Օրացույց. 11-ը նոյեմբերի. Վանո Սիրադեղյանը ասուլիսի չեկավ, լրագրողները պարում են (տեսանյութ)
1991-ի նոյեմբերի 11-ին Գերագույն Խորհրդի հատուկ նիստում տեղի է ունենում Հայաստանի առաջին նախագահի առաջին երդմնակալության արարողությունը։ Մատենադարանից հատուկ արարողությամբ դուրս է բերվում շքեղ ավետարանը, որը հասցվում է խորհրդարան։ Ավետարանը միակ գիրքն էր Սահմանադրություն չունեցող պետության մեջ, որի վրա երդվում է Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը։ Նույն օրը նա հեռանում է Հայաստանից, երեք օր հետո հանդիպելու է ԱՄՆ նախագահ Ջորջ Բուշի հետ։
Բնության պետական թանգարանի խրտվիլակները 1997-ի այս օրերին ծվարել են կիսաավերակ մի դպրոցի լքված մասնաշենքի մարզադահլիճում։ Թանգարանը դեռ 30-ականներից պարսկական Կապույտ մզկիթի տարածքում էր, անկախությունից հետո այն տեղափոխվեց Երիտասարդական պալատ, հետո դարձյալ Կապույտ մզկիթ, իսկ մեկ տարի առաջ 7 օրով՝ այս մարզադահլիճ;
1997-ի նոյեմբերի 11-ին լրագրողների հետ պետք է հանդիպեր Վանո Սիրադեղյանը, որպեսզի պատասխաներ մեկ հարցի՝ արդյոք պատրաստվում է դառնալ Ազգային Ժողովի նախագահ ։ ՀՀՇ վարչության նախագահը ասուլիսի չի գալիս, ի՞նչ պետք է անի մեկ ժամ հենց այնպես կորցրած լրագրողը՝ պետք է պարի։
Նախագահ Տեր-Պետրոսյանի «Պատերազմ, թե խաղաղությունը» հոդվածը 1997-ի այս օրն իր դեմ է համախմբել սոցիալիսատական ուժերին։ Աշոտ Մանուչարյանն ասում է, որ Արցախի հարցի լուծման բանակցային ճանապարհը կհանգեցնի ներքին առճակատման՝ Հայաստանը ստիպված կլինի ընտրել ոչ թե խաղաղության եւ պատերազմի, այլ ներքին եւ արտաքին պատերազմների միջեւ։
15 տարի առաջ նոյեմբերի 11-ին մահացավ Խորհրդային Միության հռչակավոր կոմպոզիտոր Առնո Բաբաջանյանը։ Նրա տան մոտ 1998-ի այս օրը բացվում է հուշաքար։ Մինչդեռ կար սպառնալիք, որ անկախությունից հետո նրա երաժշտությունը մոռացության կմատնվի:
Հայաստանում 1999-ի այս օրերի ամենաքննարկվող հարցը վարչապետ Արամ Սարգսյանի եւ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հակասություններն են կառավարության ձեւավորման շուրջ։ Խոսվում է նաեւ Ռոբերտ Քոչարյանի հնարավոր հրաժարականի մասին։ Բոլորին չէ, որ հիացնում է Քոչարյանի հրաժարականի հեռանկարը:
Նույն օրը Վազգեն Մանուկյանը հայտարարում է, որ հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչությունն իրականացնողների հետեւում ոչ ոք չկա։ ԱԺՄ առաջնորդը նույնիսկ ակնարկում է, որ հենց զոհերն էլ ծնեցին իրենց դահիճներին:
2000-ի այս օրը Երեւանի քաղաքապետ Ալբերտ Բազեյանը լրագրողներին մանրամասներ է ներկայացնում իր եւ Աշոտ Մանուչարյանի հանդիպումից։ Վերջինս խոստացել էր Ալբերտ Բազեյանին տրամադրել ապացույցներ, որ Վազգեն Սարգսյանն ու Կարեն Դեմիրճյանը դեմ են եղել Մեղրիի փոխանակմանը հանուն Արցախի եւ Լաչինի միջանցքի, որի արդյունքում էլ տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 27-ը։ Հանդիպել են Բազեյանն ու Մանուճարյանը, որից հետո Բազեյանը հարցը ճշտել է Ռոբերտ Քոչարյանի հետ:
Նույն օրը Գարեգին երկրորդ կաթողիկոսը Նեապոլից Հայաստան է տեղափոխվում Հայաստանի առաջին կաթողիկոս Գրիգոր Լուսավորչի աջ ոտքը։ Մնացած մասունքները կմնան Նեապոլում։ Կաթողիկոսն անձամբ է Լուսավորչի աջ ոտքը տեղափոխում Մայր Աթոռ։ Ճանապարհին առանձնապես ոգեւորություն չկա:
Նույն օրը իրենց կրթաթոշակներն են պահանջում ճարտարագիտական համալսարանի ուսանողները։ Նրանք արդեն երեքից հինգ ամիս թոշակ չեն ստացել։ Ղեկավարությունը նրանց սպառնում է հեռացումներով:
2001-ի այս օրերին հակամարտության մեջ են Երեւանի Կոնյակի գործարանն ու Գրեյթ Վելի ընկերություը։ Գրեյթ Վելի ընկերության տնօրեն Տիգրան Արզաքանցյանն ասում է, որ Կոնյակի գործարանը խանգարում է վաճառել իրենց ապրանքը, Պեռնո Ռիկարն, ըստ նրա, ուզում է միայն ինքը կրել «Արարատ» ապրանքանիշը:
2009-ի այս օրը Երեւանի Էրեբունի համայնքում տեղի է ունենում Կոնգրեսի ակտիվի նիստ, որին մասնակցում է առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը։ Նա խոսում է Արցախի հարցի մասին ժողովրդահաճո կարգախոսներից:

Календарь: 11-е ноября: Вано Сирадегян не пришел на пресс-конференцию, журналисты танцуют (видео)
Поддержи А1+!11-го ноября 1991 года на специальном заседании Верховного Совета проходит первая церемония инаугурации первого президента Армении. Специальной церемонией из Матенадарана выносят роскошное евангелие, которое несут в парламент. Евангелие было единственной книгой в государстве без Конституции, на которой произнес клятву Левон Тер-Петросян. В тот же день он уезжает из Армении, через три дня встретится с президентом США Джорджем Бушем.
Чучела из Государственного музея природы в эти дни 1997 года собрались в спорзале покинутого корпуса полуразрушенной школы. Музей еще с 30-х годов был на территории персидской Синей мечети, после независимости он был перемещен в Дворец молодежи, затем вновь в Синюю мечеть, затем он был перемещен в Дворец молодежи, затем вновь в Синюю мечеть, а год назад на 7 дней – в этот спортзал.
11-го ноября 1997 года с журналистами должен был встретиться Вано Сирадегян, чтобы ответить на один вопрос: собирается ли стать председателем Национального Собрания. Президент правления АОД не приходит на пресс-конференцию, что должен делать журналист, просто так потерявший один час, должен танцевать.
Статья президента Тер-Петросяна «Война или мир» в этот день 1997 года сплотил против себя социалистические силы. Ашот Манучарян говорит, что переговорный путь решения Арцахского вопроса приведет к внутреннему столкновению: Армения будет вынуждена выбрать не между миром и войной, а между внутренней и внешней войнами.
15 лет назад 11-го ноября скончался заслуженный композитор Советского Союза Арно Бабаджанян. Около его дома в этот день 1998 года открывается мемориальный камень. Между тем была угроза, что после независимости его музыка будет предана забвению.
В Армении самым обсуждаемым вопросом этих дней 1999-го года являются противоречия между премьер-министром Арамом Саркисяном и президентом Робертом Кочаряном вокруг формирования правительства. Говорится и о возможной отставке Роберта Кочаряна. Не всех восхищает перспектива отставки Кочаряна.
В тот же день Вазген Манукян заявляет, что за теми, кто совершил террористичекий акт 27-го октября, никто не стоит. Лидер НДЕ даже намекает, что именно жертвы породили своих палачей.
В этот день 2000 года мэр Еревана Альберт Базеян представил журналистам подробности своей встречи с Ашотом Манучаряном. Последний пообещал предоставить Альберту Базеяну доказательства, что Вазген Саркисян и Карен Демирчян были против обмена Гюмри ради Арцаха и Лачинского коридора, в результате чего и произошло 27-го октября. Встретились Базеян и Манучарян, после чего Базеян уточнил вопрос с Робертом Кочаряном.
В тот же день католикос Гарегин Второй перевозит из Неаполя в Армению правую ногу первого католикоса Армении Григория Просветителя. Остальные мощи останутся в Неаполе. Католикос лично перевозит правую ногу Просветителя в Первопрестольный. По дороге особого воодушевления нет.
В тот же день студенты инженерного университета требовали свои стипендии. Они уже от трех до пяти месяцев не получали стипендии. Руководство угрожает им отчислением.
В эти дни 2001 года конфликтуют Ереванский Коньячный завод и компание Грейт Вели. Директор компании Грейт Вели Тигран Арзаканцян говорит, что Коньячный завод мешает продавать их товары, Перно Рикар, по его словам, хочет эксклюзивно нести торговую марку «Арарат».
В этот день 2009 года в общине Эребуни в Ереване проходит заседание актива Конгресса, в котором участвует первый президент Левон Тер-Петросян. Он говорит о популистских лозунгах об Арцахском вопросе.