Ոստիկանները ուժով բացեցին Վազգեն Սարգսյան փողոցը (տեսանյութ)
ԿԳՄՍ նախարարության մոտ ակցիա անող երիտասարդները փակեցին Վազգեն Սարգսյան փողոցը։ Ոստիկանների պարբերաբար զգուշացումներից հետո երիտասարդները չբացեցին ճանապարհը։ Նշեցին, որ իրենց օրակարգում մեկ հարց է՝ Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի պահանջը։
Երիտասարդները պահանջում էին նաև ազատ արձակել ավելի վաղ բերման ենթարկված իրենց ընկերներին, որոնցից մի քանիսի անունները հայտնեցին լրագրողներին։
Նախարարության մոտ կենտրոնացած ոստիկանական խմբերը  ուժով բերման ենթարկեցին փողոցը փակած երիտասարդներին։
Նրանց մի մասին ոստիկանական մեքենաներով բերման ենթարկեցին, մյուս մասին դուրս բերեցին երթևեկելի հատվածից։
Ոստիկանության ներկայացուցիչը լրագրողներին հայտնեց, որ բերման ենթարկվեցին միայն նրանք, ովքեր փորձեցին վերադառնալ և կրկին փակել փողոցը։
Նշենք, որ ՀՅԴ երիտասարդներից 24 անձ արդեն բերման է ենթարկվել ոստիկանության կենտրոնական բաժին։
Ոստիկանության ներկայացուցիչը նշեց, որ գնահատական է տրվելու բոլորի գործողություններին։
Հիշեցնենք, որ այսօր նախարար Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականը պահանջող երիտասարդները փորձեցին հանդիպել նրան, նախարարությունից հայտնեցին,  որ կարող են հերթագրվել օրենքով սահմանված կարգով, հետո հանդիպել նախարարին։ Երիդասարդները այս պայմանին չհամաձայնեցին և փորձեցին մուտք գործել նախարարության շենք, մինչդեռ հանդիպեցին ոստիկանության դիմադրության, ոստիկաններ և ցուցարների միջև բախում տեղի ունեցավ։ Ավելի ուշ, արդեն նախարարության մուտքի առջև արդեն նստացույց իրականցնող երիտասարդներին ոստիկանները 5 րոպե ժամանակ տվեցին տարածքը լքելու համար, որից հետո չստանալով իրենց պահանջին համարժեք արձագանք, բերման ենթարկեցին որոշ ցուցարների, որից հետո միայն ակցիա անող երիտասարդները փակեցին Վազգեն Սարգսյան փողովը։

Полицейские силой открыли улицу Вазгена Саркисяна (видео)
Молодые люди, проводящие акцию у министерства ОНКС, перекрыли улицу Вазгена Саркисяна. После периодических предупреждений полицейских молодые люди не открыли дорогу. Отметили, что на их повестке один вопрос – отставка Араика Арутюняна.
Молодые люди требовали также освободить своих ранее задержанных товарищей, имена нескольких из которых сообщили журналистам.
Полицейские группы, сконцентрировавшиеся около министерства, силой задержали перекрывших улицу молодых людей.
Часть из них были задержаны на полицейских машинах, остальную часть вывели с проезжей части.
Представитель полиции сообщил журналистам, что задержали только тех, кто пытался вернуться и вновь перекрыть улицу.
Отметим, что 24 человек из молодежи АРФД уже задержаны в центральном отделении полиции.
Представитель полиции отметил, что будет дана оценка действиям всех.
Напомним, что сегодня молодые люди, требующие отставки министра Араика Арутюняна, попытались встретиться с ним, из министерства сообщили, что они могут записаться в очередь в установленном законом порядке, потом встретиться с министром. Молодые люди не согласились с этим условием и попытались войти в здание министерства, между тем столкнулись с противостоянием полиции, между полицейскими и демонстрантами произошло столкновение. Позднее, уже молодым людям, проводящим сидячую забастовку у входа в министерство, полицейские дали 5 минут времени, чтобы покинуть территорию, после чего не получив соответствующей их требованию реакции, задержали нескольких демонстрантов, после чего только молодые люди, проводящие акцию, перекрыли улицу Вазгена Саркисяна.