Նախագահ Սարգսյանը հյուրընկալել է Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Գախարիային
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր նախագահական նստավայրում հյուրընկալել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած` Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Գախարիային և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Առանձնազրույցի ընթացքում նախագահ Սարգսյանը ողջունել է վարչապետ Գախարիայի այցը Հայաստան և, շնորհավորելով վարչապետի պաշտոնն ստանձնելու առիթով, հաջողություն ու ծրագրերի իրականացում է մաղթել նրան: Անդրադառնալով հայ-վրացական հարաբերություններին՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ երկու ժողովուրդները հազարամյակների բարեկամության պատմություն ունեն: «Սակայն հիմա մենք 21-րդ դարի սկզբում ենք: Նոր դար՝ նոր խնդիրներ: Բայց, կարծում եմ, մեր երկու պետությունների և ժողովուրդների համար սա նաև մեծ հնարավորություն է», -ասել է նախագահը:
Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Գախարիան, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նախագահ Սարգսյանին է փոխանցել Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի ջերմ բարեմաղթանքները: Վրաստանի վարչապետը մասնավորապես նշել է, որ իր համար մեծ պատիվ է վարչապետի կարգավիճակով առաջին անգամ այցելել Հայաստան և հնարավորություն ունենալ իր նպաստը բերել երկու ժողովուրդների դարավոր կապերի ավելի սերտացմանը։ «Մեր բարեկամությունն ամրապնդել են մեր նախնիները, իսկ մենք այժմ պետք է ավելի շատ գործի մասին մտածենք: Այստեղ ենք այն տրամադրվածությամբ, որ մեր տնտեսական համագործակցությունը ազդեցություն ունենա մեր ժողովուրդների բարեկեցության վրա»,-նշել է Վրաստանի վարչապետը:
Հայաստանի նախագահ Սարգսյանի և Վրաստանի վարչապետ Գախարիայի առանձնազրույցին հաջորդել է ընդլայնված հանդիպումը երկու երկրների պատվիրակությունների մասնակցությամբ: «Մենք պարոն վարչապետի հետ քննարկեցինք շատ կարևոր մի քանի հարցեր: Եվ իմ եզրակացությունը նույնն է. մեր համատեղ գործունեության հնարավորությունները շատ ավելի մեծ են,-ասել է նախագահ Սարգսյանը:- Մենք միասին կարող ենք շատ բաներ անել: Ուզում եմ, որ պարոն վարչապետը վստահ լինի՝ և՛ Հայաստանի ժողովուրդը, և՛ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը, և՛ նախագահական ինստիտուտն ամեն ինչ կանեն, որ այդ հնարավորություններն իրականություն դառնան»:
Իր հերթին վարչապետ Գախարիան նշել է. «Մենք քննարկեցինք հարցեր, թե ինչ պետք է անեն մեր երիտասարդները, քաղաքացիները, որ գլոբալ, մրցունակ աշխարհում լինեն համարձակ, օգտագործեն օրվա բոլոր հնարավորությունները և դառնան էլ ավելի մրցունակ ու նախաձեռնող: Համոզված եմ, որ մեր համատեղ ջանքերով կհասնենք նրան, որ մեր քաղաքացիները կկարողանան հաղթահարել այս մրցակցությունը: Ինձ համար գործնականում դա նշանակում է հարաբերությունների սերտացում տնտեսության մեջ, քաղաքականության, մշակույթի, կրթության բնագավառներում»:
Ընդգծելով, որ երկու երկրների հարաբերությունները ու համագործակցության արդյունքները ծառայելու են երկու երկրների քաղաքացիների բարեկեցությանը՝ զրուցակիցները կարևորել են գործնական քայլերի իրականացումը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նոր տեխնոլոգիաների, կրթության ու գիտության, սննդի անվտանգության ոլորտներում, ինչպես նաև նախագահական նախաձեռնությունների շրջանակում համատեղ ծրագրեր իրականացվելու հնարավորությունների վերաբերյալ:

Президент Саркисян принял премьер-министра Грузии Георгия Гахарию
Президент Республики Армения Армен Саркисян принял премьер-министра Грузии Георгия Гахарию и возглавляемую им делегацию, прибывшую в Армению с официальным визитом.
В ходе личной беседы президент Саркисян приветствовал визит премьер-министра Гахарии в Армению и пожелал ему успехов и реализации программ. Коснувшись армяно-грузинских отношений, президент Саркисян отметил, что история дружбы двух народов насчитывает тысячелетия. «Но сейчас мы находимся в начале 21-го века. Новая эра - новые проблемы. Но я думаю, что это также прекрасная возможность для наших двух государств и народов», - сказал он.
Премьер-министр Грузии Георгий Гахария, выразив благодарность за теплый прием, передал президенту Саркисяну теплые приветствия президента Грузии Саломе Зурабишвили. Премьер-министр Грузии, в частности, отметил, что для него большая честь впервые посетить Армению в качестве премьер-министра и иметь возможность внести вклад в углубление многовековых связей между двумя народами. «Наши предки укрепили нашу дружбу, и теперь мы должны больше думать о действиях. Мы здесь с намерением, чтобы наше экономическое сотрудничество повлияло на благосостояние наших народов», - сказал премьер-министр Грузии.
После отдельной беседы состоялась встреча делегаций двух стран. «Мы обсудили некоторые очень важные вопросы с господином премьер-министром. И мой вывод такой же: возможности нашей совместной работы гораздо шире, - сказал президент Саркисян. - Мы можем многое сделать вместе. Я хочу, чтобы господин премьер-министр был уверен, что и народ Армении, и правительство Республики Армения, и институт президента сделают все возможное, чтобы эти возможности стали реальностью».
В свою очередь премьер-министр Гахария отметил: «Мы обсудили вопросы о том, что должны делать наши молодые люди и граждане, чтобы быть смелыми в глобальном конкурентном мире, чтобы использовать возможности дня и стать более конкурентоспособными и предприимчивыми. Я уверен, что наши совместные усилия позволят нашим гражданам преодолеть это соревнование. Для меня на практике это означает более тесные отношения в сферах экономики, политики, культуры, образования».
Подчеркнув, что отношения между двумя странами и результаты сотрудничества послужат благосостоянию граждан двух стран, собеседники отметили важность принятия практических мер.
Стороны обменялись мнениями о возможностях реализации совместных программ в области новых технологий, образования и науки, продовольственной безопасности, а также в рамках президентских инициатив.