Արմեն Սարգսյանը հրավիրվել է Դավոսի ֆորումի 50-րդ ամենամյա հանդիպմանը
Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի հիմնադիր և նախագահ Կլաուս Շվաբը նամակ է հղել Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին, որում, մասնավորապես, ասված է.
«Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի հոգաբարձուների խորհրդի անունից ցանկանում եմ հրավիրել Ձեզ Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի ամենամյա հանդիպմանը, որը տեղի կունենա Դավոսում, 2020 թվականի հունվարի 21-24-ը։
Հիմնադրման 50 տարիների ընթացքում Դավոսի ամենամյա հանդիպումը դարձել է աշխարհի ամենաազդեցիկ բարձր մակարդակի հավաքը, որը միավորում է պետությունների, կառավարությունների, միջազգային կազմակերպությունների, գործարար և քաղաքացիական հասարակության առաջնորդներին՝ տարեսկզբին ձևավորելու գլոբալ, տարածաշրջանային և արդյունաբերական օրակարգերը։
Դուք եղել եք Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի էներգետիկ անվտանգության հարցերով գլոբալ օրակարգի խորհրդի առաջին նախագահը։ Ֆորումը ակնկալում է լսել Ձեր տեսլականը չորրորդ արդյունաբերական հեղափոխության վերաբերյալ:
Ինձ համար պատիվ կլինի ևս մեկ անգամ ողջունել Ձեզ Դավոսում՝ առաջատար փորձագետների, գործարարների և կառավարությունների ղեկավարների հետ քննարկումներ ունենալու տեխնոլոգիաների, հատկապես քվանտային հարցերին առնչվող օրակարգի շուրջ։
Ակնկալում եմ Ձեր ակտիվ ներգրավվածությունը և ուրախ կլինեմ ողջունելու Ձեզ հունվարին՝ Ֆորումի 50-րդ ամենամյա հանդիպմանը»։
Նշենք, որ դեռևս այս տարվա հոկտեմբերի 7-ին Ժնևում Հայաստանի նախագահի հետ հանդիպմանը Կլաուս Շվաբն ասել էր, որ հետաքրքրված են ապագայի, գլոբալ աշխարհի զարգացման վերաբերյալ նախագահ Արմեն Սարգսյանի տեսլականով և ուրախ կլինեն Դավոսի ֆորումի շրջանակում լսել նրա տեսակետները նոր քվանտային տեխնոլոգիաների, քվանտային համակարգերի, քվանտային քաղաքականության և ժամանակակից աշխարհի զարգացման ուղղությունների ու միտումների վերաբերյալ։

Армена Саркисяна пригласили на 50-ю ежегодную встречу Давосского форума
Основатель и президент Всемирного экономического форума Клаус Шваб направил письмо президенту Республики Армения Армену Саркисяну. В письме, в частности, говорится:
“От имени Совета попечителей Всемирного экономического форума хочу пригласить Вас на ежегодную встречу Всемирного экономического форума, которая пройдет в Давосе с 21 по 24 января 2020 года.
За 50 лет своего основания ежегодная встреча Давоса стала самым влиятельным в мире форумом высокого уровня, объединяющим лидеров государств, правительств, международных организаций, бизнес и гражданского общества для формирования в начале года глобальной, региональной и промышленной повестки.
Вы были первым председателем Совета глобальной повестки по вопросам энергетической безопасности Всемирного экономического форума. Форум ожидает услышать Ваше видение четвертой промышленной революции.
Для меня будет честью еще раз приветствовать Вас в Давосе для обсуждения технологий с ведущими экспертами, бизнесменами и главами правительств, особенно вокруг квантовой повестки дня.
Ожидаю Вашей активной вовлеченности и буду рад приветствовать Вас на 50-й ежегодной встрече форума в январе”.
Отметим, что еще 7 октября этого года, на встрече с президентом Армении в Женеве Клаус Шваб сказал, что они заинтересованы видением президента Армена Саркисяна относительно будущего развития глобального мира, и будут рады в рамках Давосского форума услышать его мнения о новых квантовых технологиях, квантовых системах, квантовой политике и тенденциях развития современного мира.