80555015_553834175472474_8101115271596474368_n
Մեկնարկել է Հանրային խորհրդի նիստը, որն առաջին անգամ անց է կացնում նորընտիր նախագահ Ստյոպա Սաֆարյանը։
Վերջինս քննարկման սկզբում խոսեց առաջիկա փոփոխությունների և ծրագրերի մասին:
«Վարչապետի հետ ունեցել եմ զրույց և խնդրել եմ առաջիկայում հասկանալ իրականացվող գործողությունների ծրագիրը: Կառավարությանը խնդրանք է եղել Հանրային խորհրդի մասին օրենքում փոփոխություններ կատարել: Ցանկանում եմ ուժեղացնել և հստակեցնել հանձնաժողովների դերը, քանի որ Հանրային խորհրդի սահմանադրական պարտականությունն է հանրային շահի ուսումնասիրումը»,- ասաց նա:
Հանրային խորհրդի նախագահն ափսոսանք հայտնեց խորհրդի մի շարք անդամների՝ ՀԽ-ից հեռանալու կապակցությամբ՝ նշելով, որ այս պահին երկու թափուր տեղի համար կառավարությունից մի քանի դիմումներ են ներկայացվել:
Ստյոպա Սաֆարյանը նաև անդրադարձավ Հանրային խորհրդի նստավայրի հստակեցմանը. «Վարչապետի հետ ձեռք է բերվել համաձայնություն՝ հետագա մեր աշխատանքը իրականացնել կառավարության շենքում, որը դեռևս պետք է քննարկենք միասին: Հանրությունը պետք է իմանա Հանրային խորհրդի հասցեն: Դա ենթադրում է դահլիճների առկայություն»:
Խորհրդի անդամ Արշակ Սադոյանը չհամաձայնեց՝ նշելով, որ ճիշտ չէ Կառավարության շենքում իրականացնել աշխատանքներ.
«Չի կարելի թույլ տալ, որ Հանրային խորհուրդը աշխատի ռեժիմային հիմնարկի կարգով, դա Հանրային խորհրդի համար անթույլատրելի է»:
Խորհրդի անդամ Դանիել Իոաննիսյանն անդրադարձավ նաև նիստերից բացակայությունների հարցին՝ նշելով, որ 2 բացակայության ընթացքում պետք է հեռացվեն Հանրային խորհրդից։ Սակայն Իոաննիսյանի առաջարկությունը խորհրդի անդամների կողմից չընդունվեց և բողոք առաջացրեց.
«Ինչպե՞ս պետք է իմանաք՝ ո՛ր բացակայությունն է ընդունելի, ո՛րը՝ չէ, բժշկի թո՞ւղթ եք ուզելու»,- նշեցին նրանք։

Проходит заседание Общественного совета под председательством Степы Сафаряна (видео)
Поддержи А1+!Стартовало заседание Общественного совета, которое впервые проводит новоизбранный председатель Степа Сафарян.
Последний в начале обсуждения рассказал об ожидаемых изменениях и программах.
«Я беседовал с премьер-министром и попросил в дальнейшем понять программу осуществляемых действий. Была просьба к правительству внести изменения в закон об Общественном совете. Я хочу усилить и конкретизировать роль комиссий, поскольку конституционной обязанностью Общественного совета является изучение общественного интереса»,- сказал он.
Председатель Общественного совета выразил сожаление в связи с уходом из ОС ряда членов совета, отметив, что на данный момент из правительства поданы несколько заявлений для двух вакантных мест.
Степа Сафарян также обратился к конкретизации резиденции Общественного совета: «Достигнуто соглашение с премьер-министром об осуществлении нашей дальнейшей работы в здании правительства, которое мы еще должны обсудить вместе. Общественность должна знать адрес Общественного совета. Это предполагает наличие залов».
Член совета Аршак Садоян не согласился, отметив, что осуществлять работы в здании Правительства неправильно:
«Нельзя допустить, чтобы Общественный совет работал в порядке режимного учреждения, это недопустимо для Общественного совета».
Член совета Даниэл Иоаннисян обратился также к вопросу отсутствия на заседания, отметив, что в случае 2 отсутствий должны быть удалены из Общественного совета. Однако предложение Иоаннисяна не было принято членами совета и вызвало протест:
«Как нам узнать, какое отсутствие приемлемо, а какое – нет. Попросите бюллетень от врача? »,- отметили они.