Կայացավ «Ապագա» հիմնադրամի շնորհանդեսը
Օրերս Grand Hotel Yerevan հյուրանոցում տեղի ունեցավ «Ապագա» հիմնադրամի շնորհանդեսը, որին ներկա էին գործարարներ, քաղաքական և հասարակական գործիչներ։ Շնորհանդեսի նպատակն էր ներկայացնել Հիմնադրամի ստեղծման շարժառիթները, շուրջ մեկ տարվա ընթացքում իրականացրած ու  ընթացիկ ծրագրերը, որդեգրած առաքելությունն ու գրանցված արդյունքերը։
Նշենք, որ «Ապագա» հիմնադրամը ստեղծվել է 2018 թվականին գործարարներ Էդուարդ Մարությանի և Արայիկ Կարապետյանի նախաձեռնությամբ, ովքեր այս քայլով ձեռնամուխ եղան աջակցել կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված ընտանիքներին, հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին և զինհաշմանդամներին:
Հիմնադրամի գաղափարախոսության հիմնական առանցքը կառուցված է այն մտքի շուրջ, որ աղաքատության հաղթահարման համար, առաջին հերթին, մարդն ինքը պետք է սկսի աշխատել և վաստակել իր գումարը։ Հենց այդ գաղափարախոսության շրջանակում էլ իրականացվում են հիմնադրամի 4 ծրագրերը, որոնք ուղղված են աջակցելու մարզերում բնակվող կյանքի դժվարին իրավիճակներում հայտնված հաշմանդամ երեխաների մայրերին, զարգացման առանձնահատկություններ ունեցող երեխաներին և նրանց ընտանիքներին, զինհաշմանդամներին, ինչպես նաև գյուղերում բնակվող աղքատ կամ ծայրահեղ աղքատ ընտանիքներին:
Հիմնադրամի համանախագահներ Իրինա Բենգլյանը և Ռուզաննա Աղինյանը նշեցին, որ հիմնդրամի կողմից իրականացվող բոլոր ծրագրերը նպատակ ունեն էապես փոխել կյանքի դժվարին իրավիճակներում հայտնված մարդկանց կյանքի որակը՝ ամբողջական և հեռանկարային լուծումների միջոցով: «Մենք օգնում են մարդկանց դուրս գալ կյանքի դժվարին իրավիճակներից կրթության որակի բարելավման, հմտությունների և գիտելիքների զարգացման, զբաղվածության և առողջական խնդիրների լուծման և ֆինանսական կայունության ապահովման միջոցով»։
Ինչպես հայտարարվեց միջոցառման ժամանակ, «Ապագա» հիմնադրամն իր գործողություններով նպաստում է ծրագրում ընդգրկված շահառուների կրթության որակի բարելավմանը, նոր հմտությունների և գիտելիքների ձեռքբերմանը, ինչպես նաև զբաղվածության և  առողջական խնդիրների  լուծմանը։
«Մեր հիմնական նպատակն այն է, որ օգնությունն էլ արժանապատիվ լինի և իսկապես մարդու կյանքում փոփոխություն բերի: Հիմնադրամի ծրագրերի շրջանակում ընձեռված հմտությունների, հնարավորությունների և աջակցության միջոցով մարդն ինքն է սկսում աշխատել և գումար վաստակել, և մենք նրա հետ միասին փորձում են ստեղծել այն ճանապարհը, որը կնպաստի բարեկեցիկ ու արժանապատիվ կյանքի կերտմանը՝ դնելով այդ կյանքի և ապագայի անխախտ հիմնաքարերը: Սա է աղքատության հաղթահարման ճիշտ ճանապարհը, որն անշուշտ դժվար է, բայց արդյունավետ, իսկ ստացված արդյունքերը ոգևորող և պարտավորեցնող»,- իր ելույթի ժամանակ նշեց «Ապագա» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն  Տաթև Այրումյանը։
Նշենք նաև, որ հիմնադրամի հետ արդեն համագործակցում են տարբեր տեղական և միջազգային կառույցներ ու կազմակերպություններ, փորձագետներ և ոլորտի առաջատար մասնագետներ, որոնց համատեղ ջանքերի արդյուքնում հնարավոր է դարձել կյանքի կոչել բազմաթիվ համարձակ նախաձեռնություններ։

Состоялась презентация фонда «Будущее»
На днях в гостинице Grand Hotel Yerevan состоялась презентация фонда «Будущее», на которой присутствовали бизнесмены, политические и общественные деятели. Целью презентации было представить мотивы создания Фонда, программы, осуществленные в течение около года и текущие программы, миссию и зафиксированные результаты.
Отметим, что фонд «Будущее» был создан в 2018 году по инициативе бизнесменов Эдуарда Марутяна и Араика Карапетяна, которые этим шагом решили помочь семьям, оказавшимся в трудной жизненной ситуации, детям с инвалидностью и военным инвалидам.
Основная ось идеологии фонда построена вокруг идеи о том, что для преодоления бедности, в первую очередь, человек должен сам начать работать и зарабатывать свои деньги. Именно в рамках этой идеологии осуществляются 4 программы фонда, направленные на проживающих в регионах матерей детей-инвалидов, оказавшихся в трудных жизненных условиях, детей с особенностями развития и их семьи, военных инвалидов, а также на проживающие в селах бедные и крайне бедные семьи.
Сопредседатели фонда Ирина Бегларян и Рузанна Агинян отметили, что все программы, осуществляемые фондом, преследуют цель существенно изменить качество жизни людей, оказавшихся в трудных жизненных условиях  - посредством полных и перспективных решений. «Мы помогаем  людям выйти из трудных жизненных ситуаций посредством улучшения качества образования, развития навыков и знаний,  решения проблем занятости и здоровья и обеспечения финансовой устойчивости».
Как было объявлено во время мероприятия, фонд «Будущее» своими действиями способствует улучшению качества жизни включенных в программу бенефициаров, приобретению новых навыков и знаний, а также решению проблем занятости и здоровья.
«Наша основная цель в том, чтобы и помощь была достойной и действительно привела к изменениям в жизни человека. Посредством навыков, возможностей и поддержки, полученных в рамках программ фонда, человек сам начинает работать и зарабатывать деньги, и мы вместе с ним пытаемся создать тот путь, который будет способствовать построению благополучной и достойной жизни, заложив нерушимые камни этой жизни и будущего. Это – правильный путь преодоления бедности, который, бесспорно, сложен, но эффективен, а полученные результаты – воодушевляющие и обязывающие», - отметила в своем выступлении исполнительный директор фонда «Будущее» Татев Айрумян.
Также отметим, что с фондом уже сотрудничают различные местные и международные структуры и организации, эксперты и передовые специалисты отрасли, в результате совместных усилий которых возможно реализовать многочисленные смелые инициативы.