Մսավաճառներն ու անասնապահները կրկին ակցիա են անում կառավարության դիմաց (տեսանյութ)
Անասնապահները, մսավաճառները կրկին հավաքվել են կառավարության շենքի մոտ։ Պատճառը կառավարության որոշումն է վաճառվելիք մսի վերաբերյալ։
Ցուցարարները վանկարկում են «Նիկոլ, Նիկոլ, Նիկոլ ...» և հանդիպում պահանջում «որոշում ընդունողի հետ»։
Սակայն արձագանք չստանալով կառավարությունից՝ ցուցարարները փակեցին Հրապարակ տանող ճանապարհներից մեկը։
Այս տարվա հունվարի 15-ից ուժի մեջ է կառավարության որոշումը, ըստ որի՝ կենդանիների մորթը պետք է իրականացվի սպանդանոցներում, ու վաճառվող միսը պետք է ունենա սպանդանոցում մորթված լինելը հավաստող փաստաթուղթ։
Նշենք նաև, որ հունվարի 16-ին Սննդի անվտանգության տեսչական մարմինը մամուլի հաղորդագրություն էր տարածել, որ հանդիպում է եղել ՍԱՏՄ-ի և մոտ երեսուն սպանդանոցի ներկայացուցիչների միջև, քննարկում է եղել, և հուշագիր ստորագրվել։
Հուշագրի համաձայն՝ գյուղատնտեսական կենդանիների սպանդ իրականացնող տնտեսավարող սուբյեկտները պարտավորվել են՝
կենդանիների տերերից կենդանի  կենդանիների տեղափոխումը սպանդանոց և սպանդի արդյունքում ստացված կենդանական ծագման մթերքի տեղափոխումը՝ 3 գլուխ կենդանուց ոչ պակաս, սպանդանոցից մինչև 30 կմ շառավղով հեռավորության վրա իրականացնել անվճար, 1 գլուխ կենդանու դեպքում՝ 3000 ՀՀ դրամով,
խոզերի սպանդն իրականացնել առավելագույնը 5000 ՀՀ դրամով,
մանր եղջերավոր կենդանիներինը՝ առավելագույնը՝ 3500 ՀՀ դրամով,
խոշոր եղջերավոր կենդանիներինը՝ առավելագույնը՝ 10000 ՀՀ դրամով:
Հունվարի 17-ին մսավաճառներից, անասնապահներից կազմված պատվիրակության անդամներից մեկը 2-րդ անգամ մսավաճառների՝ կառավարության մոտ հանրահավաքի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում ասել էր, որ  ՍԱՏՄ-ի հետ հանդիպում է եղել և քննարկման ժամանակ համաձայնության չեն եկել։
Ըստ նրա՝ ՍԱՏՄ-ի չէր ընդունել համայնքներում փոքր սպանդանոցներ կառուցելու համար գոնե 6 ամիս ժամանակի տրամադրման առաջարկը։

Мясники и животноводы вновь проводят акцию напротив правительства (видео)
Поддержи А1+!Животноводы, мясники вновь собрались напротив здания правительства. Причина – решение правительства о продаваемом мясе.
Демонстранты скандируют «Никол, Никол, Никол...» и требуют встречи с «принимающим решение».
С 15-го января вступило в силу решение правительства, согласно которому убой животных должен осуществляться в скотобойнях, и продаваемое мясо должно иметь документ, подтверждающий то, что оно было убито в скотобойне.
Также отметим, что 16-го января Инспекционный орган продовольственной безопасности распространил пресс-релиз о том, что состоялась встреча между ГСПБ и представителями около тридцати скотобоен, было обсуждение и подписан меморандум.
Согласно меморандуму, хозяйствующие субьекты, осуществляющие убой сельскохозяйственных животных, обязались:
перемещение живых животных от хозяев животных в скотобойню и перемещение продукции животного происхождения, полученной в результате убоя, не менее 3 голов животных, на расстояние до 30 км от скотобойни осуществлять бесплатно, в случае 1 голов животных – за 3000 драмов РА,
убой свиней осуществлять максимум за 5000 драмов РА,
убой малого рогатого скота – максимум за 3500 драмов РА,
крупного рогатого скота – максимум за 10000 драмов РА.
17-го января один из членов делегации, состоящей из мясников, ветеринаров, во время митинга мясников у правительства во 2-й раз в беседе с журналистами сказал, что была встреча с ГСПБ и во время обсуждения к согласию не пришли.
По его словам, ГСПБ не приняла предложение о предоставлении хотя бы 6 месяцев для строительства небольших скотобоен в общинах.