ՏՄՊՊՀ-ի գործունեությունը կթվայնացվի
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը ընդունել է Համաշխարհային բանկի պատվիրակությանը՝ Միգարա դե Սիլվայի գլխավորությամբ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Գեղամ Գևորգյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀԲ-ի կողմից «Պետական հատվածի արդիականացման երրորդ ծրագրի» շրջանակում ՀՀ ՏՄՊՊՀ-ում իրականացվելիք բարեփոխումների աշխատանքները ֆինանսավորելու համար:
«Ծրագիրը մեզ համար կենսական նշանակություն ունի: Խնդիր ենք դրել դրա շրջանակում իրականացնել մի շարք բարեփոխումներ, որոնք շոշափելի արդյունքներ կտան և կնպաստեն մեր գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը»,- նշել է Գեղամ Գևորգյանը:
Զրուցակիցները մասնավորապես կարևորել են թվային հարթակի ստեղծումը, որի արդյունքում  կբարելավվի ներքին վարչարարությունը, էականորեն կկրճատվեն տնտեսվարողների կողմից մրցակցային մարմնին դիմելու և պատասխաններ ստանալու ժամկետները, որոշումների կայացման գործընթացը կդառնա էլ ավելի թափանցիկ:
«ԵԱՏՄ-ում ևս սկսվել է թվայնացման գործընթացը մրցակցության ոլորտում,  և ես շատ եմ ցանկանում, որ հենց Հայաստանն այս առումով լինի առաջամարտիկը: Իհարկե,  այդ ցանկությունը բավականին հավակնոտ է, սակայն կարծում եմ, որ մեր ուժերի սահմաններում է»,- հավելել է ՏՄՊՊՀ նախագահը:
Հանդիպման շրջանակում կողմերը քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր ևս:

Деятельность ГКЗЭК будет оцифрована
Председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции РА Гегам Геворкян принял делегацию Всемирного банка во главе с Мигарой Де Силвой.
Приветствуя гостей, Гегам Геворкян поблагодарил ВБ за финансирование работ по реформам в ГКЗЭК в рамках “Третьей программы модернизации государственного сектора”.
“Программа имеет для нас жизненно важное значение. Мы поставили задачу в рамках этой программы осуществить ряд реформ, которые дадут ощутимые результаты и будут способствовать повышению эффективности нашей деятельности”, - отметил Гегам Геворкян.
Собеседники, в частности, отметили необходимость создания цифровой платформы, в результате чего будет улучшено внутреннее администрирование, существенно сократятся сроки обращения хозяйствующих субъектов к конкурентному органу и получения ответов, процесс принятия решений станет более прозрачным.
“В ЕАЭС также начался процесс оцифровки в сфере конкуренции, и я очень хочу, чтобы именно Армения в этом плане стала бы лидером”, - отметил председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции РА Гегам Геворкян.