Վարչապետի կողմից ստացել եմ նման առաջարկ․ Ստյոպա Սաֆարյանը կնշանակվի Հանրային խորհրդի նախագահ
Քաղաքագետ, Հանրային խորհրդի անդամ Ստյոպա Սաֆարյանը Ֆեյսբուքի իր էջում տեղեկացրել է, որ վարչապետից ստացել է Հանրային խորհուրդը գլխավորելու առաջարկ։
«Իմ սիրելի հայրենակիցներ, ընկերներ, հարազատներ Հայաստանում ու արտերկրում,
Անչափ շնորհակալ եմ այն բազում հաղորդագրությունների, զանգերի համար, որոնցով սկսել եք շնորհավորել ՀՀ կառավարության վաղվա նիստում ինձ Հանրային խորհրդի նախագահ նշանակելու լուրի կապակցությամբ։
Ինչպես արդեն հաստատել եմ լրատվամիջոցների համար, ՀՀ վարչապետի կողմից ստացել եմ նման առաջարկ ու ընդունել եմ այն, ինչի կապակցությամբ երախտագետ ու շնորհակալ եմ այդ բարձր վստահության համար, ինչը չափազանց պարտավորեցնող է։
Հիշեցնեմ, որ դեռևս այս տարեսկզբին այդ կառույցի անդամ դառնալու առաջարկությունն էլ ՀՀ վարչապետ պարոն Նիկոլ Փաշինյանից ստանալու ժամանակ ասել էի, որ այնտեղ գնում եմ բացառապես որպես փորձագետ՝ ՀՀ կառավարության համար խորհրդատվական իրավասությամբ այդ սահմանադրական հաստատության գործունեության մեջ իմ համեստ ներդրումն ունենալու այն հարցերով ու ոլորտներով, որոնք անցած տասնամյակներում իմ փորձագիտության դաշտում են եղել։
Այժմ էլ այնտեղ իմ գործունեությունը շարունակելու եմ բացառապես նույն առաքելությամբ ու նույն մասնագիտական ինքնությամբ, թեպետ արդեն՝ նախագահի կարգավիճակով, որը, ինչպես ինքներդ եք հասկանում, որևէ կերպ չի ավելացնում իմ փորձագիտական կարողությունները, մինչդեռ ավելացնում է պատասխանատվությունն արդեն հավաքական մարմնի ու նրա անդամների և մեր խորհրդատվության երկու հիմնական շահառուների՝ հանրության ու ՀՀ կառավարության առջև։
Մինչ այժմ չէի հրապարակում վերջին օրերին ստացված այդ առաջարկության ու իմ համաձայնության մասին մի պարզ պատճառով․ քանի դեռ դրա մասին կառավարությունը պաշտոնապես չի հայտարարում, իմաստ չկար այն հրապարակային դարձնել․ ի վերջո՝ ձեռք բերված համաձայնություններից անդին վերջնական որոշումն իրենցն է։
Ու դա անում եմ այժմ, քանի որ ՀՀ վարչապետի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանն արդեն իսկ հաստատել է վաղվա նշանակումը։ Ավելի հանգամանալից իմ խոսքը կգրեմ նշանակումից հետո, իսկ այժմ պարզապես շնորհակալ եմ սրտաբուխ խոսքերի ու շնորհավորնանքների համար։
Միշտ ձեր՝ Ստեփան
Հետգրություն։ Հա, որպեսզի թյուըմբռնումներ չլինեն, տեղեկացնեմ, որ այն հասարակական, չվճարվող աշխատանք է»,- գրել է նա։
Նշենք, որ Սաֆարյանի՝ Հանրային խորհրդի նախագահ նշանակվելու հարցն ընդգրկված է վաղը՝ դեկտեմբերի 19-ին կայանալիք կառավարության նիստի օրակարգում:
«Ղեկավարվելով «Հանրային խորհրդի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 5-րդ հոդվածի 8-րդ և 9-րդ մասերով՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը որոշում է Հանրային խորհրդի նախագահ նշանակել Ստյոպա Սաֆարյանին»,- ասված է որոշման մեջ:

Я получил подобное предложение от премьер-министра: Степа Сафарян будет назначен председателем Общественного совета
Поддержи А1+!Политолог, член Общественного совета Степа Сафарян сообщил на своей странице в фейсбук, что получил от премьер-министра предложение возглавить Общественный совет.
«Мои дорогие соотечественники, друзья, родные в Армении и за рубежом. Я безмерно благодарен за многочисленные сообщения, звонки, которыми вы начали меня поздравлять в связи с информацией о назначении меня председателем Общественного совета на завтрашнем заседании Правительства РА.
Как я уже подтверждал для СМИ, я получил подобное предложение от премьер-министра РА и принял его, в связи с чем признателен и благодарен за высокое доверие, которое безмерно обязывает.
Напомню, что еще в начале этого года при получения предложения стать членом этой структуры от премьер-министра РА господина Никола Пашиняна, я сказал, что иду туда исключительно как эксперт для того, чтобы внести свой скромный вклад в деятельность этого конституционного учреждения с консультационными компетенциями для Правительства РА, по тем вопросам и областям, которые были в областни моей экспертизе за прошедшие десятилетия.
И сейчас я буду продолжать свою деятельность там исключительно с той же миссией и с той же профессиональной идентичностью, хотя уже в статусе председателя, что, как вы сами понимаете, никоим образом не увеличивает мои экспертные навыки, между тем повышает ответственность перед уже коллективным органом и его членами и перед двумя бенефициарами нашей консультации – обществом и правительством РА.
До сих пор я не публиковал о полученном в последние дни предложении и своем согласии по той простой причине, что пока правительство не объявляет об этом официально, не было смысла делать это публичным, в конечном итоге, вне зависимости от достигнутых договоренностей, окончательное решение за ними.
И я делаю это сейчас, поскольку пресс-секретарь премьер-министра РА Владимир Карапетян уже подтвердил завтрашнее назначение. Подробнее я напишу свою речь после назначения, а пока просто благодарю за сердечные слова и поздравления.
Всегда ваш, Степан.
Постскриптум. Да, чтобы не было непонимания, сообщу, что это – общественная, неоплачиваемая работа»,- написал он.
Отметим, что вопрос о назначении Сафаряна председателем Общественного совета включен в повестку заседания правительства, которое состоится завтра, 19-го декабря.
«Руководствуясь 8-й и 9-й частями 5-й статьи Закона Республики Армения “Об общественном совете”, Правительство Республики Армения постановляет назначить председателем Общественного совета Степу Сафаряна»,- сказано в постановлении.