79831632_2999609396718228_4408464486856392704_n
Ներկայացված նախագիծը թույլ է․ Սարհատ Պետրոսյանը՝ Տպարանի շենքում մնջախաղի թատրոն կառուցելու մասին (տեսանյութ)
«Մենք հույս ունենք, որ թեկուզ այս մեկ շենքի քննարկման շուրջ կկարողանանք երկու բան անել, առաջինը՝ լայնացնել խոսակցությունը ընդհանրապես, թե Երևան քաղաքի ժառանգության հետ ինչպես ենք վարվելու, երկրորդը՝ ինչպիսի հանրային հաղորդակցության հարթակ կարելի է ստեղծել, որպեսզի դրանով էֆեկտիվ երկխոսություն ստեղծենք մեր նոր իշխանության հետ»,-այսօր հրավիրված ասուլիսում նման տեսակետ հայտնեց «Փրկենք տպարանի շենքը» նախաձեռնության հեղինակ Իզաբելլա Սարգսյանը։
Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ այս հարցերով ԿԳՄՍ նախարարության հետ երկխոսության մեջ են։
Ճարտարապետ Սարհատ Պետրոսյանը, անդրադառնալով Տպարանի շենքի շուրջ ստեղծված աղմուկին, նշեց, որ գործընթացները տեղի են ունենում հստակ օրենքի խախտումներով։ Պետրոսյանի խոսքով՝ այս շենքում շինարարությունը պետք է դադարեցվի․
«21-րդ դարում, երբ թատրոնի շենք ենք կառուցում, հարց է ծագում՝  արդյոք այն պե՞տք է ծվարած լինի Հայպետհրատի 3-րդ հարկում, թե ինքը պետք է լինի 21-րդ դարին արժանի էքպերիմենտալ մնջախաղի թատրոն: Մենք գործ ունենք մի պատմական միջավայրի հետ, որը պետության կողմից է պահպանվում և այսօր իր մեջ պարունակում է Երևանի պատմական շերտեր»:
Պետրոսյանի խոսքերով՝ այն, ինչ պետք է կառուցվի այդտեղ, պետք է լինի 21-րդ դարին համապատասխան, չպետք է մնջախաղի  թատրոնը խցկենք այդ շենքի մեջ։
Պետրոսյանը վստահեցնում է, որ ունեն և՛ ավագանու, և՛ նախարարության ներկայացուցիչների համաձայնությունը, որ ներկայացված նախագիծը թույլ է, և պետք է փոխվի․
«Կարծում եմ՝ տեքստի շուրջ համաձայնության կգանք, կլինի բաց ճարտարապետական մրցույթ, կգտնենք լավագույն լուծումը, որտեղ մենք կարող ենք ունենալ ժամանակակից մշակութային թատրոն»։
Պետրոսյանը նաև ընդգծեց, որ կետային խնդիրները ուզում են պրոյեկտել ավելի լայն խնդիրների մեջ, պետք է լինի ամբողջական, համալիր մոտեցում։
«Տպարանից անցումը դեպի մնջախաղի թատրոն պետք է լինի՝ ա․օրենքի շրջանակում, բ․ պետք է բխի հուշարձանի շահից, և գ․ պետք է լինի հնարավորինս բաց և հասկանալի։ Այս երեք պայմանների առկայության դեպքում մենք կարող ենք գտնել լավագույն լուծումը»։
Պետրոսյանը փոփոխությանը դեմ չէ նշված երեք նախապայմանի պարագայում։
Իզաբելլա Սարգսյանն էլ ընդգծեց, որ նախարարության պատրաստակամությունը՝ խոսելու քննարկելու և լավ նախագիծ ունենալու վերաբերյալ իր համար նոր է եղել։
«Այս պահի դրությամբ կա որոշակի թափանցիկություն, նոր նախագիծ հայտարարելու ուղղությամբ գնալու»։
Ըստ Իզաբելա Պետրոսյանի՝ պարզել են, որ այս շենքը ունի բազմաթիվ համասեփականատերեր, բացի այդ՝ երրորդ հարկի հատվածից, որը պետական է, մնացած ամեն ինչը սեփականաշնորհված է․
«Կարևոր է հասկանալ՝ պատմական հուշարձանները ինչպես են սեփականաշնորհվել , այն մարդիկ, ովքեր սեփականաշնորհել են, ինչ փոփոխություններ են իրականացրել։ Մենք կենտրոնացել ենք այդ 3-րդ հարկի մասի վրա, այնինչ ամբողջ հուշարձանը բազմաթիվ փոփոխությունների է ենթարկվել, որը որ շատ էական է: Գուցե դա՞ է սկիզբ  հասկանալու, թե ինչ է տեղի ունեցել մնացած հուշարձանների հետ, և նոր իշխանությունը ինչպես է դրան վերաբերելու»։
Սարգսյանի խոսքերով՝ ինչ որոշում էլ լինի, պետք է լավ քննարկվի  հանրության և մասնագիտական շրջանակի հետ:
«Ա1+»-ի հարցին, թե ինչ նկատի ուներ ԿԳՄՍ փոխնախարար Արա Խզմալյանը , երբ նշում էր, որ  եթե Մնջախաղի թատրոնի շուրջ աղմուկը շարունակվի, իրենց իրավունք կվերապահեն նախկինների աշխատանքին գնահատական տալ, Սարհատ Պետրոսյանն արձագանքեց․
«Ես չեմ կարող մեկանաբել՝ ինչ կոնտեքստում է պարոն խզմալյանը արտահայտել այդ միտքը, բայց դրանից հետո տեղի ունեցած դիալոգի շրջանակում, կարծում եմ, հիմա արդեն նա չի անի այդ արտահայտությունը, և մենք ունենք փոխվստահելի մթնոլորտ»։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը և Երևանի մնջախաղի պետական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ժիրայր Դադասյանը դեկտեմբերի 12-ին ազդարարեցին Գևորգ Քոչար 21 հասցեում թատրոնին տրամադրված տարածքի շինարարական աշխատանքների մասին, որին հաջորդեց շինարարությունը կասեցնելու պահանջով ստորագրահավաք։
Համացանցում  «Փրկենք տպարանի շենքը» ակտիվիստների խումբը պահանջում է դադարեցնել Գրապալատի պատմական շենքում շինարարական աշխատանքները, քանի որ ապագա շինության էսքիզը, ըստ որի՝ պետք է մոտ մեկ մետրով բարձրանա, ակտիվիստների կարծիքով կխաթարի հուշարձան-շենքի տեսքը։

79831632_2999609396718228_4408464486856392704_n
Представленный проект слаб: Сархат Петросян о строительстве театра пантомимы в здании типографии (видео)
«Мы надеемся, что хотя бы вокруг обсуждения этого одного здания сможем сделать две вещи: во-первых, расширить разговор в целом, как будем обращаться с наследием города Еревана, во-вторых, какую платформу общественной коммуникации можно создать, чтобы ею создать эффективный диалог с нашими новыми властями», -на созванной сегодня пресс-конференции подобную точку зрения высказала автор инициативы «Спасем здание типографии» Изабелла Саркисян.
Саркисян сообщила, что они ведут диалог с министерством ОНКС по данным вопросам.
Архитектор Сархат Петросян, обратившись к шуму, созданному вокруг здания типографии, отметил, что процессы имеют место с нарушениями конкретного закона. По словам Петросяна, строительство в этом здании должно быть прекращено:
«В 21-м веке, когда мы строили здание театра, возникает вопрос: должен ли он находиться на 3-м этаже Армгосиздата, или он должен быть экспериментальным театром пантомимы, достойным 21-го века. Мы имеем дело с исторической средой, которая сохраняется государством и сегодня содержит в себе исторические слои Еревана».
По словам Петросяна, то, что должно быть построено здесь, должно соответствовать 21-му веку, мы не должны втискивать театр пантомимы в это здание.
Петросян заверяет, что у них есть согласие и совета старейшин, и министерства, что представленный проект слабый, и должен быть изменен:
«Думаю, мы придем к согласию относительно текста, будет открытый архитектурный конкурс, найдем наилучшее решение, где мы можем иметь современный культурный театр».
Петросян также подчеркнул, что точечные проблемы хотят спроектировать в более широкие проблемы, должен быть полный, комплексный подход.
«Переход от типографии к театру пантомимы должен быть: а. в рамках закона. б. должен вытекать из интереса памятника и в. должен быть максимально открытым и понятным. В случае наличия этих трех условий мы можем найти наилучшее решение».
Петросян не против изменения в случае указанных трех предусловий.
Изабелла Саркисян подчеркнула, что готовность министерства говорить, обсуждать и иметь хороший проект для нее была новостью.
«По положению на данный момент есть некоторая прозрачность, чтобы идти в направлении объявления нового проекта».
По мнению Изабеллы Петросян, выяснили, что у этого здания есть многочисленные совладельцы, кроме этого участка третьего этажа, который является государственным, все остальные приватизировано:
«Важно понимать, как были приватизированы исторические памятники, люди, которые приватизировали, какие изменения осуществили. Мы сосредоточились на части этого 3-го этажа, тогда как весь памятник подвергался многочисленным изменениям, что очень существенно. Возможно это начало, чтобы понимать, что произошло с остальными памятниками, и как к этому относилась новая власть?»
По словам Саркисян, какое бы ни было решение, должно хорошо обсуждаться с обществом и профессиональными кругами.
На вопрос «А1+», что имел в виду замминистра ОНКС Ара Хзмялан, когда отмечал, что если шум вокруг театра пантомимы будет продолжаться, они оставят за собой право дать оценку работе прежних, Сархат Петросян отреагировал:
«Я не могу прокомментировать,  в каком контексте господин Хзмалян высказал эту мысль, но в рамках диалога после этого, думаю, сейчас уже он не сделает это высказывание, и у нас есть взаимно доверительная атмосфера».
Напомним, что замминистра ОНКС РА Арам Хзмалян и художественный руководитель Ереванского государственного театра пантомимы Жирайр Дадасян 12-го декабря объявили о строительных работах на предоставленной театру территории по адресу Геворг Кочар 21, которому удалось провести сбор подписей с требованием о прекращении строительства.
В интернете группа активистов «Спасем здание типографии» требуют прекратить строительные работы в историческом здании Книжной палаты, поскольку эскиз будущего строения, согласно которому, должен приблизительно на метр подняться, по мнению активистов будет мешать виду памятника-здания.