«Գնամ տուն, հանգստանամ, հետո խոսենք»․ Արսեն Բաբայանը դուրս եկավ «Վարդաշեն» ՔԿՀ-ից (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԻնչպես արդեն տեղեկացրել ենք, Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի նկատմամբ անձնական երաշխավորությունը կկիրառվի։ Երաշխավորներն են «Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե» հասարակական կազմակերպության նախագահ, իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը և Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը։
Այս կապակցությամբ «Ա1+»-ը կապ հաստատեց Ա․ Բաբայանի փաստաբան Լուսինե Մարտիրոսյանի հետ։ Նա ասաց, որ այս պահին «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում է և փաստաթղթավորման գործընթացն է, և մի քանի րոպե անց Արսեն Բաբայանը դուրս կգա ՔԿՀ-ից։
Հարցին, թե ինչո՞ւ է երաշխավորներից մեկը Սիսակ Գաբրիելյանը, այլ ոչ թե, ինչպես նախկինում էր հայտարարվել, Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը, նա պատասխանեց, որ այս պահին զբաղված է Բաբայանի ազատման փաստաթղթավորման գործով և ավելի ուշ կտեղեկացնի։
Ավելի ուշ Արսեն Բաբայանը դուրս եկավ Վարդաշեն ՔԿՀ-ից։
«Գնամ տուն, հանգստանամ, հետո խոսենք», - դուրս գալուց հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Բաբայանը և գնաց։
Քրեակատարողական հիմնարկի մոտ նրան սպասում էին «Իրավական ուղի» հասարակական կազմակերպության համահիմնադիր, իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը, «Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ նախագահ, քաղաքագետ Նարեկ Սամսոնյանը, լրագրող Էրիկ Անթառանյանը, ՎԵՏՕ նախաձեռնության անդամ, հրապարակախոս Նարեկ Մալյանը և այլք։

419516_2495815973086_948325167_n
Как уже сообщалось, в отношении бывшего заместителя главы аппарата Национального собрания будет применена личная гарантия. Гарантируют председатель общественной организации “Хельсинкский комитет Армении”, правозащитник Аветик Ишханян и депутат Национального собрания от фракции “Мой шаг” Сисак Габриелян.
В этой связи “А1+” установил связь с адвокатом А. Бабаяна Лусине Мартиросян. Она сказала, что в настоящий момент находится в уголовно-исполнительном учреждении “Вардашен” и идет процесс документирования, и спустя несколько минут Арсен Бабаян выйдет из УИУ.
На вопрос, почему одним из гарантов выступает Сисак Габриелян, а не как было объявлено ранее, защитник прав человека Арцаха Артак Бегларян, защитник прав человека Арцах Артак Бегларян ответил, что в настоящий момент занят документированием освобождения Бабаяна и сообщит позднее.
Позднее Арсен Бабаян вышел из УИУ Вардашен.
“Пойду домой, отдохну, потом поговорим”, - в беседе с журналистами после выхода сказал Бабаян и ушел.
У уголовно-исполнительного учреждения его ждали соучредитель общественной организации “Правовой путь”, правозащитник Рубен Меликян, председатель НПО “Гражданское сознание”, политолог Нарек Самсонян,  журналист Эрик Антаранян, член инициативы ВЕТО, публицист Нарек Малян и др.