Վարչական դատարանը վարույթ է ընդունել «Ա1+»-ի հայցն ընդդեմ Կառավարության․ դատական նիստը կլինի 2020թ․ մարտի 13-ին (տեսանյութ)
Վարչական դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Դանիել Դանիելյանի, վարույթ է ընդունել «Ա1+» հեռուստաընկերության հայցն ըննդեմ ՀՀ Կառավարության։
Հեռուստաընկերությունը պահանջում է առոչինչ ճանաչել Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի կողմից 11.06.2003թ. կայացած թիվ 18-Ա որոշումը, 18.07.2003թ. թիվ 31-Ա որոշումը, 18.07.2003թ. թիվ 30-Ա որոշումը, 18.07.2003թ. թիվ 29-Ա որոշումը, 13.10.2003թ. թիվ 74-Ա որոշումը, 13.10.2003թ. թիվ 75-Ա որոշումը, 24.12.2003թ. թիվ 56 դեցիմետրային կապուղիով «Հուսաբեր» ՓԲ ընկերությանը հաղթող ճանաչելու որոշումը:
«Մենք ոչ թե պահանջում ենք անվավեր ճանաչել, այլ առոչինչ, սրանք տարբեր են։ Անվավեր է ճանաչվում ակտը, որն ընդունվել է օրենքի խախտմամբ, իսկ առոչինչ նշանակում է, երբ որ նույնիսկ օրենքի կիրառության նպատակը եղել է ոչ իրավաչափ, այսինքն՝ արդարադատության առերևույթ ոտնահարմամբ այդ ակտը ընդունվել է և ընդունման պահից, այլ ոչ թե որոշման կայացման պահից համարվում է առոչինչ։ Եթե ընդունվում է վարչական ակտ, որի նպատակը այն չէ, ինչ որ օրենքում նշվում է՝ վարչարարությունը չէ, այլ քողարկված քաղաքական օրակարգ կա, ապա այդ դեպքում վարչական ակտը, ըստ մեր մեկնաբանության, պետք է համարվի առոչինչ»,- պարզաբանեց փաստաբան Արա Ղազարյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ անցկացված 7 մրցույթների նպատակը հեռարձակման ոլորտը բարելավելը չէր, այլ «Ա1+»-ին թույլ չտալ եթեր վերադառնալ, որովհետև «Ա1+»-ը անկախ հեռուստաընկերություն էր։
«Մեզ նույնիսկ պետք էլ չէ դատարանում ապացուցել, որ այդ ակտերն առոչինչ են, որովհետև հայտնի փաստ է, որ «Ա1+»-ը եթերազրկվեց ոչ թե նրա համար, որ մրցութային փաթեթը չէր համապատասխանում օրենքի պահանջին, այլ մրցույթը չհաղթեց զուտ նրա համար, որ նա «Ա1+»-ն էր։ Դա պայմանավորված էր «Ա1+»-ի հայացքներով, դիրքորոշումներով, հետևաբար դա խտրականություն էր»,- ասաց Արա Ղազարյանը։
Ի՞նչ կլինի, եթե Վարչական դատարանը բավարարի «Ա1+» հեռուստաընկերության պահանջները։ Փաստաբանը նշեց՝ առաջնահերթ սպասում են, որ ստանան դատարանի որոշումը, որով կարձանագրեն, որ տեղի է ունեցել խախտում։
«Եթե արձանագրեց, որ տեղի է ունեցել խախտում, ապա մեր հաջորդ քայլը լինելու է փոխհատուցման պահանջ ներկայացնելը։ Ընդ որում՝ փոխհատուցումն անպայման չի, որ դրամական լինի, խոսքը՝ արդարացի փոխհատուցման մասին է։ Ի վերջո պետությունը ներողություն չի խնդրել «Ա1+»-ից, անկախ նրանից՝ իշխանափոխություն եղե՞լ է, թե՞ ոչ, որովհետև վարչական դատարանում սուբյեկտը մնում է պետությունը»,- նշեց Արա Ղազարյանը և ծիծաղելով հավելեց, որ դրամական փոխհատուցում տրամադրելը ավելի արդարացի է։
Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանի խոսքով՝ սա կարևոր քայլ է, որ ի վերջո 2000-ականների սկզբին Հայաստանում տեղի ունեցած անարդարությունը պետք է վերացվի։ Նրա խոսքով՝ այն ժամանակ որևէ դատարան անկաշկանդ որոշում չէր կարող ընդունել, իսկ հիմա լիահույս է, որ բարենպաստ պայմաններ կան դրա համար։
««Ա1+»-ի իրավունքների համար պայքարը երբեք չի դադարել։ Մենք կարող ենք հիշել, թե ինչպիսի ցույցեր էին անցկացվում Երևանի կենտրոնում՝ «Ա1+»-ին սատարելու համար, բայց, ցավոք, այն ժամանակվա իշխանությունները արհամարեցին այդ ամենը և «Ա1+»-ը առ այսօր եթերում տեղ չի գտել, միայն ինտերնետային հեռարձակմամբ է կարողանում հաղորդումները հասցնել իր լսարանին։ Կարծում եմ, որ սա ոչ թե քաղաքական մոտեցում է, այլ արդարության վերականգնման կարևոր քայլ։ Մենք լիահույս ենք, որ փոփոխված պայմաններում դատարանները կարող են անկաշկանդ որոշումներ կայացնել։ Նախորդ տասնամյակների ընթացքում դա ակնկալելը բարդ էր, քանի որ գիտենք «Ա1+»-ը եթերազրկվեց քաղաքական դրդապատճառներով»,- ընդգծեց Աշոտ Մելիքյանը։
Իսկ ի՞նչ սպասելիքներ ունի դատական համակարգից «Ա1+» հեռուստաընկերության հիմնադիր նախագահ Մեսրոպ Մովսեսյանը։ Դատական համակարգում հեղափոխությունը Մեսրոպ Մովսեսյանի պատկերացմամբ այն չէ, որ բոլորին պետք է աշխատանքից ազատել, ձերբակալել կամ էլ տույժի ենթարկել, այլ․
«Դատավորն ինքն իր մեջ պետք է փոխվի, երբ որ միջավայրը փոխվել է, ստիպված պետք է փոխվեն, որովհետև իրենք այս կյանքում տեղ չեն ունենա, եթե իրենց մեջ հեղափոխություն չլինի»։
Հավելենք, որ «Ա1+» հեռուստաընկերության հայցն ընդդեմ ՀՀ Կառավարության գործով նախնական դատական նիստը հրավիրել է 2020 թվականի մարտի 13-ին՝ ժամը 15.00-ին։

Административный суд принял к производству иск «А1+» против Правительства: судебное заседание состоится 13-го марта 2020г. (видео)
Административный суд, под председательством судьи Даниэла Даниеляна, принял к производству иск телекомпании «А1+» против Правительства РА.
Телекомпания требует признать несуществующим решение Комиссии телевидения и радио № 18-А от 11.06.2003г., решение № 31-А от 18.07.2003г., решение № 30-А от 18.07.2003г., решение № 29-А от 18.07.2003г., решение № 74-А от 13.10.2003г., решение № 75-А от 13.10.2003г., решение № 56 от 24.12.2003 г. о признании ЗАО «Усабер» победителем на дециметровом канале.
«Мы требуем признать не недействительным, а несуществующим, это – разные вещи. Недействительным признается акт, вынесенный с нарушением закона, а несуществующий означает, когда даже цель применения закона была неправомерной, т. е. этот акт был вынесен с явным попранием справедливости и с момента вынесения, а не с момента принятия решения он считается несуществующим. Если принимается административный акт, целью которого является не то, что указывается в законе, не администрирование, а есть скрытая политическая повестка, в этом случае административный акт, по нашему толкованию, должен считаться несуществующим», - пояснил адвокат Ара Казарян.
По его наблюдению, целью проведенных 7 конкурсов было не улучшение сферы трансляции, а недопущение «А1+» к возврату в эфир, поскольку «А1+» был независимой телекомпанией.
«Нам даже не нужно доказывать в суде, что эти акты – несуществующие, поскольку известным фактом является то, что «А1+» лишился эфира не из-за того, что конкурсный пакет не соответствовал требованию закона, а не выиграл конкурс лишь из-за того, что это был «А1+». Это было обусловлено, позициями взглядами «А1+», следовательно, это было дискриминацией»,- сказал Ара Казарян.
Что будет, если Административный  суд удовлетворит требования телекомпании «А1+»? Адвокат отметил: в первую очередь ждут, что получат решение суда, которым констатируют, что произошло нарушение.
«Если зарегистрирует, что произошло нарушение, нашим следующим шагом будет предъявление требования компенсации. Причем, компенсация не обязательно должна быть денежной, речь идет о справедливой компенсации. В конечном итоге, государство не принесло извинений «А1+», независимо от того, была смена власти или нет, поскольку в административном суде субъектом остается государство»,-  отметил Ара Казарян  и  смеясь добавил, что предоставление денежной компенсации более справедливо.
По словам председателя Комитета по защите свободы слова Ашота Меликяна, это – важный шаг, что в конечном итоге должна быть устранена несправедливость, которая имела место в Армении в начале 2000-х годов. По его словам, тогда ни один суд не мог без скованности принимать решения, а сейчас он надеется, что для этого есть благоприятные условия.
«Борьба за права «А1+» никогда не прекращалась. Мы можем вспомнить, какие демонстрации проводились в центре Еревана в поддержку «А1+», но, к сожалению, власти того времени проигнорировали все это и «А1+» до сих пор не нашел места в эфире, только посредством интернет-трансляций может довести до своей аудитории программы. Думаю, что это – не политический подход, а важный шаг по восстановлению справедливости. Мы надеемся, что в изменившихся условиях суды могут без скованности принимать решения. На протяжении прошлых десятилетий этого трудно было ожидать, поскольку знаем, что «А1+» был лишен эфира по политическим мотивам»,- подчеркнул Ашот Меликян.
А какие ожидания от политической системы есть у основателя и председателя телекомпании «А1+» Месропа Мовсесяна? Революция в судебной системе по представлению Месропа Мовсесяна – это не то, что всех нужно уволить, арестовать или оштрафовать, а:
«Судья должен сам измениться изнутри, когда изменилась среда, вынужденно должны измениться, потому что им не будет места в этой жизни, если в них не произойдет революция»։
Напомним, что предварительное судебное заседание по делу иска телекомпании «А1+» против Правительства РА назначено на 13-е марта 2020 года, 15:00 часов.