Տաքսու վարորդը դիմում է կառավարությանը (տեսանյութ)
«Ա1+»-ի հետ զրույցում նա ասաց, որ 2018 թվականի փետրվարի 28-ին նամակ է ստացել այն ժամանակ դեռևս գործող Կապի և Տրանսպորտի նախարարությունից, որ չվճարված տուրքի 148 հազար դրամ պարտք ունի, որ պետք է 15 օրվա ընթացքում վճարի։
Ըստ Հակոբյանի՝ գնացել է նախարարություն և ասել, որ պարտքն այդքան չէ, և նախարարությունից իրեն ասել են, որ մեկ շաբաթվա ընթացքում կուղարկեն վճարվելիք գումարի իրական չափը։ «Ես էլ չեմ հրաժարվել դրանից, ու մինչև  2020 թվականի հունվարի 9-ն ինձ նամակ չի եկել։ Իսկ հունվարի 9-ին նամակ է եկել, որ «համաներում է կատարվել, զանգեք էսինչ համարներով»»,- շարունակեց նա։
Տաքսու վարորդը նշեց, որ զանգահարել է նշված համարով, և իրեն տեղեկացրել են, որ 113 հազար դրամ պարտք ունի, որից 88 հազար դրամը պետտուրքն է, 11 հազարը տաքսու վարորդի լիցենզիայի վճարն է, 25 հազարը հաշված տոկոսներն են, բայց տոկոսները խոստացել են համաներել։ Վարորդին, սակայն տեղեկացվել է, որ պարտքը պետք է հունվարի 13-ին վճարի։
Արմեն Հակոբյանը հարցադրում արեց նախարարությանը, թե ինչու երկո՞ւ տարվա ընթացքում ինքը չի տեղեկացվել վճարվելիք գումարի մասին․ «Դու ո՞նց ես աշխատում․ երկու տարի չաշխատելով, իմ տված հարկերով, որ գազ են լցնում, կտրոնը վերցնում եմ, առևտուր եմ անում՝ կտրոնը վերցնում եմ, էդ փողերով դու աշխատավարձ ես ստանում։ Հիմա էլ ես պահանջում եմ Պապիկյանից, թող երկու տարվա աշխատավարձը՝ մինչև 2020-ի հունվարի 9-ը (հունվարի 9-ից հետո է  փաստացի աշխատել, նամակը ուղարկել) բերի պետբյուջե վճարի։ Եթե իր աշխատավարձը մինչև հունվարի 9-ը ընկած ժամանակահատվածը վճարի հետ, ես 88 հազար դրամը կվճարեմ։ Եթե չէ, ես էրկու տարվա մեջ նոր կվճարեմ իմ 88 հազար դրամը, 25 հազար դրամը ես չեմ վճարելու»։
Հակոբյանն ասաց, որ եթե իրեն շուտ զգուշացրած լինեին՝ 6 ամսվա ընթացքում մուծած կլիներ։ «Բայց իրենք սպասում են ամսի 9-ին՝ «ամսի 11-ին պիտի վճարես, չվճարիր, չեկը ցույց չտվիր, ուրեմն համաներման տակ չկաս դու»։ Խի՞ չեն ինձի նամակ ուղարկել»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ պատրաստ է դիմել նաև դատարան։

Водитель такси обращается к правительству (видео)
В беседе с «А1+» он сказал, что 28-го февраля 2018 года получил письмо от в то время еще действующего Министерства Связи и Транспорта, что у него долг невыплаченных штрафов на сумму 148 тысяч драм, которые должен заплатить в течение 15 дней.
По словам Акопяна, он пошел в министерство и сказал, что долг составляет не такую сумму, и из министерства ему сказал, что в течение недели отправят реальный размер подлежащей уплате суммы. «Я не отказался от этого, и до 9-го января 2020 года мне не поступало писем. А 9-го января поступило письмо, что «проведена амнистия, позвоните по такому-то номеру», - продолжил он.
Водитель такси отметил, что позвонил по указанному номеру, и ему сообщили, что его долг составляет 113 тысяч драмов, из которых 88 тысяч драмов – государственная пошлина, 11 тысяч драмов – плата за лицензию водителя такси, 25 тысяч – начисленные проценты, но проценты обещали амнистировать. Водителю, однако, сообщили, что он должен уплатить долг до 13-го января.
Армен Акопян спрашивает министерство, почему в течение двух лет ему не сообщали о подлежащей уплате сумме: «Как ты работаешь? Два года не работая, на уплаченные мною налоги, когда заполняют газ, беру чек, делаю покупки – беру чек, этими деньгами ты получаешь зарплату. Сейчас я требую от Папикяна, пусть свою зарплату за два года – до 9-го января 2020 года (после 9-го января он фактически работал, отправил письмо) заплатит в госбюджет. Если он эту зарплату до 9-го января заплатит обратно, я заплачу 88 тысяч драмов. Если нет, то я в течение двух лет только заплачу свои 88 тысяч драмов, 25 тысяч драмов – не заплачу».
Акопян сказал, что если б его раньше предупредили, он был заплатил в течение 6 месяцев. «Но они ждали 9-го числа «11-го числа ты должен заплатить, не заплатил, не показал чек, значит ты не попадаешь под амнистию». Почему не послали мне письмо?» - отметил он, добавив, что готов обратиться в суд.