Ֆեյքերի դեմ պայքարել պետք չէ․ Սամվել Մարտիրոսյան (տեսանյութ)
«Հայաստանում ձևավորվել է շատ հստակ պատկերացում, որ ֆեյքը վատ բան է։ Կարծում եմ՝ դա ոչ միայն սխալ, այլ նաև վտանգավոր կարծիք է, որովհետև իր մեջ պարունակում է ակնհայտ պահանջ, որպեսզի բոլորը ցանցում  լինեն բաց»,- անդրադառնալով ֆեյքերի շուրջ քննարկումներին, դրանց դեմ պայքարի վերաբերյալ դիտարկումներին՝ նման տեսակետ հայտնեց տեղեկատվության անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ ելնելով տեղեկատվության ազատության մասին օրենքից, օրինակ,  ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող մարդն իրավունք ունի կիսվել իր տեսակետներով՝ միաժամանակ չհայտնելով իր ով լինելու մասին․
«Մենք ունենք արդեն ընդունված ազդարարի ինստիտուտ, որը ենթադրում է, որ մարդ կարող է իր ինքնությունը թաքցնելով՝ ինչ-որ բացահայտումներ անել, և պետությունը խրախուսում է»։
Սամվել Մարտիրոսյանի համոզմամբ՝  մենք փորձում ենք իրավական ու բարոյախրատական գնահատականները խառնել։ Անդրադառնալով Դիանա Հարությունյան կեղծ օգտատիրոջ դեպքին՝ Մարտիրոսյանն ասում է․
«Փաստացի մեղադրանքներ են հնչում հոդվածներով, որոնք կային Ստալինի ժամանակ, օրինակ՝ ազգի դավաճան և այլն։ Ինչ-որ բաներ կան, որոնք դատարպարտելի են, բայց պատժելի չեն։ Եթե մեկ կեղծ օգտատեր կարողանում է խարխլել մի բան, խնդիրն այդ ինչ-որ մի բանի մեջ է, ոչ թե կեղծ օգտատիրոջ։ Մենք պետք է սխալների ուղղում անենք»,- ասաց Սամվել Մարտիրոսյանը։
Ինչ վերաբերում է ֆեյքերի բացահայտման գործընթացին, Մարտիրոսյանն ասում է՝ այդ գործընթացը գնալով արագանում է, գուցե դրա  հնարավորությունները կան,  բայց ֆեյք բացահայտելով՝ խնդիրը չի լուծվում, քանի որ նույն ապատեղակատվությունը կարող է տեղադրվել հայաստանյան ֆեյսբուքում Բաքվից․
«Նույն Դիանա Հարությունյան անուն-ազգանունը նորից  գրանցեն, ինչ ուզեն, գրեն իր անունից: Ընդհանրապես, զարմացա, որ Հայաստանից էր այդ  ֆեյքը, շատ տիպիկ ադրբեջանական  ձեռագիր էր, ընդունված ձև է՝ վերցնում, գրանցվում են կամ մի հայաստանցու պրոֆիլ կոտրում են, սա մեծ հնարքներ չի պահանջում»,- ընդգծում է Մարտիրոսյանը։
Նրա  խոսքով՝ ֆեյք նորությունները տոտալ խնդիր են ամբողջ աշխարհի համար, բայց դրանց դեմ պայքարում են ավանդական լրատվամիջոցների և պետության հանրային կապերի կայացած ռազմավարության օգնությամբ։
Մարտիրոսյանը նշում է, որ, իհարկե,  քաղաքական տեսանկյունից բարդ իրավիճակ էր Իրան-ԱՄՆ հարաբերությունների հետ կապված, բայց ֆեյքը  լուրը  տարածվեց, որովհետև չկար հստակություն՝ Հայաստանի պետական դիրքորոշումից ելնելով.
«Երբ դու դիրքորոշում չես հայտնում կամ օպերատիվ տվյալ չես տալիս, դատարակ տեղ է առաջանում, մարդիկ էլ ցանկություն ունեն իմանալու, առաջանում է վաակումի էֆեկտ, և ինչ էլ գցես, հասարակությունը քաշում է»:
Մարտիրոսյանի խոսքով՝ հասարակությունը պետք է ճիշտ սպառի նորությունը, լրատվամիջոցներն էլ պիտի հետևեն իրենց հրապարակումներին և չլեգիտիմացնեն չստուգված տեղեկատվությունը։
«Կարծում եմ՝ ֆեյքերի դեմ պայքարել ընդհանրապես պետք չէ։ Պետք է հստակ ձևավորել տեղեկատվական հոսքերը, կրթել հանրությանը և լրատվամիջոցների համար ստեղծել այնպիսի միջավայր, որպեսզի առաջինը լրագրողների կրթության որակը ավելի բարձր լինի, տրամադրել նրանց նաև ավելի օպերատիվ տեղեկատվություն։ Ֆեյքերի, այլ ոչ թե պատճառների դեմ պայքարելով՝ դու քո ռեսուրսներն ուղղում ես սխալ ուղղությամբ»։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 3-ին, «Դիանա Հարությունյան» ֆեյսբուքյան էջում տեղեկատվություն էր հրապարակվել, որ իբր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է ԱՄՆ նախագահին՝ Իրանի բարձրաստիճան զինվորականի նկատմամբ կատարված գործողության կապակցությամբ։ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության իրականացրած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է «Դիանա Հարությունյան» ֆեյսբուքյան կեղծ էջը վարողի ինքնությունը։

Не нужно бороться с фейками: Самвел Мартиросян (видео)
«В Армении сформировалось очень четкое представление, что фейк – это плохо. Думаю, это не только ошибочное, но и опасное мнение, поскольку содержит в себе явное требование, чтобы все в сети были открытыми»,- обратившись к обсуждениям вокруг фейков, наблюдениям относительно борьбы с ними, подобную точку зрения высказал эксперт в области информационной безопасности Самвел Мартиросян.
По его наблюдению, исходя из закона о свободе информации, к примеру, человек, имеющий оппозиционные взгляды, имеет право поделиться своей точкой зрения, в то же время, не сообщая, кто он такой:
«У нас уже есть институт информатора, который предполагает, что человек может, скрыв свою личность, сделать некие разоблачения, и государство поощряет это».
По мнению Самвела Мартиросяна, мы пытаемся смешивать правовые и морально-назидательные оценки. Обратившись к случаю фальшивого пользователя Диана Арутюнян, Мартиросян говорит:
«Фактически звучат обвинения по статьям, которые были при Сталине, к примеру: предатель народа и др. Есть какие-то вещи, которые предосудительны, но не подлежат наказанию. Если один фальшивый пользователь может что-либо разрушить, проблема в последнем, а не в фальшивом пользователе. Мы должны совершить исправление ошибок»,- сказал Самвел Мартиросян.
Касательно процесса разоблачения фейков, Мартиросян говорит: этот процесс постоянно ускоряется, возможно есть возможности для этого, но разоблачая фейки, проблема не решается, поскольку та же дезинформация может быть размещена в армянском фейсбуке из Баку:
«Снова зарегистрируют ту же имя-фамилию Диана Арутюнян, что захотят, напишут от ее имени. Вообще, я удивился, что этот фейк из Армении, это было очень типичным азербайджанским почерком, принятым способом: берут, регистрируются или взламывают профиль жителя Армении, это не требует больших навыков»,- подчеркивает Мартиросян.
По его словам, фейковые новости – тотальная проблема для всего мира, но с ними борются при помощи традиционных СМИ и состоявшейся стратегии общественных связей государства.
Мартиросян отмечает, что, конечно, с политической точки зрения в связи с отношениями Иран – США была сложная ситуация, но фейковая новость распространилась, поскольку не было конкретики, исходя из государственной позиции Армении:
«Когда ты не выражаешь позиции или не даешь оперативных данных, возникает пустое место, а люди хотят знать, возникает эффект вакуума, и что туда ни забросишь, общество втягивает».
По словам Мартиросяна, общество должно правильно потреблять новость, СМИ должны следить за своими публикациями и нелегитимировать непроверенную информацию.
«Думаю, что бороться с фейками вообще не нужно. Нужно четко сформировать информационные потоки, образовывать общественность и создать для СМИ такую среду, чтобы во-первых уровень образования журналистов был выше, предоставлять им также более оперативную информацию. Борясь с фейками, а не с причинами, ты направляешь свои ресурсы в неверном направлении».
Напомним, что 3-го января, на фейсбук-странице «Диана Арутюнян» была опубликована информация, что якобы премьер-министр РА Никол Пашинян поздравил президента США в связи с операцией в отношении высокопоставленного иранского чиновника. В результате оперативно-розыскных мер, осуществленных Службой национальной безопасности РА была установлена личность автора фейковой фейсбук-страницы «Диана Арутюнян».