Եթե ցանկանում եք լուծել ձեր սոցիալական հարցերը` հասեք իշխանության․ Ավետիք Իշխանյան
Փակվում է Մարալիկի ծննդատունը։ Մինչ այդ փակվել էին գիշերօթիկները։ Փակվել, թե՞ փակվելու են ծերանոցները։ Ի՞նչ է այս ամենի անունը՝ օպտիմալացու՞մ, ծախսերի խնայու՞մ, թե՞ չգիտեմ ինչ։
Պատճառաբանությունները կարող են տարբեր լինել, բայց եթե ամբողջացնենք, ապա ունենում ենք մի պատկեր, որը կարելի է ժողովրդական խոսքով անվանել․ «Եղունգ ունես, գլուխդ քորի»։
Իրականում իշխանությունը կատարում է պարզ թվաբանական հաշվարկ՝ արդարացնու՞մ են արդյոք բյուջեի ծախսերը «պահելու համար» համայնքային հիվանդանոցները, գիշերօթիկները, ծերանոցները։ Այս տրամաբանությամբ առաջնորդվելու դեպքում, պետք է փակել համարյա բոլոր համայնքային դպրոցները նույնպես։ Հարգելիներս, ախր ամեն հարցում չէ, որ չոր ֆինանսական հաշվարկով պետք առաջնորդվի պետությունը։
Ի՞նչ եք ուզում, որ առանց այն էլ դատարկվող մարզերը վերջնականապես դառնան ուրվական բնակավայրե՞ր։
Շատ քաղաքակիրթ երկրներ, հակառակը՝ դատարկվող համայնքներում բնակվելու համար արտոնություներ են սահմանում, հատկապես՝ ֆինանսական։ Առավել ազնիվ լինելու համար, իշխանություններին առաջարկում եմ հանել ՀՀ Սահմանադրության 1-ին հոդվածից Հայաստանի սոցիալական պետություն լինելու մասին բառը։
Եվ ամրագրեք՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ, եթե ցանկանում եք լուծել ձեր սոցիալական հարցերը, հասեք իշխանության, դարձեք պատգամավոր, նախարար, փոխնախարար և վայելեք արտոնություններ՝ բարձր աշխատավարձ, ամենամսյա բարձր պարգևավճարներ, ճոխ գործուղումներ և այլն։

Avetiq_Ishxanyan-1 (1)
Закрывается Мараликский роддом. До этого закрылись интернаты. Закрылись или закроются роддомы? Как все это называется – оптимизация, экономия расходов или не знаю что?
Мотивации могут быть различные, но если обобщить, у нас есть картина, которую на народном языке можно назвать: «Если у тебя есть ноготь, чеши голову».
В действительности власти производят простой арифметический расчет: оправдываются ли бюджетные расходы для того, чтобы «содержать» общинные больницы, интернаты, дома престарелых? Если руководствоваться этой логикой, нужно также закрыть все общинные школы. Уважаемые, государство не во всех вопросах должно руководствоваться финансовым расчетом.
Чего вы хотите, чтобы и без того опустевающие регионы окончательно стали местами проживания приведений?
Многие цивилизованные страны, напротив, устанавливают льготы для проживания в опустевающих общинах, в особенности – финансовые. Чтобы быть честнее, властям предлагают исключить из 1-й статьи Конституции РА слова о том, что Армения является социальным государством.
И закрепите: граждане Республики Армения, если хотите решить ваши социальные проблемы, добейтесь власти, станьте депутатом, министром, замминистра и наслаждайтесь льготами: высокая зарплата, ежегодные высокие премии, роскошные командировки и др.