Վլադիմիր Գասպարյանը կունենա Ռոբերտ Քոչարյանի և Նաիրի Հունանյանի հանդիպման ձայնագրությունը․ Արամ Սարգսյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Հոկտեմբերի 27-ից մեկ շաբաթ առաջ Ռոբերտ Քոչարյանը տիկին Բելլայի ու Սերժ Սարգսյանը տիկին Ռիտայի հետ մեր տանն էին, երգում և պարում էին, ծնողներիս կենացը խմում, նկարվեցին փոքր եղբորս տղայի հետ»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը՝ անդրադառնալով այդ ողբերգական իրադարձություններին։
Խոսելով գործի քննության մասին՝ նա ասաց, որ քննչական խմբի ղեկավար Գագիկ Ջհանգիրյանի վրա բացասական ազդեցություններ են եղել, որ Ռ․Քոչարյանը պարբերաբար նրան հրավիրել է նախագահական և ծանոթացել գործի մանրամասներին։
«Ասում էի, ինչու ես տանում, ասում էր պահանջում է։ Իմ ուժերին ներածին չափով օգնել եմ Գ․Ջհանգիրյանին, որ քննությունը օբյեկտիվ վարի։ Գործը հասել է նրան, որ «Միասնություն» դաշինքի առաջնորդներից՝ Անդրանիկ Մարգարյանը, Ստեփան Դեմիրճյանը, գլխավոր դատախազն ու ես, Գագիկ Ջհանգիրյանի պահանջով ասուլիս ենք տվել, որ իրեն աջակցում ենք, որ նա մտներ ԱԺ և բաց ներկայացներ, թե ինչ է եղել Հոկտեմբերի 27-ին։ Արել ենք այդ ոչ քաղաքական ու կոպիտ սխալ քայլը։ Նա հաջորդ քայլը չարեց, բայց ահռելի աշխատանք է արել այն ընթացքում, երբ ես վարչապետ էի»,- հավելում է Արամ Սարգսյանը։
«Հանրապետության» ղեկավարը նաև ասում է, որ իր՝ վարչապետ աշատելու ընթացքում Հոկտեմբերի 27-ի գործով ցուցմունքները եղել են այլ ուղղությամբ, իսկ իր ազատվելուց հետո դրանք փոխել են։
Արամ Սարգսյանն անդրադարձավ նաև Հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործ Նաիրի Հունանյանի հետ Ռ․Քոչարյանի զրույցի ձայնագրությանը։ Նա գտնում է, որ այդ հանդիպման ձայնագրությունը այնուամենայնիվ գոյություն ունի։ Ընդ որում՝ մի քանի օրինակով։ Չէ որ Ազգային անվտանգության նախարարությունն էր այդ հանդիպման համար սենյակ պատրաստում։
«Վստահ եմ, որ մի օրինակը Ռոբերտ Քոչարյանն է պահում։ Մի տարբերակն ունի Ռազմական ոստիկանությունը։ Վլադիմիր Գասպարյանը իմանալով իր նկատմամբ Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի վերաբերմունքը՝ ձայնագրության մի օրինակը կպահեր։ Նրանք նրան երբեք չէին պահի ռազմական ոստիկանապետի պաշտոնին, այդ դեպքերից հետո միանշանակ կհանեին, բայց չհանեցին։ Հավանաբար ինչ-որ բան կար, որը Վ․Գասպարյանը գիտեր։ Երրորդ տարբերակի մասին խոսել է Տիգրան Նաղդալյանը»,- ասաց Արամ Սարգսյանը։

У Владимира Гаспаряна будет запись встречи Роберта Кочаряна и Наири Унаняна: Арам Саркисян (видео)
«За неделю до 27-го октября Роберт Кочарян с супругой Беллой и Серж Саркисян с супругой Ритой были у нас дома, пели и танцевали, пили за моих родителей, сфотографировались с сыном моего младшего брата»,- в беседе с «А1+» сказал председатель партии «Республика» Арам Саркисян, обратившись к этим трагическим событиям.
Говоря о расследовании дела, он сказал, что на руководителя следственной группы Гагика Джангиряна были негативные воздействия, что Р. Кочарян периодически приглашал его  в президентскую резиденцию и знакомил с деталями дела.
«Я говори, почему несешь, говорил требует. Я по мере своих сил помогал Г. Джангиряну, чтобы он обьективно проводил расследование. Дело дошло до того, что лидеры альянса “Единство” Андраник Маргарян, Степан Демирчян, генеральный прокурор и я, по требованию Гагика Джангиряна, созвали пресс-конференцию, что поддерживаем его, чтобы он вошел в НС и открыто представил, что было 27-го Октября. Мы сделали этот неполитический шаг, который был грубой ошибкой. Он не сделал следующего шага, но провел огромную работу за это время, когда я был премьер-министром”, - добавляет Арам Саркисян.
Глава “Республики” также говорит, что в период его работы в качестве премьер-министра показания по делу 27-го Октября были в другом направлении, а после его освобождения они изменились.
Арам Саркисян также обратился к записи беседы Р. Кочаряна с Наири Унаняном. Он считает, что запись этой встречи тем не менее существует. Причем, в нескольких экземплярах. Ведь Министерство национальной безопасности готовило кабинет для этой встречи.
«Я уверен, что один экземпляр хранит Роберт Кочарян. Один экземпляр есть у Военной полиции. Владимир Гаспарян, зная об отношении к себе со стороны Роберта Кочаряна и Сержа Саркисяна, сохранил бы один экземпляр записи. Они его никогда не оставили бы на должности начальника военной полиции, после этих случаев однозначно сняли бы, но не сняли. Вероятно было что-то, что знал В. Гаспарян. О третьем варианте говорил Тигран Нагдалян»,- сказал Арам Саркисян.