74607721_443426789648043_3032307607453827072_n
Այսօր վերջին օրն է, որ Նազենի Ղարիբյանը կարող է Վերաքննիչ դատարան դիմել բողոքարկելու  առաջին ատյանի դատարանի որոշումն ընդդեմ Օրբելյանի։ Որոշումը ուժի մեջ է մտնում վճիռը հրապարակելուց երեսուն օր հետո, որը լրանում է այսօր՝ նոյեմբերի 8-ին։ Եթե այն չբողոքարկվի, վճիռը օրինական ուժ կստանա, և Կոնստանտին Օրբելյանը կվերականգնվի Օպերային թատրոնի տնօրենի պաշտոնում։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, երբ ամիսներ առաջ ընդունեց թատրոնի աշխատակազմին, խոստացավ, որ կպատժի Նազենի Ղարիբյանին, եթե դատարանը պարզի վեջինիս մեղքը։
«Ա1+»-ի հարցին, ինչու Նազենի Ղարիբյանը չպատժվեց, և առ այսօր որևէ պատասխանատվություն չի կրում՝ Օրբելյանը պատասխանեց, որ պատիժը միգուցե այն է, որ տիկինը չի «ղեկավարում» այլևս որևէ կառույց և վարչապետը դրանով հարցը համարում է փակված:
Ստեղծված անորոշ իրավիճակի պատճառով, թատրոնին աջակցող կազմակերպություններն ու հովանավորները հրաժարվեցին համագործակցությունից և լուծարեցին պայմանագրերը, քանի որ իրենց երաշխիքը Օրբելյանն էր, որի արդյունքում թատրոնը ֆինանսապես տուժեց և շատ ծրագրեր իրականացնել հնարավոր չէ։
Ով պետք է պատասխան տա այս ամենի համար պարզ չէ։
«Ճենապակե բաժակ պատրաստելը մի բան է, կոտրելը՝ մեկ այլ, իսկ կպցնելուց հետո, տեղը միևնույն է կերևա։ Հիմա պետք է փորձենք նոր հովանավորներ գտնել։ Մենք այն թատրոնն ենք, որը միշտ ունեցել է և ունի հիանալի ռեսուրս՝ հանձինս մեներգիչների, երաժիշտների։ Ահա թե ինչու ես համաձայնեցի ղեկավարել այս թատրոնը»,- ասում է պարոն Օրբելյանը և հավելում, - ինձ հարկավոր է որ պարոն Փաշինյանը կանգնած լինի թատրոնի թիկունքին, թատրոնի, որն ազգային արժեք է»։
Ի դեպ․ Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում այսօր Կոնստանտին Օրբելյանի ղեկավարությամբ կներկայացվի Մոցարտի «Ռեքվիեմը»՝ Կաունասի պետական երգչախմբի, մեր օպերային թատրոնի մեներգիչների և նվագախմբի հետ համատեղ։  Իսկ նոյեմբերի 12-ին կկայանա «Բյուրեղապակյա դղյակ» բալետային ներկայացման պրեմիերան:

74607721_443426789648043_3032307607453827072_n
Сегодня – последний день, когда Назени Гарибян может обратиться в Апелляционный суд, чтобы обжаловать решение суда первой инстанции против Орбеляна. Решение вступает в силу через тридцать дней после оглашения, которые истекают сегодня, 8-го ноября. Если оно не будет обжаловано, решение вступит в законную силу, и Константин Орбелян будет восстановлен в должности директора Оперного театра.
Когда премьер-министр РА Никол Пашинян несколько месяцев назад принял персонал театра, он пообещал, что накажет Назени Гарибян, если суд докажет вину последней.
На вопрос «А1+», почему Назени Гарибян не была наказана, и до сих пор не несет ответственности, Орбелян ответил, что наказанием может быть то, что дама более не «руководит» никаким органом, и премьер тем самым считает вопрос закрытым.
Из-за создавшейся неопределенной ситуации поддерживающие театр организации и спонсоры отказались от сотрудничества и расторгли договора, поскольку их гарантией был Орбелян, в результате чего театр пострадал в финансовом плане и многие программы осуществить невозможно.
Кто должен ответить за все это – не ясно.
«Изготовить хрустальную чашу – это одно, разбить – другое, а после склеивания место все равно будет видно. Сейчас мы должны попытаться найти новых спонсоров. Мы – это тот театр, который всегда обладал и обладает великолепным ресурсом в лице менеджеров, музыкантов. Вот почему я согласился руководить этим театром» , - говорит господин Орбелян и добавляет, - мне нужно, чтобы господин Пашинян стоял за спиной театра, театра, который является национальной ценностью».