1__C_PydAPe48w6SbQO01Ugw-e1574837752575
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության վարչությունում ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնից ստացված գրության և տեղեկատվության հիման վրա ուսումնասիրվել է Արմավիրի մարզի Կողբավան համայնքի վարչական տարածքում շահագործվող հանքավայրից արդյունահանման օրինականությունը: Այդ նպատակով անհրաժեշտ փաստաթղթեր են պահանջվել և ստացվել նաև ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեից:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Արմավիրի մարզի Կողբավան համայնքի վարչական տարածքում գտնվող Կողբավանի հրաբխային տուֆերի Սևակասարի տեղամասում, նախկինում շահագործված հանքավայրում 2019 թվականի հունիս-հոկտեմբեր ամիսներին ՍՊ ընկերության կողմից ապօրինի, առանց ընդերքօգտագործման իրավունքի, արդյունահանվել է 1824 խմ՝ 45.6մլն դրամի տուֆի զանգված: Դրանով էական վնաս է պատճառվել ընդերքին, դրանում պարփակված օգտակար հանածոներին։
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրության ընթացքում ձեռք են բերվել ընդերքի օգտագործման և պահպանության կանոնների խախտմամբ կամ համապատասխան նախագծերի շեղումներով կամ առանց պայմանագրի ընդերքի օգտագործման և դրա հետևանքով շրջակա միջավայրին, ընդերքին, դրանում պարփակված օգտակար հանածոներին էական վնաս պատճառելու հանցագործության հատկանիշների առերևույթ առկայությունը մատնանշող բավարար տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 291-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:

1__C_PydAPe48w6SbQO01Ugw-e1574837752575
В управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА на основании письма, полученного от Инспекционного органа охраны природы и недр, изучена законность добычи камня на месторождении на административной территории общины Кохбаван Армавирской области. С этой целью были востребованы и получены необходимые документы из Комитета по государственным доходам РА.
В результате исследования выяснилось, что на Севакасарском участке ранее эксплуатируемого месторождения вулканического туфа Кохбавана, расположенного на административной территории общины Кохбаван Армавирской области, в июне - октябре 2019 года ООО незаконно, без права на недропользование, было добыто 1824 куб / м массы туфа на 45,6 млн драмов. Этим был нанесен существенный ущерб и недрам и залежам полезных ископаемых.
Учитывая, что в ходе исследования были приобретены достаточные данные, указывающие на явное наличие признаков преступления по причинению существенного ущерба окружающей среде, недрам и залежам полезных ископаемых, на совершение действий с отклонениями от соответствующих проектов,  или без использования договора на недропользование, в управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 291.