Հայկական որևէ ավիաընկերություն այսօր սև ցուցակում ընդգրկված չէ․ Տաթեւիկ Ռեւազյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Տարբեր օրենքներ մեզ սահմանափակում են որպես պետական մարմին գանձել գումարներ»,- այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Քաղավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթևիկ Ռևազյանը։
Նա նշեց, որ Քաղավիացիան պետք է դառնա ինքնաֆինասավորվող։
Ռևազյանի խոսքերով՝ 2020 թվականի թիվ մեկ խնդիրը այն է, որ օրենսդրական փոփոխություններով պետք է հզորացնել քաղավիացիան։
Քաղավիացիայի կոմիտեի նախագահն ընդգծեց, որ թափուր հաստիքներ ունեն, որոնք չեն կարողանում լրացնել, որովհետև աշխատավարձերը ցածր են, բայց իրենց մոտ մասնագետների մեծ արտահոսք չի եղել։
Անդրադառնալով այն հանգամանքին, որ Եվրահանձնաժողովը ավելի խիստ հսկողության տակ է վերցրել Հայաստանի Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն, Ռևազյանն ասաց, Ժամանակ ունեն մինչև մայիս ամիսը, որ կոնկրետ առաջընթաց ցույց տան, և բոլորը հիմա այդ ուղղությամբ աշխատում են։
Ռևազյանն ընդգծում է, որ ծառայությունների դիմաց պետք է գանձեն որոշակի գումարներ՝ մրցունակ աշխատավարձ ապահովելու համար։
Ռևազյանը նաև տեղեկացրեց, որ հայկական որևէ ավիաընկերություն այսօր սև ցուցակում ընդգրկված չէ, պարզապես Հայաստանի հանդեպ հսկողությունն է ավելացել․
«Հայաստանում գրանցված ավիաընկերությունները դիմել են, որ չվերթ իրականացնեն Եվրոպա, նրանց մոտ խնդիրներ են նկատել, որի հետևանքով հսկողությունն ավելացել է մեր Քաղավիացիայի նկատմամբ: Եթե ավիաընկերությունները շուտ դիմեին, խնդիրն ավելի շուտ կառաջանար»:
Ռևազյանն ընդգծեց նաև․ «Մենք բոլոր մեր խնդիրները ներկայացրել են , բայց միաժամանակ ներկայցրել ենք առաջարկվող լուծումներ և ժամկետներ։ Սահմանված ժամկետում մենք պետք է ցույց տանք պրոգրես»։
Ռևազյանը նշեց, որ Եվրահանձնաժողովը կոնկրետ չի ասել՝ ինչ քայլեր են անելու, պետք է պատրաստ լինել ամեն ինչի։
«Հայաստանը բավարար ռեսուրսներ չունի Քաղավիացիայի ոլորտը վերահսկելու, և սա մոտ 10 տարվա խնդիր է»,- պնդում է Քաղավիացիայի կոմիտեի նախագահը։
Անդրադառնալով Գյումրու օդանավակայանին՝ Տաթեւիկ Ռևազյանն ասաց՝ փաստ է, որ այն երկրորդական օդանավակայան է, և քաղաքը դեռ այդքան ակտիվ չէ տուրիզմի առումով, որ ավիընկերությունները «հերթ կանգնեն»․
«Դրա համար մենք այլ խթաններ ենք տրամադրում, որ Գյումրի քաղաքը զարգանա և ավիաընկերություները ուզենան թռչել Գյումրու օդանավակայանից»,- ասաց նա։

Ни одна армянская авиакомпания сегодня не включена в черным список: Татевик Ревазян (видео)
Поддержи А1+!Гражданская авиация Армении проводит обсуждения с целью привлечения на рынок новых бюджетных авиакомпаний. Об этом в беседе с журналистами сказала председатель Комитета гражданской авиации Армении Татевик Ревазян.
“Естественно, обсуждения проводятся по разным направлениям. Мы не собираемся ограничиваться “Wizz Air” и “Ryanair”. Мы хотим иметь большую конкуренцию на нашем рынке. Конечно, внедрение на рынок новой авиакомпании требует значительного времени, но мы стараемся делать это как можно быстрее”, - сказала Татевик Ревазян. По ее словам, пока переговоры не на заключительном этапе, и не все уточнено, она не может огласить имена компаний.
На вопрос журналистов о том, как удалось вывести “Wizz Air” на армянский рынок, Татевик Ревазян отметила, что они ничего особенного не предлагали. Просто были гибкие предложения, свое влияние оказало и последнее изменение, связанное с пошлинами на воздух.
“Если бюджетная авиакомпания продает билет за 25 евро, но в Армении пассажир должен платить еще и дополнительные 20 евро за воздух, то это вовсе не выгодно компании. Следовательно, это изменение в связи с пошлиной на воздух возымело свое влияние”, - сказала Татевик Ревазян.
Руководитель корпоративного сотрудничества компании “Wizz Air” Андрас Радо отметил, что они не ограничатся направлениями в Вену и Вильнюс. В ближайшее время прибавятся и новые направления, однако они пока не оглашаются.
В текущем году было внесено изменение в Закон “О государственной пошлине”, согласно которому с рейсов в новом направлении снимается пошлина на воздух.
“Wizz Air” начнет осуществлять полеты из Еревана с апреля 2020 года. Первые направления - Вена и Вильнюс. Другая европейская бюджетная авиакомпания “Ryanair” также объявила о своем выходе на авиационный рынок Армении. Ирландская авиакомпания совершит первый рейс 14 января, связав Ереван с Римом и Миланом, а с конца марта начнет действовать направление Берлина, полеты из Гюмри в германский город Меминген начнутся с конца марта.