Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է ԱՄՆ դեսպանին (տեսանյութ)
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին: Հանդիպմանը ներկա էին նաև ԱՄՆ փոխդեսպան Քրիստոֆեր Սմիթը և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ՄԶԳ) հայաստանյան առաքելության տնօրեն Դեբորա Գրիզերը:
Ողջունելով հյուրերին՝ փոխվարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ կառավարությանը Հայաստանում նախաձեռնված բարեփոխումների իրականացման գործում ցուցաբերած աջակցության համար: Փոխվարչապետը կարևորել է ԱՄՆ ՄԶԳ-ի հետ կառուցողական մթնոլորտում ստեղծված համագործակցությունը՝ նշելով ծրագրերի շրջանակներում փորձագիտական ներուժի կիրառման կարևորությունը Հայաստանի ոլորտային ռազմավարությունների մշակման գործընթացում:
ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է. «Միացյալ Նահանգների կառավարությունը սատարում է Հայաստանի ժողովրդավարական ու տնտեսական բարեփոխումներին և հակակոռուպցիոն օրակարգին։ ԱՄՆ աջակցության այս տարվա 40% ավելացմամբ՝ մենք պատրաստ ենք օգնել այն ծրագրերի իրականացմանը, որոնք բխում են բարեփոխումների մասով Հայաստանի կառավարության սահմանած առաջնահերթություններից»։
Զրուցակիցները հանդիպման ընթացքում քննարկել են հատկապես արդարադատության և ոստիկանության ոլորտներում ակնկալվող բարեփոխումները, անդրադարձել առկա խնդիրներին և նյութատեխնիկական հագեցվածության հետ մեկտեղ գաղափարական բարեփոխումների անհրաժեշտությանը:

Вице-премьер Мгер Григорян принял Чрезвычайного и Полномочного посла США в Армении Линн Трейси. На встрече также присутствовали вице-посол Кристофер Смит и директор миссии USAID в Армении Дебора Гризер.
Приветствуя гостей, вице-премьер поблагодарил правительство США за помощь, оказанную в реализации реформ в Армении. Вице-премьер подчеркнул важность сотрудничества с USAID в конструктивной атмосфере, отметив важность использования экспертного потенциала в рамках программ по разработке отраслевых стратегий Армении.
Посол США Линн Трейси поблагодарила за прием и отметила: “Правительство США поддерживает демократические и экономические реформы и антикоррупционную повестку Армении. Увеличением поддержки США на 40% в этом году мы готовы помочь в реализации программ, которые соответствуют приоритетам установленных правительством Армении реформ”.
В ходе встречи собеседники обсудили ожидаемые реформы в сфере юстиции и полиции, коснулись существующих проблем и необходимости идеологических реформ наряду с материально-техническим оснащением.