75519351_712356972581047_7208000680936603648_n
Երևանի տրանսպորտային ցանցի նոր նախագծի վերջնական տարբերակն արդեն  պատրաստ է, այն մշակել է բրիտանական WYG խորհրդատվական ընկերությունը՝ դեռևս քաղաքային նախորդ  իշխանությունների պատվերով։
Երևանի քաղաքապետարանին կից գործող տրանսպորտի հարցերով հանձնաժողովի անդամ, Սպառողների միության նախագահ Արմեն Պողոսյանը այսօր հրավիրված ասուլիսում անդրադարձավ նոր նախագծից բխող խնդիրներին։
Պարոն Պողոսյանի համոզմամբ՝ նոր ցանցի ներդրման պարագայում  տրանսպորտի սակագինը կտրուկ կաճի․
«Եթե մենք հիմա չկանխատեսենք ՝ ինչպիսին է լինելու իրավիճակը, հետո ուշ կլինի։ Չկա ավտոբուս, որ չորս կամ հինգ անգամ ավել չարժենա, քան այժմյան միկրոավտոբուսները»։
Նրա  խոսքերով՝ մեր վարորդները հիմա աշխատում են 18 ժամ, և շատերը հրամանագրված չեն, պարզապես «սև սխեմայով» են աշխատում, իսկ երբ լինի օրինական, պետք է լինի երկու վարոդ, որպեսզի հերթափոխով աշխատեն, սա էլ է թանկացման ֆակտոր։
Բանախոսն անդրադարձավ նաև տրանսպորտային երթևեկության հաճախականությանը, ըստ նոր նախագծի՝ այդ հաճախականությունը լինելու է 9-15 րոպե, ինչն, ըստ Արմեն Պողոսյանի, հարմար չէ։
Ինչ վերաբերում է էլեկտրոնային տոմսերի անցնելուն՝  Արմեն Պողոսյանն ասաց՝ միանշանակ համակարծիք է այս մոտեցման հետ․
«Պետք է լինի էլեկտրոնային տոմս, և դա ուղևորի համար ավելի էժան կլինի, այն վաղուց գործում է տարբեր երկրներում և ամեն կողմից է ֆինանսապես օգտակար»։

75519351_712356972581047_7208000680936603648_n
Окончательный вариант новой транспортной сети Еревана уже готов, его разработала британская консультационная компания WYG, еще по заказу прежней политической власти.
Член комиссии по транспортным вопросам при мэрии Еревана, председатель Союза потребителей Армен Погосян на созванной сегодня пресс-конференции обратился к проблемам, вытекающим из нового проекта.
Господин Погосян убежден: в случае внедрения новой сети, тариф на транспорт резко возрастет:
«Если мы сейчас не будем прогнозировать, какова будет ситуация, потом будет поздно. Нет автобуса, который не стоил бы в четыре или пять раз больше, чем теперешние микроавтобусы».
По его словам, наши водители сейчас работают 18 часов и многие не зарегистрированы, просто работают по «черной схеме», а когда будет по закону, должны быть два водителя, чтобы работали посменно, это – тоже фактор подорожания.
Спикер обратился и к частоте транспортного движения, согласно новому проекту, эта частота будет 9-15 минут, что, по мнению Армена Погосяна, неудобно.
Касательно перехода на электронные билеты, Армен Погосян сказал: однозначно согласен с этим подходом:
«Должен быть электронный билет, и это будет дешевле для пассажира, это давно действует в различных странах и с любой стороны финансово полезно».