Հայաստանի տնտեսական աճի կանխատեսումները բարելավվել են․ տնտեսագետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Համաշխարհային բանկը և Արժույթի միջազգային հիմնադրամն անդրադարձել են Հայաստանի Հանրապետության մակրոտնտեսական ցուցանիշներին՝ բարելավելով Հայաստանի տնտեսական աճի վերաբերյալ կանխատեսումները», - նշում է տնտեսագետ Ինգա Ղալայանը։
Տնտեսագետը նշեց, որ Համաշխարհային բանկը եթե նախկինում կանխատեսում էր 4,2 տոկոս տնտեսական աճ, ապա հիմա՝ 5,5 տոկոս, իսկ Արժույթի հիմնադրամը՝ նախկին 4,6 տոկոսի փոխարեն 6 տոկոս։ Խոսելով աղքատության ցուցանիշի նվազման մասին՝ Ղալայանն ընդգծեց, որ ըստ Համաշխարհային բանկի՝ մինչեւ 2021 թվականը աղքատությունը կնվազի՝ հասնելով 7 տոկոսի, իսկ 2017-ի համար կանխատեսել էր, որ կհասնի 12,3 տոկոսի, իսկ Արժույթի հիմնադրամի կանխատեսումներով՝ գործազրկությունը 2019-20 թթ. կհասնի 17,5 տոկոս ցուցանիշի։
Այս ցուցանիշները, ըստ Ինգա Ղալայանի, պայմանավորված են Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական գործընթացներով ու փոփոխություններով, ստվերի դեմ պայքարով, հարկային փոփոխություններով, գնաճային ճնշումների բացակայությունով, որը ֆինանսական կայություն է ապահովում։
Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, տնտեսագետ Արտակ Մանուկյանի համոզմամբ՝ այսպիսի ցուցանիշները պայմանավորված են Հայաստանի տնտեսական վեկտորով։
«Եթե դիտարկենք աշխարհում տեղի ունեցող զարգացումների մասով՝ բոլոր այս կառույցները ավելի վատ սցենար են նախատեսում, հիմնականում ԱՄՆ-Չինաստան հնարավոր տնտեսական պատերազմով, բացասական զարգացումների առումով», - նշեց պատգամավորը։
Ըստ նրա՝ այսպիսի պատկերը պայմանավորված է ծառայությունների աճով, թե պետությունը որքանով է իր ենթակառուցվածքներով, ներդրումներով մոտենում անհրաժեշտ պոտենցիալին։

Прогнозы экономического роста Армении улучшились: экономист (видео)
«Всемирный банк и Международный валютный фонд обратились к макроэкономическим показателям Республики Армения, улучшив прогнозы экономического роста Армении», - отмечает экономист Инга Галаян.
Экономист отметила, что если ранее Всемирный банк прогнозировал 4,2%-ый экономический рост, то сейчас – 5,5%, а Валютный фонд – вместо прежних 4,6% - 6%.  Говоря о снижении показателя бедности, Галаян подчеркнул, что согласно Всемирному банку, в 2021 году бедность снизится, достигнув 7%, а для 2017 прогнозировал, что достигнет 12,7%, а по прогнозам Валютного фонда, безработица в 2019-20гг. достигнет показателя в 17,5%.
Эти показателя, согласно Инге Галян, обусловлены политическими процессами и изменениями, происходящими в Армении, борьбой с тенью, налоговыми изменениями, отсутствием подавления роста цен, что обеспечивает финансовую стабильность.
Депутат Национального собрания от фракции «Мой шаг», заместитель председателя Постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Артак Манукян убежден: такие показатели обусловлены экономическим вектором Армении.
«Если наблюдать по части происходящих в мире событий, все эти структуры предусматривали худший сценарий, в основном с  возможной экономической войной США – Китай, в плане негативного развития событий», - отметил депутат.
По его словам, такая картина обусловлена ростом услуг, насколько государство со своими инфраструктурами, инвестициями приближается к необходимому потенциалу.