Համագործակցության հուշագիր ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի և «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերության միջև (տեսանյութ)
Դեկտեմբերի 25-ին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի և «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերության միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր: Այն ստորագրել են փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակի ղեկավար Սերժ Վարագ Սիսեռյանը և «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Հուշագրի շրջանակներում կողմերը պայմանավորվել են համագործակցել պետական մարմիններում և հանրային նշանակության կազմակերպություններում հակակոռուպցիոն և ներքին բարեվարքության կրթության կազմակերպման ու բարեվարքության համակարգի ներդրման հարցերում։ Համատեղ ջանքերով կիրականացվի ուսումնասիրություն և դրա հիման վրա կներկայացվեն առաջարկություններ մասնավոր հատվածում բարեվարքության ապահովման և հակակոռուպցիոն համապատասխանության գնահատման համակարգերի ներդրման վերաբերյալ։
Նաև, կմշակվեն և կներդրվեն հակակոռուպցիոն ոլորտի կրթական և իրազեկման ծրագրեր, ինչի հիման վրա ՀՀ արդարադատության նախարարության «Իրավական կրթության և վերականգնողական ծրագրերի իրականացման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի միջոցով կիրականացվի շուրջ 100 հանրային ծառայողի և բիզնես ոլորտի ներկայացուցիչների վերապատրաստում։
Կողմերը կարևորելով պետական կառավարման և արդարադատության ոլորտներում նորագույն տեխնոլոգիաների նշանակությունը` հուշագրի շրջանակներում կմշակեն և կիրականացնեն իրավական կրթության ոլորտում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառման հարցերին նվիրված ծրագրեր առնվազն երեք բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների իրավաբանական ֆակուլտետներում:

Меморандум о сотрудничестве между аппаратом премьер-министра РА и компанией “ВиваСелл-МТС” (видео)
25 декабря между аппаратом премьер-министра РА и компанией “ВиваСелл-МТС” был подписан Меморандум о сотрудничестве.
Его подписали руководитель офиса вице-премьера Тиграна Авиняна Серж Вараг Сисерян и генеральный директор компании “ВиваСелл-МТС” Ральф Йирикян.
В рамках меморандума стороны договорились сотрудничать в вопросах организации антикоррупционного образования и образования по вопросам внутренней этики в государственных органах и организациях общественного значения и внедрения системы этики.
Совместными усилиями будет проведено исследование и на его основе будут представлены предложения по обеспечению принципов этики в частном секторе и внедрению систем оценки антикоррупционного соответствия. Также будут разработаны и внедрены образовательные и информационные программы антикоррупционной сферы, на основе чего посредством ГНКО “Центр правового образования и реализации реабилитационных программ” Министерства юстиции РА будет осуществлена переподготовка около 100 общественных служащих и представителей бизнес-сферы.
Стороны придавая важность значимости новейших технологий в сферах государственного управления и правосудия, в рамках меморандума разработают и реализуют программы, посвященные вопросам применения информационных технологий в сфере правового образования, как минимум, на юридических факультетах трех высших учебных заведений.