Սա կարմիր քարտ է Արայիկ Հարությունյանին, որպեսզի նա հեռացվի դաշտից․ Արծվիկ Մինասյան (տեսանյութ)
ՀՅԴ ԳՄ անդամ Արծվիկ Մինասյանը, ով մասնակցում էր ուսանողների բողոքի ակցիային այսօր, լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ Նիկոլ Փաշինյանը այս գործընթացի խորքային պատճառը չի ըմբռնել, սա պայքար է ազգային և ապազգային երևույթների ու մտածողության շրջանակներում։
Ա․ Մինասյանի խոսքերով՝ այն, ինչ իրականացնում է ԿԳՄՍ նախարարությունը՝ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ, հակաօրինական է․
«Ակնհայտ է, որ Արայիկ Հարությունյանը և իր խորհրդատուները փորձում են ապակողմնորոշել այս ընդվզումը, որ երիտասարդության շրջանում առաջացավ»
«Ա1+»-ի հարցին, թե չունի՞ արդյոք տեղեկատվություն, թե ինչ քրեական գործերի մասին էր ակնարկում Արայիկ Հարությունյանը, Արծվիկ Մինասյանն արձագանքեց․
«Բացարձակ տեղեկատվություն չունեմ, եթե դուք ունեք, խնդրեմ, ասեք, ինձ թվում է՝ ինքն էլ չունի, պարզապես հայտարարություններ է անում օդում։ Արայիկ Հարությունյանը հայատարարում է, թե ոնց է, որ դաշնակցական քաղծառայողները մինչև հիմա շարունակում են աշխատել, սա իրավական տգիտության լավագույն դրսևորում է։ Այսպիսի ձգտումը նաև բացահայտում է մարդու էությունը։ Այստեղ ֆորմալ առումով պահանջ է դրված հրաժարվել այդ խորքային մոտեցումից»։
Հիշեցնենք, որ նախարար Հարությունյանը հայտարարել էր․
Մեր մյուս հարցին, թե տեսնո՞ւմ են լուրջ հանրային աջակցություն այս շարժմանը՝ գնահատելով վերջին օրերի արձագանքը, որվհետև, օրինակ, վարչապետը կասկած հայտնեց, որ հանրությունը կիսում է շարժման տեսակետը,Արծվիկ Մինասյանն արձագանքեց․
«Դա վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի տեսակետն է, եթե իրեն թվում է,որ ինքը այնքան ժողովրդավար է, որ կարող է այդպիսի հարցեր առաջ տանել, սխալվում է, որովհետև մեր ժողովուրդը շատ զգայուն է այսպիսի հարցերի նկատմամբ, անհրաժեշտ է գիտակցել, որ չի կարելի կեղծ օրակարգ բերել երկիր»

10_06_15_harcazruyc_artsvik_minasyan_5842
Член ГШ АРФД Арцвик Минасян, участвующий в акции протеста студентов, сегодня в беседе с журналистами отметил, что Никол Пашинян не понял глубинной причины этого процесса, это – борьба в рамках национальных и антинациональных явлений и мышления.
По словам А. Минасяна, то, что осуществляет министерство ОНКС, во главе с Араиком Арутюняном, противозаконно:
“Очевидно, что Араик Арутюнян и его советники пытаются дезориентировать возмущение, возникшее среди молодежи”
На вопрос “А1+”, нет ли у него информации, на какие уголовные дела намекает Араик Арутюнян, Арцвик Минасян отреагировал:
«Абсолютно без понятия, если у вас есть, пожалуйста, скажите, мне кажется, у него тоже нет, просто делает пустые заявления. Араик Арутюнян заявляет, как это так, что дашнакские гражданские служащие до сих пор продолжают работать, это – наилучшее проявление правового невежества. Такое стремление также раскрывает сущность человека. Здесь в формальном плане стоит требование отказаться от этого глубинного подхода».
Напомним, что министр Арутюнян заявил:
“По правде говоря, принесенные ими вчера ящики я собираюсь наполнить и гораздо более уголовными делами, которые относятся к этой сфере и отправить им обратно”.
На другой вопрос, видят ли серьезную общественную поддержку этому движению, оценивая реакцию последнх дней, потому что, к примеру, премьер-министр выразил сомнение, что общество разделяет точку зрения движения, Арцвик Минасян отреагировал:
«Это – точка зрения премьер-министра Никола Пашиняна, и если ему кажется, что он настолько демократичен, что может выдвигать такие вопросы, ошибается, потому что наш народ очень чувствителен к таким вопросам, необходимо осознавать, что нельзя приносить в страну фальшивую повестку».