Մեր տներին եթե վնաս լինի, ո՞վ է տիրություն անելու․ Լեոյի 7 շենքի բնակիչները ահազանգում են (տեսանյութ)
Լեոյի 7 հասցեում գտնվող շենքի բնակիչներն ահազանգում են՝ շենքը հարակից տարածքից տարանջատող պատը երեկ երեկոյան փլուզվել է՝ հարևանությամբ իրականացվող շինարական աշխատանքների պատճառով։
Նշենք, որ պատի  երկայնքով անցնում են գազատար խողովակ եւ հոսանքալարեր։ Փլուզման հետևանքով վերջինները վնասվել են։ Շենքի լիազոր Մառլենա Խաչատրյանն ասում է՝ հոկտեմբերի 9-ին նկատել են, որ տեխնիկան փորում է պատի ներքևի հատվածը, հորդորել են չվնասել պատը, փոխարենը ստացել են պատասխան, որ այն չի վնասվելու․
«Երեկ երեկոյան 18։30-ին շատ հուժու պայթյուն լսվեց, այնպիսի բոցեր էին, կարծես հրավառություն էր, փաստորեն էլեկտրական մալուխները կպել էին իրար և ամբողջ Կոնդ թաղամասը հոսանքազրկվել էր։ Ահազանգեցինք 1-02 և 911, բոլորը անձնակազմերով եկան, գազի վարչությունից էլ եկան, գազն անջատեցին, քանի որ կար գազի արտահոսք և մեզ ասացին՝ դուք մեծ փորձանքից եք պրծել»։
Նշենք, որ Լեոյի 7 շենքի հարևանությամբ շինարական աշխատանքներ է իրականցնում «Ականաթ» շինարարական ընկերությունը։ Ընկերության անվտանգության ինժեներ Գուրգեն Գևորգյանը պնդում է, որ պատի փլուզման հետ իրենք որևէ կապ չունեն կամ կապ ունեն այնքանով, որ պատը գտնվում է իրենց շինհրապարակի տարածքում․
«Մեր փորած տարածքը և փլված տարածքը իրարից շատ հեռու են։ Այդտեղ ծառ է եղել , ծառը անձրևներին չդիմանալով շուռ է եկել, իր հետ պատն էլ է շուռ տվել և վնասներ է հասցրել»։
Բնակինչներն ասում են դեպքը տեղի է ունեցել այնտեղ, որտեղ ամբողջ օրը խաղում են երեխաները, հետևանքերը կարող էին անկանխատեսելի լինել, մինչդեռ, ընկերության ներկայացուցիչն ասում է՝ անվտանգության մի շարք միջոցներ են առաջարկել բնակիչներին, որից, սակայն, նրանք հրաժարվել են․
Բնակիչները փոխանցեցին՝ քաղաքապետարնից այցելել են իրենց, խոստացել վերացնել փլուզման հետևանքները, մինչդեռ իրենք տարիներ շարունակ բողոքում են շինարարության պատճառած անհարմարություններից․
«Առավոտից իրիկուն տան մեջ նստած հանգստություն չունենք 15 տարի շարունակ, փոշի, աղմուկ, ծուխ, ամբողջ օրը մեր տան մեջ են»,-ասում է շենքի լիազոր Մառլենա Խաչատրյանը։ Շենքի մեկ այլ բնակչուհի Սուսաննա Պետրոսյանն էլ իր հերթին նշեց․
«15 տարի մենքի կեղտի մեջ կորանք, վերջը չի երևում , այսքան մեծ ժայռաբեկորներ հանելուց հետո մեր տներին եթե վնաս լինի, ո՞վ է տիրություն անելու»։
Բնակիչներին անհարմարություն է պատճառում նաև այն, որ փողոցին հարակից մայթը նեղացվել է, ասում են՝ նույնիս մանկասայլակով զբոսնելու տեղ չունեն
Բնակիչները պահանջում են դիտարկում իրականցնել տարածքում՝ արդյո՞ք իրականցող շինարարական աշխատանքները համապասխանում են շինթույլտվությամբ նախատեսված նորմերին։

Если нашим домам будет нанесен ущерб, кто нам поможет? Жители здания по Лео 7 бьют тревогу (видео)
Жители здания, находящегося по адресу Лео 7, бьют тревогу: стена, отделяющая здание от сопредельной территории, вчера вечером обрушилась из-за  строительных работ, которые ведутся по соседству.
Отметим, что вдоль стены проходят газопровод и электропровода. Вследствие обвала последние повредились. Уполномоченная здания Марлена Хачатрян говорит: 9-го октября заметили, что техника роет на участке под стеной, призвали не повредить стену, получили ответ, что стена не будет повреждена:
«Вчера вечером в 18:30 послышался очень сильный взрыв, были такие искры, словно салют, фактически соприкоснулись друг с другом электропровода и весь квартал Конд обесточился. Мы позвонили 1-02 и 911, все приехали с экипажами, приехали из газового управления, отключили газ, поскольку была утечка газа и сказали нам: вы спасли нас от большого несчастья».
Отметим, что по соседству со зданием Лео 7 строительная компания «Аканат» проводит строительные работы. Инженер по безопасности компании Гурген Геворгян утверждает, что они не имеют никакого отношения к обвалу стены или имеют отношение постольку, что стена находится на территории их стройплощадки:
«Разрытая нами территория и обвалившаяся территория очень далеко друг от друга. Там было дерево, дерево, не выдержав дожди, перевернулось, и перевернуло вместе с собой стену, причинив ущербы».
Жители говорят: происшествие имело место там, где весь день играют дети, последствия могли быть непредсказуемыми, между тем представитель компании говорит: жителям предложили ряд мер безопасности, от которых, однако, они отказались.
Жители сообщили: к ним пришли из мэрии, пообещали устранить последствия обвала, между тем они годами жалуются на неудобства, причиняемые строительством:
«С утра до вечера сидя дома нет нам покоя на протяжении 15 лет, целый день у нас дома пыль, шум, дым», - говорит уполномоченная по зданию Марлена Хачатрян. Другая жительница здания Сусанна Петросян в свою очередь отметила:
«15 лет мы постоянно в грязи, конца не видно, если после того, как извлекут такие большие куски скалы наши дома повредятся, кто нам поможет?».
Неудобства жителям причиняет и то, что тротуар улицы сужен, говорят: им даже негде гулять с коляской.
Жители требуют провести на территории наблюдение: соответствуют ли проводимые строительные работы нормам, предусмотренным разрешением на строительство.