Հայաստանը պատրաստ չէ Հոկտեմբերի 27-ի գործի իրական բացահայտմանը․ Արման Բաբաջանյան
- Նախագահ Արմեն Սարգսյանն արդեն ստորագրել է ՍԴ անդամներին վաղաժամ թոշակի ուղարկելու մասին օրենքը։ Ձեր կարծիքով ՍԴ անդամները կընդունե՞ն իշխանությունների այդ առաջարկությունը։ Կամ ի՞նչ է պետք անել, իշխանությունների ներկայացմամբ՝ ՍԴ շուրջ ստեղծված ճգնաժամը լուծելու համար։
- Գրեթե վստահ եմ, որ ՍԴ անդամների մեծ մասը չի ընդունելու այդ առաջարկը, առնվազն չի ընդունելու այնքան անդամ, որը կհանգեցնի ՍԴ ներկայիս կազմի փոփոխությանը: Դեռևս այս նախագծի մշակման, ապա քննարկման ժամանակ հայտարարել եմ, որ սա խիստ հատվածական, խիստ վիճահարույց և ամենակարևորը՝ որևէ առարկայական արդյունքի չհանգեցնող օրինագիծ է: Մենք անընդահատ հայտարարում ենք, որ գործող ՍԴ-ի անդամների մեծ մասը մասնակից ու հանցակից է եղել նախորդ առնվազն մեկուկես տասնամյակներում կատարված ընտրական հանցագործությունների լեգիտիմացմանը: Դա ըստ էության նույնն է ինչ հանցակից լինել իշխանության զավթման գործում, ինչը ծանրագույն հանցագործություն է: Ստացվում է, որ մարդկանց, որոնք առնվան հանրային ընկալման մեջ կասկածվում են ծանրագույն հանցագործության մեջ, մենք առաջարկում ենք երաշխավորված բարձր աշխատավարձ ու սոցիալական արտոնություններ: Սա նշանակում է պետական բյուջեի, նույնն է թե հասարակության հաշվին հայաստանյան չափանիշներով գերբարձր վարձատրություն ապահովել անձանց, որոնց մեծ մասը նպաստել է, որպեսզի ընտրակեղծարարության միջոցով իշխանության մնան այն մարդիկ, ում մեր հասարակությունը միակամորեն մերժեց 2018թ․ հեղափոխության ընթացքում: Նման խոցելի փիլիսոփայություն ու տրամաբանություն ունեցող օրենքը չէր կարող և չի կարողանալու լուծել Հայաստանում ստեղծված սահմանադրական ճգնաժամը:
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե ինչ պետք է անել այդ ճգնաժամը հաղթահարելու համար, ապա ես վերջին մի քանի ամիսների իմ գործունեության մեծ մասը նվիրել եմ այդ խնդրին, հանդես եմ եկել նախաձեռնություններվ ու առաջակություններով, որոնց իմաստն այն է, որ գործող խորհրդարանը՝ որպես իշխանության առաջնային մանդատ ունեցող մարմին, պետք է հանդես գա ՍԴ-ի նախորդ երկու տասնամյակների իրավաքաղաքական գնահատականով, ինչը պետք է զուգորդվի ՍԴ գործող և ապագա անդամների նկատմամբ որոշակի լյուստրացիոն մեխանիզմների գործադրմամբ: Գործող իշխանությունը մինչև այս պահը չի ընդունում այդ գործիքազմը և հանդես է գալիս երաշխավորված տապալում ունեցող նախաձեռնություններով:
- Պարոն Բաբաջանյան, գնահատելով 2019 թվականը՝ ի՞նչ դրական քայլեր կառանձնացնեք իշխանությունների գործունեությունից։
- Չեմ ցանկանում առանձնացնել որևէ առանձին քայլ: Կարող եմ ասել միայն, որ անցող տարվա ընթացքում իշխանությունը հանդես է եկել բազմաթիվ դրական նախաձեռնություններով, որոնց արդյունքները տեսանելի կլինեն ապագայում: Ամենադրական արձանագրումներից մեկն այն է, որ Հայաստանում իրապես վերացել է համակարգային կոռուպցիա երևույթը, ինչը ավելի քան երկու տասնամյակ կազմաքանդել է մեր պետական ու հանրային կյանքը: Նաև դրա պատճառով անցնող տարվա ընթացքում արձանագրվել են մի շարք տնտեսական հաջողություններ՝ տարին ավարտվում է մակրոնտեսական բավական դրական ցուցանիշներով, երկար տարիների ընթացքում առաջին անգամ գերակատարվել է պետական բյուջեն, էականորեն ավելացել են հարկային մուտքերը, ինչը հնարավորություն է տվել իրականացնել մի շարք սոցիալական ծրագրեր, ավելացել է նվազագույն աշխատավարձը, կառուցվել են բազմաթիվ նոր ճանապարհներ: Հայաստանի տնտեսությունը կարծես սկսում է շնչել, հուսամ դա կշարունակվի նաև ապագայում:
- Իսկ ի՞նչ բացասական քայլեր կամ թերացումներ են կատարել իշխանությունները։
- Ձեռքբերումների հետ մեկտեղ բազմաթիվ են նաև թերացումները: Ամենակարևորներից մեկի մասին մենք արդեն խոսեցինք՝ իշխանությունն անցնող տարվա ընթացքում այդպես էլ չկարողացավ լուծել երկրում ստեղծված սահմանադրական ճգնաժամը: Նույնը վերաբերում է նաև դատական համակարգին, որում արմատական բարեփոխումների մասին խոստումները անցող տարվա ընթացքում այդպես էլ խոստումներ մնացին: Իսկ սահմանադրական արդարադատությունը և դատական համակարգն իրենց բնույթով համակարգաստեղծ ոլորտներ են, և առանց դրանցում արմատական փոփոխությունների մենք չենք կարող խոսել այլ բնագավառների զարգացման մասին:
Իշխանությունների ամենախոցելի տեղը շարունակում է մնալ կադրային քաղաքականությունը: 2019թ․ մենք այդ ուղղությամբ շոշափելի հաջողություններ չենք արձանագրել: Բազամաթիվ ոլորտներում տպավորություն է ստեղծվում, որ պաշտոնյաները ուղղակի չգիտեն՝ ինչ և ինչպես անել: Լայն իմաստով մենք ունենք իշխանության ոչ պրոֆեսիոնալության, ոչ կոմպետենտության խնդիր: Ու պատահական չէ, որ Նիկոլ Փաշինյանն ինքը հայտարարում է, թե պետական համակարգը դիմադրում է հեղափոխությանը: Դա անցնող տարվա ընթացքում իշխանությանը տրված ամենահամալիր գնահատականն է այն դեպքում, երբ իշխանությունն ինքը՝ Ն․Փաշինյանի գլխավորությամբ վաղուց պետք է լուծած լիներ այդ խնդիրը և պետական համակարգը համալրեր ոչ թե հեղափոխությանը դիմադրող, այլ հեղափոխության գաղափարները կրող ու առաջ տանող կադրերով: Կադրային քաղաքականությունն ըստ էության սինթեզող նշանակություն ունի պետական կառավարման համակարգի համար և վատ կադրային քաղաքականությունը մուլտիպլիկատիվ էֆեկտով բացասաբար է անդրադառնում պետական կառավարման համակարգի մնացած բոլոր գործառույթների վրա: Դա է իմ կարծիքով անցնող տարվա ամենամեծ բացթողումը:
- Ի՞նչ պետք է անեին, որ կարող էին այս մեկ տարվա ընթացքում անել, բայց չարեցին։
- Զարգացած աշխարհում, կառավարման մեջ ընդհանրապես կա ժամանակի կառավարման հասկացություն, և այդ հարցը մեծ հաշվով վերաբերում է դրան: Շատ քայլեր կարող էին կատարվել անցնող տարվա ընթացքում, որոնք չեն արվել: Իսկ դա նշանակում է, որ մենք կորցրել ենք ամենաթանկ ու անդառնալի ռեսուրսը՝ ժամանակը: Թավշյա հեղափոխությունը մեզ տվել է ավելի լավ, ավելի զարգացած, ավելի կայուն ու բարեկեցիկ երկիր կառուցելու պատմական հնարավորություն: Իսկ դա նշանակում է, որ վատ աշխատած ամեն մի օրը, այսօր չարված ամեն մի քայլը մսխում է այդ հնարվարարությունը, որը մենք գուցե այլևս չունենանք: Այդ իմաստով, 2019-ը պետք է համարել ինչպես բազմաթիվ ձեռբերումների, այնպես էլ կորսված հնարավորությունների տարի:
- Արտաքին քաղաքական դաշտում ի՞նչ ձեռքբերումներ ունեցանք։ Նաև՝ եղա՞ն բացթողումներ ու կորուստներ։
- Ես բազմիցս եմ ասել, որ հեղափոխությունը դեռևս չի հասել արտաքին քաղաքականություն: Բազմաթիվ հարցերում ու ուղղություններում այսօրվա Հայաստանը՝ շարունակում է վարել նույն արտաքին քաղաքականությունը, ինչը վարվում էր Սերժ Սարգսյանի ղեկավարած ավտորիտար Հայաստանի կողմից: Մենք շարունակում ենք Ռուսաստանի հետ հարաբերությունը առաջնայնություն համարող արտաքին քաղաքականությունը, ինչը սահմանափակում է աշխարհի հետ հարաբերվելու, նոր գործընկերներ գտնելու մեր հնարավորությունները: Իհարկե, եղել են նաև որոշակի դրական իրադարձություններ, բայց դրանք այդքան էլ պայմանավորված չեն եղել մեր վարած արտաքին քաղաքականությամբ: Դրանց թվում պետք է առանձնացնել ԱՄՆ ներկայացւցիչների պալատի ու Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևերի ընդունումը, որը պայմանավորված էր մեծ մասամբ թուրք-ամերիկյան հարաբերություներում առկա խնդիրներով, Հայաստանը այդ բանաձևերի ընդունման վրա որևէ ազդեցություն չի ունեցել: Դրական պետք է համարել նաև եվրոպական մի շարք երկրների կողմից ԵՄ հետ ստորագրված Համապարփակ գործընկերության համաձայնագրի վավերացումը, ինչը հույս է ներշնչում, որ հաջորդ տարի համաձայնագիրն ամբողջությամբ ուժի մեջ կմտնի: Իսկ ամենամեծ ձեռքբերումը թերևս ղարաբաղաադրբեջանական սահմանին անցնող տարվա ընթացքում արձանագրված հարաբերական խաղաղությունն էր, թեև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում որևէ էական առաջխաղացման բացակայությանը:
- Դուք հայտարարել եք, թե կուսակցություն եք ստեղծելու։ Այսքան շատ կուսակցությունների մեջ ինչո՞վ պետք է այն առանձնանա և ինչ նպատակներ է իր առաջ դնելու։
- Այո, ես հայտարարել եմ կուսակցություն ստեղծելու մտադրության մասին, սակայն մինչ այդ, հանդես եմ եկել մեկ այլ նախաձեռնությամբ՝ միավորել հեղափոխության գաղափարին հավատարիմ, հեղափոխության անշրջելիությունն ընդունող, նախկին հանցավոր իշխանություններին մերժող անհատների, քաղաքական ու քաղաքացիական միավորներին: Այդ նախաձեռնության շրջանակներում մեր առաջին հավաքը շատ գոհացուցիչ էր։ Արդյունքում, ստեղծված համակարգող խորհուրդը առաջիկայում քաղաքական կոնսուլտացիաներ է իրականացնելու կուսակցությունների ու քաղաքացիական միավորների հետ՝ առաջիկա անելիքները հստակեցնելու նպատակով: Ինչպես այս նախաձեռնությունը, այդպես էլ առանձին կուսակցության ստեղծումը մեկ նպատակ են հետապնդում՝ առաջ քաշել ապագային միտված օրակարգ, քաղաքական դիսկուրսը ներկայի ու անցյալի անպտուղ բանավեճից տեղափոխել ապագային ուղղված ծրագրերի քննարման հարթություն: Թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանի քաղաքական դաշտում օբյեկտիվրեն առաջացել է քաղաքական վակուում: Մի կողմից իշխանությունն է, մյուս կողմից՝ նախկին իշխանություններն ու նրանց սպասարկող ուժերը: Սակայն այս երկու բևեռներից բացի հասարակության մեջ կա նաև մարդկանց ստվար զանգված, որը մերժելով նախկիններին, հավատարիմ լինելով հեղափոխությանը, միևնույն ժամանակ չի կիսում գործող իշխանության կողմից վարվող քաղաքականությունը կամ կատարվող առաձին քայլերը: Հասարակության հենց այդ շերտի շահերը սպասարկելուն պետք է ուղղված լինի ինչպես նոր կուսակցությունը, այնպես էլ իմ նշած նախաձեռնությունը:
Այսօր երկում առկա խնդրների թվում ամենահամակարգային պրոբլեմներից մեկը հակակշիռների ու փոխզիջումների համակարգի անկատարությունը կամ անգործությունն է, ինչն ըստ էության իշխանությանը դնում է վերահսկողությունից դուրս վիճակում: Մեր խնդիրը պետք է լինի այնպիսի միավորի կամ միավորների ստեղծումը, որոնք կկատարեն այդ՝ իշխանությանը վերահսկողի ու հակակշռողի գործառույթը, որը ներկայիս խորհրդարանական ընդդիմությունը, դժբախտաբար չի կարողանում իրականացնել: Եթե մենք կարողանանք լուծել այդ խնդիրները, ապա կդառանք ոչ թե տասնյակ կուսակցություններից լոկ մեկը, այլ այն եզակին, որը կկարողանա լուրջ այլընտրանք ու հակաշիռ ձևավորելու հայտ ներկայացնել:
-Գլխավոր դատախազությունը բավարարել է Անահիտ Բախշանի՝ Հոկտեմբերի 27-ի գործից անջատված մասի քննությունը վերսկսելու դիմումը։ Ձեր կարծիքով 20 տարի հետո հնարավոր կլինի՞ հասնել կազմակերպիչների բացահայտմանը, եթե այդպիսիք կան:
- Վստահ եմ, որ կազմակերպիչներ կան և երբևէ դրանք բացահայտվելու են: Այդ առումով Ա․Բախշյանի դիմումը բավարարելու՝ Գլխավոր Դատախազության քայլը մի կողմից ողջունելի է, մյուս կողմից՝ մտահոգիչ: Ողջունելի է, քանի որ այդպիսով պետությունը՝ ի դեմս դատախազության ընդունում է, որ այդ մասով գործը բավարար չափով չի քննվել, որ կան չպարզաբանված հարցեր, և որ նոր քննություն պետք է իրականացվի: Սակայն անմիջապես առաջ է գալիս հարցը՝ արդյոք Հայաստանն այսօր իր պետական համակարգով, հանրային դիմադրողականությամբ պատրաստ է Հոկտեմբերի 27-ի գործի իրական բացահայտմանը: Կարծում եմ, որ ոչ: Իրավապահ մարմինների, հատկապես դատական համակարգի ներկայիս պայմաններում Հոկտմբերի 27-ի գործը չի կարող պատշաճ կերպով քննվել ոչ նախաքննության, ոչ դատավարական փուլերում: Ընդամենը մի քանի օր առաջ Հայաստանից փախուստի դիմեց Հոկտեմբերի 27-ի գործը քննած դատավոր Սամվել Ուզունյանը, վարչապետը հայտարարում է պետական կառավարման համակարգում ու իրավապահ մարմիններում հեղափոխությանը դիմադրելու իրոողության մասին: Այս պայմաններում անգամ վտանգավոր է Հոկտեմբերի 27-ի գործի վերաբացումը: Իսկ ընդհանրապես դա ոչ միայն ուղղակի պետք է, այլ կենսական անհրաժեշտություն է Հայաստանի պետության ու պետականության առողջացման ու կայացման համար: Հուսամ դրան մենք ականատես կլինենք ոչ թե հեռավոր, այլ տեսանելի ապագայում:

Армения не готова к действительному раскрытию дела 27-го октября: Арман Бабаджанян
- Президент Армен  Саркисян уже подписал закон о досрочной отправке на пенсию членов КС. По Вашему мнению, примут ли члены КС это предложение властей? Или что нужно сделать, по представлению властей, для разрешения сложившегося кризиса вокруг КС?
- Я почти уверен, что большинство членов КС не примет это предложение, как минимум не примут столько членов, чтобы привело к изменению нынешнего состава КС. Еще во время разработки, а затем обсуждения этого проекта я объявил, что это – крайне отрывочный, крайне спорный и самое главное – не приводящий к какому-либо предметному результату законопроект. Мы постоянно заявляем, что большинство членов действующего КС являются участниками и соучастниками лигитимизации избирательных преступлений, совершенных как минимум в предыдущие полтора десятилетия. Это, по сути, то же самое, как быть соучастником в деле захвата власти, что является тяжелейшим преступлением. Получается, что людям, которые как минимум в общественном восприятии подозреваются в тяжелейшем преступлении, мы предлагаем гарантированную высокую зарплату и социальные льготы. Это значит за счет государственного бюджета, что то же самое – за счет общества, обеспечить сверхвыское по армянским критериям вознаграждение лицам, большинство из которых способствовало тому, чтобы посредством фальсификации выборов во власти оставались люди, которых наше общество единой волей отвергло в процессе революции 2018г.  Закон, имеющий столь уязвимую философию и логику, не мог и не сможет разрешить создавшийся в Армении конституционный кризис.
Касательно вопроса, что нужно сделать для преодоления этого кризиса, я большую часть своей деятельности за последние несколько месяцев посвятил этой проблеме, выступал с инициативами и предложениями, смысл которых в том, что действующий парламент – как орган, имеющий первичный мандат власти, должен выступить с юридическо-политической оценкой двух предыдущих десятилетий КС, что должно сопровождаться применением некоторых люстрационных механизмов в отношении действующих и будущих членов КС. Действующая власть до настоящего момента не принимает этот инструментарий и выступает с инициативами, гарантированно обреченными на провал.
- Господин Бабаджанян, оценивая 2019 год, какие позитивные шаги отметите в деятельности власти?
- Я не хочу выделять какой-либо отдельный шаг. Могу лишь сказать, что на протяжении уходящего года власти выступили с многочисленными позитивными инициативами, результаты которых будут видны в дальнейшем. Одним из самых позитивных является то, что в Армении действительно исчезло явление системной коррупции, что более двух десятилетий разрушало нашу государственную и общественную жизнь. Также по этом причине на протяжении уходящего года были зафиксированы ряд экономических успехов: мы завершаем год с довольно положительными макроэкономическими показателями, впервые за долгие годы был сверхвыполнен государственный бюджет, существенно возросли налоговые поступления, что дало возможность осуществить ряд социальных программ, увеличилась минимальная зарплата, построены многочисленные новые дороги. Экономика Армении, похоже, задышала, надеюсь это продолжится и в будущем.
- Какие негативные шаги или недочеты совершили власти?
- Наряду с достижениями есть также многочисленные недочеты. Об одном из самых важных мы уже говорили: власти в течении уходящего года так и не смогли решить создавшийся в стране конституционный кризис. То же самое относится и к судебной системе, в которой обещания коренных реформ на протяжении уходящего года так и остались обещаниями. А конституционное правосудие и судебная система по своему характеру являются системообразующими отраслями, и без коренных реформ в них мы не можем говорить о развитии этих отраслей.
Самым уязвимым местом властей продолжает оставаться кадровая политика. В 2019г. мы не зафиксировали ощутимых успехов в этом направлении. В многочисленных отраслях складывается впечатление, что чиновники просто не знают, что и как делать. В широком смысле у нас есть проблема непрофессионализма и некомпетентности властей. И не случайно, что Никол Пашинян сам заявляет, что государственная система противостоит революции. Это самая комплексная оценка власти в течение прошлого года в том случае, когда  власть сама во главе с Н. Пашиняном давно должна была решить эту проблему и укомплектовать государственную систему кадрами, не противостоящими революции, а несущими и продвигающими идеи революции. Кадровая политика по сути имеет синтезирующее значение для системы государственного управления и плохая кадровая политика посредством мультипликативного эффекта негативно сказывается на все остальные функции системы государственного управления. Это, по-моему, является самым большим упущением в уходящем году.
- Что они должны были сделать, что могли сделать за этот год, но не сделали?
- В развитом мире, в управлении в целом есть понятие управления временем, и этот вопрос по большому счету относится к этому. Многие шаги могли были быть сделаны в течение уходящего года, которые не были сделаны. А это значит, что мы потеряли самый дорогой и необратимый ресурс – время. Бархатная революция дала нам историческую возможность построения более развитой, более стабильной и благополучной страны. А это значит, что каждый плохо проработанный день, каждый не сделанный сегодня шаг рассеивает эту возможность, которой у нас может больше не быть. В этом смысле, 2019-й нужно считать годом как многочисленных достижений, так и потерянных возможностей.
- Какие достижения у нас были на внешнеполитической арене? Были ли также упущения и потери?
- Я неоднократно говорил, что революция пока не добралась до внешней политики. По многочисленным вопросам и направлениям Армения продолжает проводить ту же внешнюю политику, которая велась авторитарной Арменией во главе с Сержем Саркисяном. Мы продолжаем внешнюю политику, считающую приоритетом отношения с Россией, что ограничивает возможности отношений с миром, нахождения новых партнеров. Конечно, были и некоторые  позитивные события, но они не столь были обусловлены проводимой нами внешней политикой. В их числе нужно отметить принятие резолюций, признающих Геноцид армян со стороны Палаты представителей и Сената США, что главным образом было обусловлено имеющимися проблемами в турецко-американских отношениях, Армения ни оказала никакого влияния не принятие этих резолюций. Нужно считать положительным также ратификацию соглашений о всеобъемлющем партнерстве с ЕС со стороны ряда европейских стран, что внушает надежду, что в следующем году соглашение полностью вступит в силу А самым большим достижением пожалуй был относительный мир, зафиксированный в течение уходящего года на карабахско-азебайджанской границе, несмотря на отсутствие какого-либо существенного продвижения в процессе урегулирования карабахского конфликта.
- Вы заявляли, что создадите партию. Чем она должна отличаться среди столь многих партий и какие цели вы поставите?
- Да, я заявлял о намерении создать партию, однако до этого, я выступил с другой инициативой: объединить индивидуумов, политические и гражданские объединения, верные идее революции, принимающие необратимость революции, отвергающие прежние власти. В рамках этой инициативы наше первое собрание было очень удовлетворительным. В результате, созданный координационный совет в ближайшее время проведет политические консультации с партиями и гражданскими объединениями, с целью конкретизации дальнейших дел. Как эта инициатива, так и создание отдельной партии преследует одну цель  - выдвинуть нацеленную на будущее повестку дня, перенести политический дискурс из бесплодной дискуссии о настоящем и прошлом в плоскость обсуждения программ, нацеленных на будущее. После бархатной революции на политическом поле Армении объективно возник политический вакуум. С одной стороны, власть, с другой стороны – прежние власти и обслуживающие их силы. Однако помимо этих двух полюсов в обществе есть огромная масса людей, которые отвергая прошлых, будучи верными революции, в то же время не разделяют проводимую властями политику и отдельные совершаемые шаги. На обслуживание интересов именно этого слоя общества долна быть нацелена как новая партия, так и указанная мною инициатива.
Среди сегодняшних проблем в стране одной из самых системным проблем является несовершенство или бездействие системы противовесов и компромиссов, что по сути ставит власть в положение вне контроля. Нашей задачей должно быть создание такой единицы или единиц, которые будут выполнять функцию контролера и противовеса этой власти, что нынешняя парламентская оппозиция, к сожалению, не может осуществить. Если мы сможем решить эти проблемы, мы станем не просто одной из десятка партий, а той единственной, которая сможет представить заявку на серьезную альтернативу и противовес.
- Генеральная прокуратура удовлетворила заявление Анаит Бахшян о возобновлении расследования части, отделенной от дела 27-го Октября. По Вашему, возможно ли достичь разоблачению организаторов спустя 20 лет, если таковые имеются?
- Я уверен, что организаторы есть и когда-нибудь они будут разоблачены. В этом плане шаг Генеральной Прокуратуры по удовлетворению заявления А. Бахшян с одной стороны можно приветствовать, с другой стороны, он вызывает беспокойства. Приветствовать, поскольку таким образом государство, в лице прокуратуры, признает, по этой части дело не было расследовано в достаточной мере, что есть непроясненные вопросы, и что должно проводиться новое расследование. Однако сразу возникает вопрос: готова ли Армения сегодня со своей государственной системой, общественным противостоянием к реальному раскрытию дела 27-го Октября. Думаю, что нет. В нынешних условиях правоохранительных органов, в особенности, судебной системы, дело 27-го Октября не может быть расследовано надлежащим образом ни на стадии предварительного расследования, ни на стадии судебного разбирательства. Всего несколько дней назад из Армении сбежал расследовавший дело 27-го Октября судья Самвел Узунян, премьер-министр заявляет о реальности противостояния революции в системе государственного управления и в правоохранительных органах. В этих условиях даже опасно возобновление дела 27-го Октября. А вообще это не только просто необходимо, но и является жизненной необходимостью для оздоровления государства и государственности Армении. Надеюсь, мы станем свидетелями этого не в далеком, а в обозримом будущем.