Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեն  քննարկում է խաղերին ՌԴ-ից նոր քաղաքների մասնակցության հեռանկարները
Ռուսաստանի հայ համայնքը մշտապես մեծ ակտիվություն է ցուցաբերում համահայկական խաղերին թե՛ մասնակցության , թե՛ կազմակերպչական աշխատանքներին օժանդակելու առումով:
Այս տարի անցկացված Համահայկական ամառային 7-րդ խաղերին, նախորդ տարիների համեմատ, Ռուսաստանի Դաշնությունից մասնակցել է ռեկորդային թվով՝ շուրջ 14 քաղաք: Ներկայումս, Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեն Ռուսաստանի Դաշնության տարբեր քաղաքներում հանդիպումների ընթացքում քննարկում է Համահայկական խաղերին նոր քաղաքների մասնակցության հեռանկարները:
Այս շրջանակում՝ օրերս տեղի է ունեցել ՀԽՀԿ  նախագահ Իշխան Զաքարյանի գլխավորած պատվիրակության այցը Ռուսաստանի Դաշնության Մեծ Նովգորոդ քաղաք:
Այցի արդյունքում ՝ հայազգի գործարար Հովհաննես Մխիթարյանը լիազորություն է ստացել  համակարգելու կոմիտեի աշխատանքները Մեծ Նովգորոդ քաղաքում, այն հեռանկարով, որ շուրջ 22 հազար հայերով բնակեցված Ռուսաստանի հին մայրաքաղաքը համահայկական հաջորդ խաղերին կհամալրի համաշխարհային կոմիտեի մեծ ընտանիքը:

Всемирный комитет Панармянских игр обсуждает перспективы участия в играх из новых городов РФ
Армянская община России всегда проявляет большую активность как в плане участия в Панармянских играх , так и в плане содействия организационным работам.
В 7-х летних Панармянских играх принимали участие представители из около 14 городов России, это - рекордное число, по сравнению с предыдущими годами. В настоящее время Всемирный комитет Панармянских игр в ходе встреч в разных городах Российской Федерации обсуждает перспективы участия новых городов в Панармянских играх.
На днях состоялся визит делегации, возглавляемой председателем комитета Ишханом Закаряном в город Великий Новгород Российской Федерации.
В результате визита предприниматель армянского происхождения Ованес Мхитарян получил полномочия координировать работу комитета в Великом Новгороде с перспективой того, что древняя столица России, населенная 22 тысячами армян, пополнит большую семью участников на следующих Панармянских играх.