ՌԴ կեղծ վարորդական վկայականների հիման վրա տրվել են հայկական վկայականներ․ ոստիկանության բացահայտումը (տեսանյութ)
Ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչությունում օպերատիվ տեղեկություններ են ստացվել, որ ճանապարհային ոստիկանության հաշվառման և քննական ստորաբաժանումների ծառայողները, առանց որևէ ստուգման, ՌԴ նմուշի կեղծ վարորդական վկայականների հիման վրա տրամադրում են հայկական նմուշի վարորդական վկայականներ։ Նշվածի վերաբերյալ ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչությունում իրականացվել են ուսումնասիրություններ, որոնց շրջանակներում ճանապարհային ոստիկանությունից ստացվել են 2019 թվականի հունվարի 1-ից մայիսի 23-ն ընկած ժամանակահատվածում ոչ ազգային վարորդական վկայականների հիմքերը։
Դրանց ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ նշված ժամանակահատվածում ՌԴ նմուշի 84 վարորդական վկայականների հիման վրա տրամադրվել են հայկական նմուշի վարորդական վկայականներ։ Ձեռնարկված միջոցառումներով պարզվել է, որ 84 վարորդական վկայականներից 3-ը ՌԴ ոստիկանության կողմից չեն տրամադրվել, և ներկայացված կեղծ վարորդական վկայականների հիման վրա քաղաքացիներին հատկացվել են հայկական նմուշի վարորդական վկայականներ։
Ուսումնասիրության նյութերն ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ 3 քաղաքացու կողմից հնարավոր կեղծ վարորդական վկայականներ ձեռք բերելու և օգտագործելու, ինչպես և դրանք հայկական նմուշի վարորդական վկայականներով փոխարինելու հանգամանքներին քրեաիրավական գնահատական տալու համար։ Նշված դեպքերի առթիվ դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարոցվել են քրեական գործեր։ Կատարվում է նախաքննություն։

На основании фальшивых водительских прав РФ выданы армянские свидетельства: разоблачение полиции (видео)
В Управление внутренней безопасности Полиции поступили оперативные данные о том, что сотрудники учетного и следственного подразделений полиции, без какой-либо проверки, на основании фальшивых водительских прав образца РФ предоставляют водительские права армянского образца. Относительно указанного в Управлении внутренней безопасности полиции были осуществлены исследования, в рамках которых из дорожной полиции были получены основания ненациональных водительских удостоверений в период с 1-го января по 23-е мая 2019 года. В результате их исследования выяснилось, что в указанный период на основании 84 водительских удостоверений образца РФ были предоставлены водительские удостоверения армянского образца. Посредством предпринятых мер выяснилось, что  3 из 84 водительских прав не были предоставлены полицией РФ, и на основании представленных фальшивых водительских удостоверений гражданам были предоставлены водительские удостоверения армянского образца.
Материалы исследования будут отправлены в Генеральную прокуратуру РА для того, чтобы дать уголовно-правовую оценку обстоятельствам приобретения и использования возможно фальшивых водительских прав 3 гражданами, а также их замены на водительские права армянского образца. В связи с указанными случаями 10-го декабря по признакам 1-й части 325-й статьи Уголовного кодекса РА были возбуждены уголовные дела. Ведется расследование.