Անանուն ընկերությունները, որոնց մեծ մասը նաև օֆշորներում են գրանցված, վտանգ են ներկայացնում․ Ս․ Այվազյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» հակակառուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը «Իրական սեփականատերերի թափանցիկություն» թեմայով աշխատաժողովից հետո, պատասխանելով «Ա1+»-ի հարցերին, նշեց, որ ընկերությունների իրական սեփականատերերի բացահայտման հիմնական մեխանիզմը իրավաբանական անձանց գրացման պետական ռեգիստրին կից տվյալների բազայի ստեղծումն է, որտեղ, նրա խոսքով, պետք է տվյալներ ներառվեն ինչպես իրական սեփականատերերի, այնպես էլ փոխկապակցված անձանց, քաղաքական ազդեցություն ունեցող անձանց, միկջանկյալ ընկերությունների մասին։
Սա, ըստ Այվազյանի, թույլ կտա շղթայով հասնել մինչև տվյալ ընկերության վերջին ֆիզիկական անձը, անհատը, որոնք ընկերությունների հետևում են։ «Աշխարհում հասկացել են, որ անանուն ընկերությունները, որոնց մեծ մասը նաև օֆշորներում են գրանցված, վտանգ են ներկայացնում»,- նշեց նա։
Նա նշեց՝ այս հարցով օրենսդրական կարգավորումները և աշխատանքային խմբի գործունեությունը սկսվել է դեռևս նախորդ իշխանությունների օրոք, իսկ այժմ արդեն ավարտին է հասցվում։ Ըստ հակակոռուպցիոն փորձագետի՝ գործող իշխանությունները քաղաքական կամք ունեն այս հարցում։

Безымянные компании, большая часть которых также зарегистрированы в офшорах, представляют опасность: С. Айвазян (видео)
Исполнительный директор антикоррупционного центра “Транспаренси интернейшенл” Сона Айвязан после форума на тему “Прозрачность реальных владельцев”, отвечая на вопрос “А1+”, отметил, что основной механизм обнаружения реальных владельцев компаний – создание базы данных при государственном реестре юридических лиц, где, по ее словам, должны быть включены данные как о реальных собственниках, так и о взаимосвязанных лицах, лицах, имеющих политическое влияние, промежуточных компаниях.
Это, по словам Айвазян, позволит цепью дойти до последнего физического лица данной компании, которые следят за компаниями. “В мире поняли, что безымянные компания, большая часть которых также зарегистрированы в офшорах, представляют опасность”, - отметила она.
Она отметила: законодательные регулирования по этому вопросу и деятельность рабочей группы начались еще при прежних властях, а сейчас уже доводится до завершения. По словам антикоррупционного специалиста, у действующих властей есть политическая воля по этому вопросу.