Անվիճելի է փաստը, որ ծխախոտը հանգեցնում է թոքերի, կոկորդի քաղցկեղի․ փոխնախարար (տեսանյութ)
«Ծխախոտային արտադրատեսակների և դրանց փոխարինիչների օգտագործման հետևանքով առողջությանը հասցվող վնասի նվազեցման և կանխարգելման մասին» օրինագծի հիմնական նպատակը հանրության առողջությունն է։ Այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Առողջապահության փոխնախարար Լենա Նանուշյանը։
Ըստ փոխնախարարի՝ օրինագծի առանցքային կետերը վերաբերում են հանրային փակ վայրերում ծխելու արգելքին, որով փորձ է արվել լրացնել օրենքի բացերը։ Երկրորդը վերաբերում է ցուցադրության արգելքին։
«Հաշվի առնելով, որ ներկայումս, անցյալ տարիներին ծխախոտային արդյունաբերության կողմից շատ ագրեսիվ, ակտիվ մարքեթինգ էր իրականացվել։ Ծխախոտի տուփի դիզայնով, գովազդներով, որ տեղադրվում էին քաղցրավենիք, երեխաների համար նախատեսված ապրանքների վրա, խթանում է ծխախոտի օգտագործումը դեռահասների կողմից՝ ընդգրկելով նրանց ծխելու փուլի մեջ», - ընդգծեց Նանուշյանը։
Նա հավելեց, որ առաջին անգամ դրույթ է նախատեսված նրանց համար, ովքեր ցանկանում են թողնել ծխելը, և հնարավորություն կստանան խորհրդատվության համար դիմել։
«Անվիճելի է այն փաստը, որ ծխախոտը հանգեցնում է թոքերի, կոկորդի քաղցկեղի։ Մենք չենք փորձելու ապացույցներ բերել. դա վաղուց ապացուցված է», - շեշտեց նա։
Առողջապահության ազգային ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Բազարչյանը նշեց, որ օրինագիծը վերաբերում է նաև ծխախոտի փոխարինող էլեկտրոնային սիգարետներին։
Դրանք, ըստ նրա, նույնն են, ուղղակի նոր տեխնոլոգիաներով։ «Կիրառվում են մարքեթինգային նոր միջոցներ՝ տեսակներն առաջխաղացնելու համար։ Դրանք նոր սպառողների ներգրավելու համար են», - նշեց նա։
Ա․ Բազարչյանը ասաց, որ օրինագծի շուրջ աշխատել են Առողջապահության նախարարության, Ռուսաստանի Դաշնության, ուկրաինացի, Մոլդովայի գործընկերների, առողջապահական միջազգային գործընկերների հետ։
Ռուս փորձագետ Վիկտոր Զիկովն ասաց, որ Ռուսաստանում պետական մակարդակով է պայքար մղվել ծխելու դեմ և մատնանշեց վարչապետ Դմիտրի Մեդևեդևի ներդրումն այդ հարցում։
Ռուս փորձագետը համարում է՝ ծխախոտ արտադրող «Ֆիլիպ Մորիս» ընկերության կողմից ստեղծած «Աշխարհն առանց ծխախոտի» հիմնադրամը ոչ թե ծխելը կանխարգելելու համար է, այլ նոր արտադրանքներ տարածելու։
Օրինագծով նախատեսված է, որ հիմնական պատասխանատուն իրավաբանական անձն է և ոչ թե օգտագործողը, և եթե օրինակ՝ ռեստորաններում տնօրինությունը չի զգուշացնում, որ ծխելն արգելված է, ապա իր դեմ պետք է տուգանք սահմանվի, իսկ եթե զգուշացնեն, եւ հաճախորդը խախտում անի, ապա պատասխանատուն կլինի վերջինս։

Бесспорен тот факт, что табак приводит к раку легких, горла: замминистра (видео)
Поддержи А1+!Основная цель законопроекта «О снижении и предотвращении ущерба, наносимого здоровью вследствие употребления табачной продукции и их заменителей» - здоровье общества. Сегодня на пресс-конференции сказала замминистра здравоохранения Лена Нанушян.
По словам замминистра, ключевые пункты закконопроекта относятся к запрету на курение в закрытых общественных местах, чем была сделана попытка восполнить пробелы в законе. Второе касается запрету на показ.
«Учитывая, что в настоящее время, в прошлые годы табачная продукция проводила очень агрессивный, активный маркетинг. Дизайном коробки сигарет, рекламами, которые размещаются на сладостях, предназначенных для детей товаров, стимулирует употребление сигарет подростками, вовлекая их в этап курения», - подчеркнула Нанушян.
Она добавила, что впервые положение предназначено для тех, кто хочет бросить курить, и получат возможность обратиться для консультации.
«Бесспорен тот факт, что табак приводит к раку легких, горла. Мы не будем пытаться приводить доказательства, это давно доказано», - подчеркнул он.
Директор Национального центра здравоохранения Александр Базарчян отметил, что законопроект также относится к заменяющим табак электронным сигаретам.
Они, по его словам, являются тем же самым, просто с новыми технологиями. «Применяются новые маркетинговые меры – для продвижения вариантов. Это для привлечения новых потребителей», - отметил он.
А. Базарчян сказал, что над проектом работали с Министерством здравоохранения Российской Федерации, украинскими, молдавскими коллегами, международными коллегами в области здравоохранения.
Российский эксперт Виктор Зыков сказал, что в России началась борьба с курением на государственном уровне и отметил вклад премьер-министра Дмитрия Медведева в этом вопросе.
Российский эксперт считает: фонд «Мир без курения», созданный табачной компанией «Филипп Луис», не для предотвращения курения, а для распространения новой продукции.
Законопроектом предусмотрено, что основным ответственным является юридическое лицо, а не пользователь, и если к примеру в ресторанах нет соответствующей таблички о запрете, установлен штраф, а если есть табличка, и клиент допустит нарушение, ответственным будет последний.