Gagik-Khachatryan-2019
ՊԵԿ նախկին նախագահ, Ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի փաստաբանական խումբը բողոքարկում է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի նախագահությամբ ընդունված որոշումը՝ ԱԱԾ-ի միջնորդության վերաբերյալ։  Հիշեցնենք, որ ԱԱԾ-ն միջնորդություն էր ներկայացրել Գագիկ Խաչատրյանի խափանման միջոցը՝ կալանքը երկարաձգելու համար:
Այդ մասին տեղեկանում ենք Գ․ Խաչատրյանի փաստաբանների հայտարարությունից։
«Դատարանը մերժեց մեր` գրավի դիմաց Խաչատրյանին ազատ արձակելու միջնորդությունը։ Մեզ համար սա անսպասելի որոշում չէր։ Սակայն Դատարանի որոշման մեջ ակնհայտ խնդիրներ կան, որոնք, ըստ էության, որևէ իրավական հնարավորություն չկար շրջանցելու, այսինքն այնպիսի ուղիղ պահանջներ կային կալանքից ազատելու, սակայն դատարանը անտեսել է դրանք», - ասել է Գագիկ Խաչատրյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը:
Գագիկ Խաչատրյանի պաշտպանները միջնորդություն էին ներկայացրել Դատարան որպես այլընտրանքային խափանման միջոց թույլատրելի ճանաչել գրավի կիրառումը՝ առաջարկելով 230 մլն դրամ։ Դատարանն այդպես էլ չի կարողացել պատճառաբանել, թե ինչու է եկել այն համոզման, որ ազատության մեջ մնալու դեպքում Գագիկ Խաչատրյանը կարող է թաքնվել վարույթն իրականացնող մարմնից կամ խոչընդոտել գործի քննությանը, եթե շուրջ 6 ամից նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառված եղել չհեռանալու մասին ստորագրությունը և նա այդ ընթացքում գտնվել է ազատության մեջ, սակայն թաքնվելու կամ խոչընդոտելու գոնե մեկ փորձ չի կատարել, չնայած որ քաջատեղակ է եղել իր նկատմամբ իրականացվող գործընթացների մասին:
Ինչ վերաբերում է Գագիկ Խաչատրյանի առաղջական վիճակին, փաստաբան Երեմ Սարգսյանն ևս մեկ անգամ շեշտել է, որ այն իրականում բավականին ծանր է։
«Կան համապատասխան բժշկական փաստաթղթեր, որոնց համաձայն՝ Խաչատրյանը պետք է ազատ արձակվի, դա փաստ էՑավոք սրտի ինչպես նախաքննական մարմինը և դատախազությունն, այնպես էլ դատարանները բավարար և համարժեք ձևով չեն արձագանքում Գագիկ Խաչատրյանի առողջական վիճակի վերաբերյալ առկա փաստաթղթերին և բժիշկներին նախազգուշացումներինԱրդեն իսկ հաստատված փաստ է, որ ՀՀ պետական մարմինների երկարատև անգործության հետևանքով Գագիկ Խաչատրյանի առողջությանը զգալի վնաս է պատճառվել և եթե այս անգործությունը շարունակվի, ապա լուրջ անդառնալի հետևանքներ կարող են առաջանալ, որի պատասխանատվությունը կրելու է պետությունը », - ասել է Սարգսյանը։
Նշենք, որ Գագիկ Խաչատրյանը, գտնվելով Գերմանիայի Դաշնությունում, քննիչի առաջին իսկ հեռախոսային կանչով, ընդհատել է հետվիրահատական պարտադիր բուժումը և վերադարձել ՀՀ ու ներկայացել վարույթն իրականացնող մարմնին, որպեսզի հնարավորություն տա իր ներկայությամբ ամբողջական և օբյեկտիվ քննություն կատարել։ Սա այն դեպքում, երբ նա կրկնակի վիրահատության կարիք ունի։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար, Պետական եկամուտների կոմիտեի (ՊԵԿ) նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանն արդեն երկու ամիս է, ինչ կալանքի տակ է։ Նա մեղադրվում է 2008-2014թթ. պետական գործունեության ընթացքում թույլ տված ենթադրյալ պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և գույքի վատնման գործով։
Խաչատրյանը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը, և նրա փաստաբանական խումբը պնդում է, որ դատարանի տրամադրության տակ չի եղել և դատաքննության ժամանակ դատարանը չի հետազոտել գոնե մեկ ապացույց, որը հնարավորություն կտար ողջամիտ ենթադրություն անել, որ Գագիկ Խաչատրյանին ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով առաջադրված մեղադրանքում նշված հանցագործությունը ընդհանրապես տեղի է ունեցել, և որ Գագիկ Խաչատրյանը որևէ առնչություն ունի դրա հետ

Gagik-Khachatryan-2019
Адвокатская группа бывшего председателя Комитета по государственным доходам, бывшего министра финансов Гагика Хачатуряна обжалует решение суда общей юрисдикции города Еревана под председательством судьи Артуша Габриеляна по поводу ходатайства Службы национальной безопасности (СНБ). Напомним, что СНБ представила ходатайство о продлении меры пресечения – ареста Гагика Хачатуряна.
«Суд отклонил наше ходатайство об освобождении Г. Хачатуряна под залог. Это ходатайство не было для нас неожиданностью. Однако в решении суда имеются явные проблемы, обойти которые юридическим путем не было, по сути, никакой возможности, то есть это были прямые требования освобождения из-под ареста, однако суд пренебрег ими», сказал адвокат Гагика Хачатуряна Ерем Саргсян.
Адвокаты Гагика Хачатуряна подали в суд ходатайство о признании залога в 230 млн. драм в качестве допустимой альтернативной меры пресечения. Суд так и не смог обосновать свое убеждение в том, что в случае пребывания на свободе Гагик  Хачатурян может скрыться от органа, исполняющего процессуальные действия, или препятствовать расследованию дела, при том, что около 6 месяцев в качестве меры пресечения в его отношении была применена подписка о невыезде, и в этот период он находился на свободе. Однако он не предпринял ни единой попытки скрыться или препятствовать расследованию дела, несмотря на то, что хорошо знал о действиях, предпринимаемых в отношении его.
Что касается состояния здоровья Гагика Хачатуряна, адвокат Ерем Саргсян еще раз подчеркнул, что оно действительно весьма тяжелое.
«Имеются соответствующие медицинские документы, согласно которым Хачатурян должен быть освобожден. Это факт. К сожалению, как следственный орган и прокуратура, так и суды не откликаются адекватным и удовлетворительным образом на имеющиеся документы и медицинские предостережения о состоянии здоровья Гагика Хачатуряна. Является установленным фактом то обстоятельство, что в результате долгого бездействия государственных органов РА здоровью Гагика Хачатуряна нанесен существенный вред и если это бездействие будет продолжаться, то могут возникнуть серьезные необратимые последствия, ответственность за которые ляжет на государство», сказал Саргсян.
Отметим, находясь в Федеративной Республике Германия, Гагик Хачатрян по первому же телефонному звонку следователя прервал послеоперационное лечение, вернулся в РА и явился в следственный орган для того, чтобы дать возможность провести следствие в своем присутствии полностью и объективно. И это при том, что он нуждается в повторной операции.
Напомним, что бывший министр финансов РА, бывший председатель Комитета по государственным доходам (КГД) Гагик Хачатурян уже на протяжении два месяца находится под арестом. Он обвиняется в том, что в  2008-2014 гг., находясь на государственной должности, он предположительно злоупотреблял служебным положением и присвоил  имущество.
Г. Хачатурян не признает предъявленных обвинений, и его адвокат настаивает на том, что в распоряжении суда не было ни единого свидетельства и в ходе судебного следствия суд не исследовал ни такое свидетельство, которое дало бы возможность в разумных пределах предполагать, что вообще имело место преступление, вменяемое Гагику Хачатуряну по статье 179, части 3, параграфу 1 Уголовного кодекса РА, и что Гагик Хачатурян имеет к нему какое-либо отношение.