no-smoking-restaurant-bloomberg-060918-1
Ազգային ժողովի Տնտեսական հարցերի մշատական հանձնաժողովում օրերս քննարկվում էր հակածխախոտային օրենքի նախագիծը։ Նախագծի վերաբերյալ քվեարկությունը հետաձգվեց երկու ամսով։
Մինչ այդ Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ներկայացրել էր մանրամասներ հակածխախոտային օրենքի նախագծից, որով նախատեսում են սահմանափակումներ՝ կապված փակ տարածքներում ծխախոտի օգտագործման հետ։ Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի դիտարկմամբ՝ այս նախագծի նպատակն է Հայաստանում ծխախոտի օգտագործման կարգավորումը, սպառման նվազումը, բնակչության առողջության պահպանումը։
«Ա1+»-ը հարցում էր անցկացնում, պարզելու համար, թե ինչ կարծիքի են նախագծի վերաբերյալ մեր ընթերցողները։
«Կո՞ղմ եք արդյոք, որպեսզի նախագիծն ընդունվի» հարցմանը մասնակցել է 800 հոգի։ Նրանց 83 տոկոսը կամ 659 հոգի նշել է՝ այո, սահմանափակումներ պետք է լինեն, 16 տոկոսը կամ 130 հոգի նշել է՝ ոչ, որեւէ սահմանափակում չպետք է լինի։ Եւ հարցման մասնակցածների մեկ տոկոսը՝ 11 հոգի, նշել է, որ դժվարանում է պատասխանել։

no-smoking-restaurant-bloomberg-060918-1
На постоянной комиссии Национального собрания по Экономическим вопросам на днях обсуждался проект антитабачного закона. Голосование о проекте было отложено на два месяца.
До этого министр здравоохраненияи Арсен Торосян представил  подробности проекта антитабачного закона, соглансо которому предусматриваются ограничения, связанные с употреблением табачных изделий в закрытых территориях. По наблюдению министра здравоохранения Арсена Торосяна, цель этого проекта – регулирование употребление, снижение потребления табачных изделий, сохранение здоровья населения в Армении.
«А1+» проводит опрос, чтобы выяснить, что думают о проекте наши читатели.
В опросе «Вы за то, чтобы проект был принят?» участвовали 800 человек. 83% из них или 659 человек отметили: да, ограничения должны быть, 16% или 130 человек отметили: нет, никакого ограничения быть не должно. И один процесс участников опроса – 11 человек – отметили, что затрудняются ответить.