Օրացույց. 6-ը նոյեմբերի. «Մի գիշերվա մեջ խաբեցին, փողերը հավաքեցին ու հիմա տանում են.......» (տեսանյութ)
1990-ի նոյեմբերի 7-ը Հայաստանում աշխատանքային օր չէ: Սակայն դա ոչ մի կապ չունի Հոկտեմբերյան հեղափոխության հետ, պարզապես աշնանային դպրոցական արձակուրդի օրերից մեկն է: Ավելին,  սովորական կիրակի օր է։ Վերջին մի քանի տասնյակ տարում առաջին անգամ Լենինի անվան հրապարակում հեղափոխության առաջնորդի արձանի մոտ հանդիսավոր որեւէ միջոցառում չկա:
1991-ի նոյեմբերի 7-ին Երեւանի այս հրապարակն այլեւս Լենինի անունով չէ:  Չկա նաեւ Լենինի արձանը, թեպետ պատվանդանը դեռ պահպանվում է: Անկախության առաջին օրերին վերջնականապես դատարկվել են խանութների սառնարանները: Ադրբեջանը փակել է իր տարածքով Հայաստան մտնող ռուսական գազը: Այդ պատճառով հաց եւ էլեկտրաէներգիա չկա, փողոցային առեւտուրը մեծ եւ արագ թափ է հավաքում: Կարելի է արդեն ծխել Մարլբորո. իհարկե, ուսուցչի երկու ամսվա աշխատավարձով:
1997-ի նոյեմբերի 7-ին Կոմկուսի ղեկավար Սերգեյ Բադալյանը հայտարարում է, որ կոմկուսը պատրաստ է իր վրա վերցնել ազգը բուրժուադեմոկրատներից փրկելու ծանր գործը: Մեծացել է, ըստ Բադալյանի, կոմունիստական կուսակցության դերը Հայաստանում: Հենց շնորհիվ Կոմկուսի է անկախ Հայաստանի ղեկավարությունը կողմնորոշվել դեպի Հյուսիս՝ Ռուսաստան, բայց միեւնույն է, նրան փոխել պետք է:
Հաջորդ տարի այս օրը կոմունիստները փոքր-ինչ ավելի շռայլ են Հոկտեմբերյան հեղափոխության տոնը նշելիս: Նրանք վարձակալել են Ազգային օպերայի դահլիճը, որտեղ հնչում է Արամ Խաչատրյանի գրած Խորհրդային Հայաստանի հիմնը: Կոմունիստները փաստում են, որ հեղափոխությունը 81 տարի անց էլ չի ավարտվել:
1999-ի նոյեմբերի 6-ին Մուշեղ Գալշոյանի անվան դպրոցի ուսուցիչներն ու ծնողները քաղաքապետ Ալբերտ Բազեյանից պահանջում էին թույլ չտալ դպրոցի նախկին տնօրենի վերադարձը կրթական հաստատություն, որի մասին որոշում է կայացրել Վերաքննիչ դատարանը: Նախկին տնօրենն, ըստ ուսուցիչների, արդեն հայտարարել է, որ վերադառնալով դպրոց՝ հաշվեհարդար է տեսնելու իր հակառակորդների հետ եւ Բազեյանն էլ իրեն չի կարող խանգարել: Բազեյանը այդպես էլ հասկացնում է ուսուցիչներին՝ չի պատրաստվում խանգարել:
Ռոբերտ Քոչարյանին առընթեր Պարույր Հայրիկյանը 1999-ի նոյեմբերի 6-ին հայտարարում է, որ «Զինվորական դատախազության մասին» օրենքով հոկտեմբերի 27-ի գործն իրավունք չունի գտնվելու զինվորական դատախազության վարույթում: 27-ի գործով, ըստ  Հայրիկյանի հարցաքննվելու են լրագրողներ, պատգամավորներ, կառավարության անդամներ եւ նրանցից ոչ մեկը զինվորական չէ: Հայրիկյանի համոզմամբ գործը պետք է վարի Ազգային անվտանգության նախարարությունը: Հայրիկյանը դեմ է նաեւ Վազգեն Սարգսյանի եղբորը վարչապետ նշանակելուն:
2000-ի նոյեմբերի 6-ին վախճանվում է Հայաստանի ժողովրդական արտիստ, տաղանդավոր տենոր, 88-ամյա Ավագ Պետրոսյանը : Նա օպերայի պատմություն մտավ Տիգրանյանի «Անուշ» օպերայում Սարոյի դերը խաղալով:
2001-ի այս օրը գյուղակադեմիայի եւ ճարտարագիտական համասարանի քոլեջների ուսանող տղաները կրթության նախարարության դիմաց բողոքում են, որ իրենց խաբել են: Ընդունվելիս նրանց վստահեցրել են, որ ուսումնառության ընթացքում բանակ չեն տանելու, մինչդեռ զինկոմիսարիատներից ծանուցագրերն արդեն եկել են, ուսման վարձերն էլ՝ վճարած:
Ընդդիմադիր պատգամավորները 2001-ի այս օրը հիասթափված են՝ Սահմանադրական դատարանը չի քննարկել «Բաշխիչ ցանցերի սեփականաշնորհման մասին» օրենքի սահմանադրականությունը: Ըստ նրանց, այստեղ խառն է Դաշնակցություն խմբակցության մատը, որը նամակով ՍԴ-ին ասել է, որ ինքը չի մասնակցելՍԴ դիմելու ստորագրահավաքին: Ընդդիմադիրների կարծիքով Դաշնակցությունն ուզում է պաշտոններ ստանալ:
«Սերժ Սարգսյանը կոռումպացված պաշտոնյա է»,-2006-ի այս օրը հայտարարում է «Թրանսփերենսի ինթերնեյշընալի» հայաստանյան ներկայացուցիչը: Ըստ նրա, ՀՀԿ խորհրդի նախագահ, պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանն օգտագործում է իր վարչական ու անձնական միջոցները` սեփական նպատակներին հասնելու համար, օրինակ՝ քաղաքական քարոզարշավի ժամանակ:

Календарь: 6-е ноября: «В течение ночи обманули, собрали деньги и сейчас уносят...» (видео)
7-го ноября 1990 года в Армении нерабочий день. Однако это не имеет никакого отношения к Октябрьской революции, просто это – один из дней осенних школьных каникул. Более того, это простое воскресенье. За несколько последних десятилетий впервые у памятника лидеру революции на площади Ленина нет никакого торжественного мероприятия.
7-го ноября 1991 года эта площадь Еревана более не носит имя Ленина. Нет и памятника Ленину, хотя постамент пока остается. В первые дни независимости окончательно опустели холодильники магазинов. Азербайджан перекрыл проходящий по его территории поступающий в Армению российский газ. Поэтому нет хлеба и электроэнергии, уличная торговля быстро набирает большой оборот. Можно уже курить Мальборо, конечно, за двухмесячную зарплату учителя.
7-го ноября 1997 года глава компартии Сергей Бадалян обьявляет, что компартия готова взять на себя тяжелый труд спасения от буржуазных демократов. Увеличилась,  по мнению Бадаляна, роль коммунистической партии в Армении. Именно благодаря Компартии руководство Армении, ориентировалось на Север, Россию, но все равно, его нужно сменить.
В этот день следующего года коммунисты были немного расточительнее, отмечая праздник Октябрьской революции. Они арендовали зал Национальной оперы, где звучит гимн Советской Армении, написанный Арамом Хачатряном. Коммунисты утверждают, что революция не завершилась и 81 год спустя.
6-го ноября 1999 года учителя и родители школы имени Мушега Галшояна требовали от мэра Альберта Базеяна не допустить возвращения бывшего директора школы в образовательное учреждение, о чем принял решение Апелляционный суд. Бывший директор, по мнению учителей, уже обьявил, что возвратившись в школу, расправится со своими противниками и Базеян не может ему помешать. Базеян так и дает понять учителям: не собирается мешать.
При Роберте Кочаряне Паруйр Айрикян 6-го ноября 1999 года заявляет, что по закону «О военной прокуратуре» дело 27-го октября не имеет права находиться в производстве военной прокуратуры. ПО делу 27-го, по мнению Айрикяна, будут допрошены журналисты, депутаты, члены правительства и никто из них не является военным. По убеждению Айрикяна, дело должно вести Министерство национальной безопасности. Айрикян также против назначения премьер-министром брата Вазгена Саркисяна.
6-го ноября 2000 года умирает народный артист Армении, талантливый тенор, 88-летний Аваг Петросян. Он вошел в историю оперы, сыграв роль Саро в опере Тиграняна «Ануш».
В этот день 2001 года парни-студенты сельхозакадемии и инженерного университета протестуют напротив министерства образования, что их обманули. При поступлении их заверили, что в процессе обучения не заберут в армию, тогда как повестки из военокоматов уже поступили, плата за учебу – уплачена.
Оппозиционные депутаты в этот день 2001 года разочарованы: Конституционный закон не обсудил конституционность закона «О конституционности распределительных сетей». По их мнению, здесь замешана фракция Дашнакцутюн, которая в письме сказала КС, что она не приняла участие в сборе подписей для обращения в КС. По мнению оппозиционеров, Дашнакцутюн хочет получить должности.
«Серж Саркисян – коррумпированный чиновник», - в этот день 2006 года заявляет армянский представитель «Трансперенси интернейшенел». По его словам, председатель совета РПА, министр обороны Серж Саркисян использует свои административные и личные средства для достижения своей цели, к примеру, во время политической агитации.