Փողի արտահոսքը գերակշռում է ներհոսքին, դա արյունահոսության է նման․ Միքայել Մելքումյան (տեսանյութ)
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը գտնում է, որ 2019 թվականը ներդրումների առումով եղել է վերջին ժամանակների ամենավատ տարին է։ «Ա1+»-ի հետ զրույցում նա ասաց, որ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներն այս տարվա 9 ամիսներին կազմել են մոտ 32 մլրդ դրամ, տարվա վերջում այն միգուցե կհասնի 50-60 մլրդ դրամ, բայց շատ փոքր թիվ է տնտեսության զարգացման, առավելևս՝ տնտեսական հեղափոխության համար։
Ավելին, նրա խոսքերով, Հայաստանում կատարված ներդրումների չափ գումար էլ դուրս է եկել երկրից։ Պատգամավորը անդրադարձավ նաև արդեն մեկ տարի ընթացող՝ Ռուսաստանի հետ գազի գնի բանակցություններին։
Նա գտնում է, որ եթե ՌԴ-ն Հայաստանին վաճառվող գազի գինը սահմանին չբարձրացնի, ապա «Գազպրոմ-Արմենիա» ընկերությունը կարող է նվազեցնել համակարգում կոշտ կորուստները և կոշտ ծախսերը, ինչի արդյունքում էլ հնարավոր կլինի վերջնական սպառողի համար սակագինը նվազեցնել։ «Եթե կոշտ կորուստներն ու ծախսերը կրճատվեն, գազի գինը կարող է 4-6 տոկոսով նվազել»,- ասաց նա։

Отток денег преобладает над притоком, это похоже на кровотечение: Микаэл Мелкумян (видео)
Поддержи А1+!Депутат от фракции «Процветающая Армения» Микаэл Мелкумян считает, что 2019 год в плане инвестиций был худшим годом последних времен. В беседе с «А1+» он сказал, что прямые иностранные инвестиции за 9 месяцев сего года составили около 32 млрд драм, в конце года возможно они достигнут 50-60 млрд драм, но это очень небольшое число для развития экономики, тем более для экономической революции.
Более того, по его словам, сумма, равная произведенным в Армении инвестициям, была вывезена из страны. Депутат обратился также к переговорам по цене на газ с Россией, которые длятся уже год.
Он считает, что если РФ не поднимет цену продаваемого Армении газа на границе, компания «Газпром-Армения» может уменьшит жесткие потери в системе и жесткие расходы, в результате чего станет возможным снизить тариф для конечного пользователя. «Если сократятся жесткие потери и расходы, цена на газ может снизится на 4-6%», - сказал он.