Ալումյանը համամիտ չէ ՍԴ որոշման հետ. նորից դիմում կներկայացնեն
Սահմանադրական դատարանը մերժել էր Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումը քննության առնել։ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի անդամ Հայկ Ալումյանը դիմել էր Բարձր դատարան, որպեսզի Սահմանադրությանը հակասող ճանաչվի իր կարծիքով օրենքի բացը, որով ՍԴ-ն իր որոշումները պարզաբանելու հնարավորություն և իրավասություն չունի։
«Ա1+»-հետ հեռախոսազրույցում փաստաբանն ասաց, որ ՀՀ բոլոր դատարանները՝ քրեական, քաղաքացիական, վարչական, իրավասություն ունեն պարզաբանելու իրենց դատական ակտերը։ «Այսինքն՝ եթե որևիցե դատական ակտ ոչ այդքան հստակ է շարադրված կամ տարակարծությունների տեղիք է տալիս, իրավասու են իրենք պարզաբանել իրենց դատական ակտերը»,- նշեց պաշտպանը։
Միակ դատարանը Հայաստանում, Ալումյանի խոսքերով, որը պարզաբանելու իրավասություն չունի, Սահմանադրական դատարանն է։ «Ամենախճճված դրույթների, ամենադժվար ընթեռնելի տեքստերը, որոշումները, դատական ակտերը կայացնում է հենց մեր ՍԴ-ն։ Երբեմն այնպիսի դատական ակտ է կայացնում, որ 10-ն իրավաբանների մեջ 2 համանման կարծիք չի լինում տվյալ դատական ակտի իմաստի վերաբերյալ»,- շարունակեց նա։
Փաստաբանն իր դիմումի մեջ հիշատակել է, որ նույնիսկ Եվրոպական դատարանն ունի իր դատական ակտերը պարզաբանելու հնարավորություն․ «Ես դիմել եմ Սահմանադրական դատարան, որպեսզի Սահմանադրությանը հակասող ճանաչվի այն օրենքի բացը, որով Սահմանադրական դատարանն իր որոշումները պարզաբանելու հնարավորություն չունի։ Ես գտնում եմ, որ այդ օրենքի բացը Սահմանադրությանը հակասող է»։
Ալումյանը համամիտ չէ ՍԴ որոշման հետ, իսկ որոշման մեջ ՍԴ-ի նշած թերությունները հաշվի առնելով, ավելի հաջող դիմում կպատրաստի, նորից կներկայացնի Բարձր դատարան։
Հարցին, թե ՍԴ-ի ո՞ր որոշումից հետո է փաստաբանական խումբը մտադրվել դիմել ՍԴ, պատասխանեց․ «Դե պարոն Քոչարյանի գործով մի որոշում կար։ Մենք այդ որոշման մի հատվածն էինք վկայակոչում, ասում էինք՝ «Խնդրեմ դատարան այ էս որոշման այ էս հատվածի հիման վրա պետք է քրեական հետապնդումը դադարեցվի, պարոն Քոչարյանը պիտի ազատ արձակվի»»։
Թե ՍԴ որ որոշումն էր, փաստաբանն ասաց, որ դա վերաբերում էր Քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածին։
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի ապրիլի 4-ին Սահմանադրական դատարանը Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումներից մեկի վերաբերյալ որոշման եզրափակիչ մասն էր հրապարակել, ապրիլի 9-ին ամբողջական որոշումը։ Որոշմամբ Բարձր դատարանը ՔԴ օրենսգրքի 35-րդ հոդվածը (Քրեական գործի վարույթը կամ քրեական հետապնդումը բացառող հանգամանքները) հակասահմանադրական էր ճանաչել, իսկ նույն օրենսգրքի 135-րդ հոդվածի (Խափանման միջոց կիրառելու հիմքերը) 2-րդ մասը՝ ոչ։
Պաշտպանը ՍԴ-ի՝ դիմումը քննության չառնելու որոշման կետերից մեկն առանձնացրեց․ «Դատարանն արձանագրել է, թե «ցանկացած դատարան, առավելևս այն դատարանները, որոնց որոշումները վերջնական են, իրենց որոշումները պետք է շարադրված լինեն այնպես, որ պարզաբանման անհրաժեշտություն չառաջանա»»։
Այս փաստարկը, ըստ պաշտպանի, ճիշտ է գրված, բայց փորձը ցույց է տալիս, որ ամենահաճախը հենց ՍԴ որոշումներն են կատարման ընթացքում անհստակություններ առաջացնում։ «Այսինքն՝ այդ փաստարկն ինքը հիմք ընդունելով ոչ թե պետք է քննությունը մերժեր, այլ հակառակը՝ մի օր շուտ դիմումը քննության առներ»,- շեշտեց Հայկ Ալումյանը
Իսկ թե երբ է պատրաստվում նոր դիմում ներկայացնել Սահմանադրական դատարան, փաստաբանը պատասխանեց, որ հավանաբար եկող շաբաթվա առաջին օրերին։

«Основанием для обращения в КС была необходимость в разьяснении причины прекращения уголовного преследования в отношении Кочаряна»
Конституционный суд отклонил рассмотрение заявления Роберта Кочаряна. Член адвокатской группы Кочаряна Айк Алумян обратился в Верховный суд, чтобы был признан противоречащим Конституции, по его мнению, пробел в законе, по которому КС не имеет возможности и правомочия разъяснять свои решения.
В телефонном разговоре с «А1+» адвокат сказал, что все суды РА – уголовный, гражданский, административный – имеют правомочие разъяснять свои судебные акты. «То есть если какой-либо судебный акт был изложен не столь четко или дает место для разночтения, они имеют правомочие разъяснять свои судебные акты»,- отметил адвокат.
Единственный суд в Армении, по словам Алумяна, который не имеет правомочия разъяснять, это – Конституционный суд. «Самые трудночитаемые тексты самых запутанных положений, решения, судебные акты выносит именно наш КС. Иногда выносит такие судебные акты, что среди 10 юристов не бывает 2 схожих мнений о смысле данного судебного акта»,- продолжил он.
Адвокат упомянул в своем заявлении, что даже Европейский суд имеет возможность разъяснять свои судебные акты: «Я обратился в Конституционный суд, чтобы он признал противоречащим Конституции тот пробел в законе, по которому Конституционный суд не имеет возможности разъяснять свои решения. Я считаю, что этот пробел в законе противоречит Конституции».
Алумян не согласен с решением КС, а в решении учитывая указанные недостатки КС, подготовит более удачное заявление, вновь представит в Верховный суд.
На вопрос, после какого решения КС адвокатская группа намеревалась обратиться в КС, ответил: «Ну по делу господина Кочаряна было одно решение. Мы ссылались на один отрывок этого решения, говорили: “Пожалуйста суд на основании этого отрывка этого решения должно быть прекращено уголовное преследование, господин Кочарян должен быть освобожден”».
На вопрос о том, какое решение КС это было, адвокат сказал, что это относилось к 35-й статье Уголовно-процессуального кодекса.
Напомним, что 4-го апреля 2019 года Конституционный суд опубликовал заключительную часть решения относительно одного из заявлений Роберта Кочаряна, 9-го апреля – все решение. Решением Высокий суд признал 35-ю статьи кодекса КС (Производство уголовного дела или обстоятельства, исключающие уголовное преследование) антиконституционной, а 2-ю часть 135-й статьи того же закона (Основания применения меры пресечения)  - нет.
Адвокат выделил один из пунктов решения КС не рассматривать заявление:  «Суд констатировал, что “любой суд, тем более те суды, решения которых являются окончательными, должны изложить свои решения таким образом, чтобы не возникла необходимость в разъяснении».
Этот аргумент, по мнению адвоката, написан верно, но опыт показывает, что чаще всего именно в процессе выполнения решений КС возникают неточности. «То есть принимая за основу этот аргумент, он должен был не отклонить рассмотрение, а напротив, рассмотреть заявление на день раньше»,- подчеркнул Айл Алумян.
А когда собирается подать новое заявление в Конституционный суд, адвокат ответил, что вероятно в первые дни следующей недели