72962671_499108067606010_2660669696558235648_n
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթ նստավայրում այսօր ընթացավ ԱԱԾ-ի կողմից դատարան ներկայացված՝ Ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի վերաբերող միջնորդությունը՝ նրա կալանքի ժամկետի երկարացման վերաբերյալ նիստը։
Դատարանի որոշումը կհրապարակվի վաղը, ժամը 12։00-ին։
Դատական նիստից Գագիկ Խաչատրյանի փաստաբան Երեմ Սարգսյանը, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, նշեց, որ դրված է խնդիր՝ Գագիկ Խաչատրյանին կալանավորելու համար։
«Ես չեմ ուզում քաղաքականացնել խնդիրները, բայց հանգամանքներից երևում է, որ կա նման բաղադրիչ։ Գիտեք ինչ, Առողջապահության նախարարը ինչո՞ւ է ուշացնում եզրակացության տրամադրումը, ո՞րն է շահը, այստեղ ակնհայտ է, որ կա իրավապահ մարմինների միջամտությունը։ Նրանք ինչի՞ են անձին կալանավորում, նոր քննություն իրականացնում, այն դեպքում, երբ որ անձը ինքնակամ եկավ, ներկայացավ, գործը վերաբերում է տարիներ առաջ տեղի ունեցած փաստական հանգամանքներին, որը դեռ երկար ժամանակ պետք է քննվի»։
Երեմ Սարգսյանը նշեց, որ Գագիկ Խաչատրյանի բոլոր բողոքները և միջնորդությունները քննվում են նույն դատավորի կողմից։
«Երկու խուզարկության միջնորդություն, իմ կողմից ներկայացված ձերբակալման բողոք, կալանքի միջնորդություն, ոնց է ստացվում, որ բոլոր դատավորների միջից նույն դատավորին է մակագրվում։ Հերթապահ դատավորները հինգն են, և հինգից կարող է որևէ այլ անձի մակագրվել»։
Երեմ Սարգսյանը նաև նշեց, որ իրենք որպես խափանման միջոց են առաջարկել գրավը 230 մլն-ի չափով․
«Չգիտեմ, թե դատարանը ի՞նչ որոշում կկայացնի։ Սակայն իմ համոզմունքն ունեմ, որ դատարանը ի զորու չէ այս քրեական գործով օբյեկտից որոշում կայացնել, ինչը փորձը ցույց տվեց»։
Ի դեպ նույն դատարանում ընթանում էր Գագիկ Խաչատրյանի եղբորորդու՝ ՊԵԿ նախկին բարձաստիճան պաշտոնյա Կարեն Խաչատրյանի խափանման միջոցի փոփոխության, ինչպես նաև նախաքննական մարմնի՝ կալանքը 2 ամսով երկարացնելու հարցով նիստը։
Նրա պաշտպան Ամրամ Մակինյանը նշեց, որ դատարանը վճռել է գրավի միջնորդությունը մերժել, իսկ խափանման միջոց կալանքը ևս երկու ամսով երկարացնելու միջնորդությունը բավարարվել է մասնակի՝ կալանքը կերկարացվի 1 ամսով։

72962671_499108067606010_2660669696558235648_n
В Шенгавитской резиденции Ереванского суда общей юрисдикции сегодня состоялось заседание, рассматривающее поданное СНБ ходатайство о продлении срока ареста бывшего министра финансов Гагика Хачатряна.
Суд огласит постановление завтра, в 12:00.
После судебного заседания адвокат Гагика Хачатряна Ерем Саркисян, отвечая на вопросы журналистов, отметил, что стоит задача для ареста Гагика Хачатряна.
«Я не хочу политизировать проблемы, но из обстоятельств видно, что есть такая составляющая. Знаете что, почему министр здравоохранения предоставляет заключение с опозданием, в чем выгода? Здесь очевидно, что есть вмешательство правоохранительных органов. Почему они арестовывают человека, только потом проводят расследование, в том случае, когда человек добровольно пришел, явился, дело касается фактических обстоятельств, происшедших много лет назад, которое еще долго должно расследоваться».
Ерем Саркисян отметил, что все жалобы и ходатайства Гагика Хачатряна рассматривает один и тот же судья.
«Два ходатайства обыска, поданная мною жалоба задержания, ходатайство об аресте, как получается, что из всех судей закрепляют за одним и тем же. Есть пять дежурных судей и может быть закреплено за кем-либо из пяти».
Ерем Саркисян также отметил, что они предложили в качестве меры пресечения залог в размере 230 млн:
«Не знаю, какое решение примет суд. Однако у меня есть убеждение, что суд не в состоянии вынести объективное решение по этому уголовному делу, что показал опыт».
Кстати в том же суде проходило заседание по изменении меры пресечения племянника Гагика Хачатряна, бывшего высокопоставленного чиновника КГД Карена Хачатряна, а также органа предварительного расследования – о продлении ареста на 2 месяца.
Его адвокат Абрам Макинян отметил, что суд решил отклонить ходатайство о залоге, а ходатайство о продлении меры пресечения ареста еще на два месяца удовлетворено частично – арест будет продлен на 1 месяц.