնելու կարիք տեսնո՞ւմ են, Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը դրական արձագանքեց, բայց մինչ դատավորին ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացնելը, Հովհաննես Խուդոյանը մտահոգություն հնչեցրեց, որ դատարանը իր վստահորդին նիստին մասնակցելու գործընթաց չի ապահովել։
Դատավոր Արմեն Դանիելյանը պարզաբանեց, որ կազմակերպչական առումով դատարանն այս ձևաչափն է ընտրել՝ ելնելով առաջին ատյանի ձևաչափի նկատառումներից։
«Միաժամանակ նշեմ նաև, որ դատարանի մոտեցումները կազմակերպչական առումով բավականին ճկուն են, և կաորող է վերանայվել։ Եթե նման խնդիր եք բարձրաձայնում, դատարանը դա կարող է քննարկել»,- նկատեց դատավորը։
Ի պատասխան Հովհաննես Խուդոյանը նշեց՝ բազմաթիվ են այ գործերը, որոնք մինչ դատական բողոքի քննության ընթացքում նույն ձևաչափով առաջին ատյանում չի մասնակցել, և բոլոր դատավորները դատական նիստեր նշանակելուց առաջ իրենց տեղեկացրել են, կարծիք են հարցրել, թե Ռոբերտ Քոչարյանը ցանկանում է մասնակցել դատական նիստին, և համաձայնեցնում են դատական նիստի օրն ու ժամը, որ հնարավոր լինի Ռոբերտ Քոչարյանին տեղափոխել։ Ըստ նրա՝ դատավորը ի վնաս իր վստահորդի է գործել, բայց նկատի ունենալով, որ դատավորին ինքնաբացարկ ներկայացնելու հիմքեր կան, այդ հարցին ուշադրություն չեն դարձնում։
Մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանն էլ հայտարարեց, որ պահանջ չի նախատեսվում, որ այս բողոքի քննությանը մասնակցի մեղադրյալը, սակայն կա նախադեպային իրավունք, որին նաև ՍԴ-ն է անդրադարձել և ամրագրել, որ մեղադրյալի ցանկությունը պարտադիր դարձնել դատարանի համար նրա ներկայությունը ապահովելու մասին։
«Չեմ կարծում, որ պաշտապանության կողմը, տեղյակ լինելով այդ բողոքի քնության տեղի ու օրի մասին, հնարավորություն չի ունեցել իր ցանկությունը հայտնել մեղադրյալի մասնակցության ապահովման համար։ Ինքնանպատակ եմ համարում պաշտպանական կողմից արտահայտած տեսակետը հարցը սկզբից բարձրաձայնել, ստեղծել տպավորություն, որ դատարանը ինչ-որ գործողություն է կատարել, որը կարող է մեղադրյալ իրավունքներին դեմ լինել և սկսել ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացնել»,- ասաց Պետրոս Պետրոսյանը։

83211305_1049725965385204_4558533289878487040_n
В Апелляционном уголовном суде под председательством судьи Армена Даниеляна проходит расследование жалобы, поданной прокуратурой против предоставления полных материалов 1-го Марта адвокатам подсудимого Роберта Кочаряна.
Кочарян не участвует в заседании.
На вопрос судьи, видят ли они необходимость в предьявлении ходатайства о заявлении самоотвода судье, адвокат Роберта Кочаряна Ованнес Худоян отреагировал положительно, но прежде чем представить судье ходатайство о самоотводе, Ованнес Худоян озвучил обеспокоенность, что суд не обеспечил процесс участия своего доверителя в заседании.
Судья Армен Даниелян пояснил, что в организационном плане суд избрал этот формат, исходя из соображений формата первой инстанции.
«В то же время также отмечу, что подходы суда в организационном плане довольно гибки и могут быть пересмотрены.  Если вы поднимаете подобную проблему, суд может обсудить это», - отметил судья.
В ответ Ованнес Худоян отметил: многочисленны те дела, которые до расследования судебной жалобы не участвовали в первой инстанции в том же формате, и все судьи прежде чем назначить судебные  заседания сообщили им, выразили мнение, что Роберт Кочарян хочет участвовать в судебном заседании, и приводят в соответствие день и час судебного заседания, чтобы было возможно переместить Роберта Кочаряна. По его словам, судья действовал во вред своему доверителю, но имея в виду, что есть основания для предьявления самоотвода судье, этому вопросу не уделяют внимания.
Обвиняющий прокурор Петрос Петросян также заявил, что не предусматривается требования, чтобы в расследовании этой жалобы участвовал обвиняющий, однако есть прецедентное право, к которому обратился также КС и закрепил, чтобы сделать желание обвиняемого для суда об обеспечении его присутствия.
«Не думаю, что сторона защиты, зная о месте и дне расследования этой жалобы, не имела возможности сообщить свое желание для обеспечения участия обвиняемого. Я считаю самоцелью сначала раскрыть вопрос  высказанной стороной защиты точки зрения, создать впечатление, что суд совершил какое-то действие, что может быть против прав обвиняемого и начать представлять ходатайство о самоотводе», - сказал Петрос Петросян.