Որտե՞ղ են հայաստանցիները նախընտրում հանգստանալ Ամանորին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆարինե Հարությունյանն ընտանիքի հետ միասին պատրաստվում է Ամանորը դիմավորել Եգիպտոսում։ Ամանորը Հայաստանի դուրս առաջին անգամ են տոնելու։ Ասում է՝ նման որոշում են կայացրել, քանի որ այս տարի ցանկանում էին տոներն ավելի հետաքրքիր անցկացրել։ Իսկ Եգիպտոսն ընտրել են, քանի որ համեմատաբար մատչելի է, տաք է, նոր երկիր կտեսնեն։ Իսկ ահա Հայաստանի հանգստյան տներում, կնոջ խոսքով, Ամանորը նշելը բավական թանկ է՝ նույն գնով կարելի է մեկնել այլ երկիր։
«Ա1+»-ը հետաքրքրվեց, թե որտեղ են պատրաստվում դիմավորել Ամանորը մեր քաղաքացիները։
«Ավատուր» ընկերության արտագնա տուրմենեջեր Սյուզաննա Եղիազարյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ Հայաստանում պահանջված հիմնական ուղղություններն են Աղվերանը, Ծաղկաձորը, Ջերմուկը, Դիլիջանը։
«Հայաստանից դուրս որպես մատչելի տարբերակ քաղաքացիները նախընտրում են Թբիլիսի (Վրաստան) ամենաշատը, Շարմ Էլ Շեյխ (Եգիպտոս), իսկ Եգիպտոսից հետո գալիս է Դուբայը (Միացյալ Արաբական Էմիրություններ)։ Եվրոպայից՝ Հռոմ (Իտալիա), Բարսելոնա (Իսպանիա), Մարսել (Ֆրանսիա)»,- նշեց տուրմենեջերը։
Հարցին, թե քաղաքացիների համար Հայաստանում հանգստանալու պայմաննե՞րն են ավելի մատչելի, թե՞ այլ երկրներ գնալը, նա պատասխանեց, որ այլ երկրներ գնալն ավելի մատչելի է։
«ԲիՍեյֆ թրավել» ընկերության տնօրեն Անի Ստեփանյանն ասաց, որ Հայաստանի տարածքում մեր քաղաքացիները նախընտրում են հանգստանալ Դիլիջանում, Ծաղկաձորում, Վանաձորում, Աղվերանում, Հանքավանում, Գորիսում։
Հայաստանից դուրս, ըստ տնօրենի, նախընտրելի ուղղություններն են Թբիլիսին, Բակուրիանին, Բորժոմին (Վրաստան)։
«Շարմ Էլ Շեյխ, Դուբայ»։ Իսկ Կահիրե՞․ «Երբ որ գնում են Եգիպտոս, Կահիրե, Քեոփսի բուրգեր գնալու համար տեղում տուր են վերցնում։ Հիմնականում գնում են ծովափնյա հանգստի, 7-օրյա արձակուրդ են վերցնում, գնում են ծովային հանգստի»։
Նա ասաց, որ այս սեզոնին հիմնականում եվրոպական երկրներ չեն գնում։ Իսկ Էկզոտի՞կ երկրներ․ «Էկզոտիկ երկրներից՝ Շրի Լանկա, Բալի (Ինդոնեզիա) կարող եմ նշել»։

Где жители Армении предпочитают отдыхать на Новый год?
Нарине Арутюнян с семьей собирается встретить Новый год в Египте. Впервые будет праздновать Новый год за пределами Армении. Говорит: приняла подобное решение, поскольку в этом году они захотели провести праздники более интересно. А Египет выбрали потому, что он доступен, там тепло, увидят новую страну. По словам женщины, отмечать Новый год в домах отдыха Армении дорого, за ту же цену можно уехать за рубеж.
«А1+» поинтересовался, где собираются встретить Новый год наши граждане.
Выездной менеджер компании «Аватур» Сюзанна Егиазарян в беседе с нами отметила, что основные востребованные в Армении направления – Агверан, Цахкадзор, Джермук, Дилижан.
«За пределами Армении в качестве доступного варианта граждане предпочитают больше всего Тбилиси (Грузия), Шарм Эль Шейх (Египет), а после Египта идет Дубай (Объединённые Арабские Эмираты). Из Европы  - Рим (Италия), Барселону (Испания), Марсель (Франция)», - отметила турменеджер.
На вопрос что доступнее для граждан отдыхать в Армении или поехать в другую страну, она отметила, что поехать в другую страну доступнее.
Директор компании «БиСейф травел» Ани Степанян сказала, что на территории Армении наши граждане предпочитают отдыхать в Дилижане, Цахкадзоре, Ванадзоре, Агверяне, Анкаване, Горисе.
За пределами Армении, по словам директора, предпочтительными направлениями являются Тбилиси, Бакуриани, Боржоми (Грузия).
«Шарм Эль Шейх, Дубай». А Каир? «Когда едут в Египет, на месте берут туры для поездки в Каир, пирамиды Хеопса. В основном едут на пляжный отдых, берут 7-дневный отпуск, едут на пляжный отдых».
Она сказала, что в этот сезон в основном не едут в европейские стран. А экзотические страны? «Из экзотических стран могу отметить Шри-Ланку, Бали (Индонезия)».