Մարզպետներն իրավասություն չունեն համայնքների նկատմամբ վարչական վերահսկողություն իրականացնելու․ Համայնքների միության նախագահ (տեսանյութ)
Կարևոր է, որ վարչատարածքային փոփոխությունները բերեն համայնքների լիազորությունների ավելացմանը, կարծում է Հայաստանի համայնքների միություն նախագահ, Եվրոպայի խորհրդի տեղական ու տարածքային իշխանությունների կոնգրեսում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Էմին Երիցյանը։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում, խոսելով համայնքների խոշորացումից եւ կառավարումից, նա նշեց, որ  նախկինում կատարված համայնքների խոշորացումից հետո համայնքների լիազորությունների ավելացում այդպես էլ տեղի չունեցավ, իսկ կառավարության ծրագրով նախատեսված խոշորացումները հատվածական են, և չկա կոնցեպտ, թե ինչպիսին է լինելու Հայաստանի վարչատարածքային բաժանումը։
«Համայնքների վարչական սահմանների փոփոխության ժամանակ, խոշորացման ժամանակ պետք է համայնքի կարծիքը լսվի, կարևոր չի դա հաշվի առնվի, բայց համայնքի կարծիքը պետք է լսվի, և դա սահմանադրական պահանջ է»,- ընդգծեց Երիցյանը։
Միության նախագահի խոսքերով՝ շրջանառության մեջ դրված և առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Տեղական հանրաքվեների մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը, հակասահմանադրական է, քանի որ տեղական հանրաքվե չի կարող իրականացվել վարչատարածքային փոփոխությունների վերաբերյալ․ «Այսինքն՝ մարդիկ չեն կարող նախաձեռնել այդ թեմայով հանրաքվե։ Դա պետք է լինի կառավարության նախաձեռնությունը»։
Մարզպետարանները, ըստ փորձագետի, համայնքների նկատմամբ  վերահսկողություն իրականացնելու լիազորություն չունեն, և լիազորությունները սահմանափակվում են միայն տարածքային կառավարմամբ։
«Ինչպես արձանագրում ենք, որ մարզպետներն իրավասություն չունեն համայնքների նկատմամբ վարչական վերահսկողություն իրականացնել, դա միայն Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունն ունի ուղղակիորեն, նույնկերպ վարչապետին կից Պետական վերահսկողության ծառայությունը շատ սահմանափակ դեպքերում է կարող գնալ համայնք ստուգումների իրականացնելու՝ այն էլ պետության կողմից ֆինանսավորվող ծրագրերի ելակետային տվյալներ նայելու համար»,- շեշտեց նա՝ հավելելով, որ ՊՎԾ-ն օրենքով լիազորություններ չունի համայնքների նկատմամբ գործողություններ կատարելու համար։

Губернаторы не обладают правомочиями осуществлять административный контроль по отношению к общинам: Председатель Союза общин (видео)
Важно, чтобы административно-территориальные изменения привели к увеличению полномочий общин, считает председатель Союза общин Армении, руководитель делегации Армении на Конгрессе местных и территориальных властей Совета Европы Эмин Ерицян.
В беседе с «А1+», говоря об укрупнении и руководстве общинами, он отметил, что после ранее совершенного укрупнения общин увеличения полномочий общин так и не произошло, а укрупнения, предусмотренные правительственной программой, являются секторальными и нет концепта, каковым будет административно-территориальное разделение Армении.
«Во время изменения, укрупнения административных границ общин нужно выслушать мнение общины, не важно, будет ли оно учтено, но мнение общины нужно выслушать, и это – конституционное требование», - подчеркнул Ерицян.
По словам председателя Союза вынесенный в обращение и принятый в первом чтении проект поправок в закон «О местных референдумах» является антиконституционным, поскольку не может проводиться местный референдум относительно административно-территориальных изменений: «То есть люди не могут инициировать референдум на эту тему. Это должно быть инициативой правительства».
Областные администрации, по мнению эксперта, не обладают полномочиями по отношению к общинам, и полномочия ограничиваются только территориальным управлением.  «Как констатируем, что губернаторы обладают полномочиями осуществлять административный контроль над общинами, этим прямым образом обладает только Министерство территориального управления и инфраструктур, таким же образом Служба государственного контроля при премьер-министре в очень ограниченных случаях может отправиться в общину для осуществления проверок, и то для того, чтобы посмотреть исходные данные финансируемых государством программ», - подчеркнул он.