Ռուստամ Բադասյանը մասնակցում է «Արդարադատության թվային մարտահրավերները Եվրոպայում» խորագրով համաժողովին
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը հոկտեմբերի 14-16-ը Ֆրանսիայի Հանրապետության Ստրասբուրգ քաղաքում մասնակցում է «Արդարադատության թվային մարտահրավերները Եվրոպայում» խորագրով համաժողովին։
Նախարարն իր ելույթում տեղեկացրել է, որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից հաստատված Դատաիրավական բարեփոխումների ռազմավարությամբ նախատեսվում է ապահովել արդարադատության ոլորտի ինստիտուցիոնալ զարգացում, որի բաղկացուցիչ մասն է կազմելու Էլեկտրոնային արդարադատության գործիքների ներդրումը:
Նախարարի խոսքով՝  դրա նպատակն է միավորել արդարադատության մարմիններում գործող բոլոր էլեկտրոնային համակարգերը և տվյալների շտեմարանները, արդիականացնել դատարաններում գործող էլեկտրոնային կառավարման համակարգերը, դրանց հիման վրա դատարաններում ներդնել և գործարկել դատական միասնական էլեկտրոնային կառավարման համակարգ, ստեղծել իրավապահ դատական և իրավակիրառ մարմինների միջև էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության համակարգ, ներդնել պաշտոնական առցանց նամակագրության համակարգ, ապահովել համակարգի միջոցով վիճակագրական տվյալների հավաքագրումը վարույթի ողջ ընթացքում, ինչպես նաև ապահովել թվային արխիվների ստեղծումը:
Նախարար Բադասյանը ընդգծել է, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ազդեցությունը չի շրջանցել Հայաստանի պետական կառավարման և արդարադատության ոլորտները: Եվրոպական միության, USAID- ի, ՄԱԶԾ-ի, Համաշխարհային բանկի և միջազգային այլ դոնորների աջակցությամբ մշակվել և գործարկվել են էլեկտրոնային հարթակներ և համակարգեր, որոնցից են www.e-draft.am  իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքը, Արդարադատության նախարարության կողմից մատուցվող ծառայությունների բարելավմանը նպաստող www.e-hotline.am կայքը, ՀՀ պետական ​​մարմինների կողմից տրամադրված պաշտոնական փաստաթղթերի վավերականությունը ստուգելու նպատակով ստեղծված www.e-verify.am միասնական կայքը, www.e-notary.am –ը, կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտման նպատակով գործարկված www.azdararir.am հարթակը և այլն:
Ամփոփելով ելույթը՝ Ռուստամ Բադասյանն ընդգծել է, որ թվային դարաշրջանում առկա նոր մարտահրավերներին զուգահեռ՝ թվայնացումը հսկայական օգուտ է տալիս. ստեղծված էլեկտրոնային ժողովրդավարության գործիքների միջոցով կառավարությունները պայքարում են կոռուպցիայի դեմ և պարզեցնում են վարչարարությունը:

Рустам Бадасян участвует в форуме “Правосудие в Европе перед лицом цифровых вызовов”
Министр юстиции Республики Армения Рустам Бадасян с 14 по 16 октября во французском городе Страсбург принимает участие в Форуме “Правосудие в Европе перед лицом цифровых вызовов”.
В своем выступлении министр сообщил, что стратегией судебно-правовых реформ, утвержденной правительством Армении, предусматривается обеспечить институциональное развитие сферы юстиции, составной частью которого станет внедрение инструментов электронного правосудия.
По словам министра, цель этого - объединить все действующие в органах юстиции электронные системы и базы данных, модернизировать действующие в судах системы электронного управления, на их основе внедрить и запустить в судах единую судебную систему электронного управления, создать систему электронного документооборота между правоохранительными судебными и правоприменительными органами, внедрить систему официальной онлайн переписки, обеспечить сбор статистических данных посредством системы в течение всего процесса производства, а также обеспечить создание цифровых архивов.
Министр Бадасян подчеркнул, что влияние информационных технологий не обошло сферу государственного управления и правосудия Армении. При содействии Европейского союза, USAID, ПРООН, Всемирного банка и других международных доноров разработаны и запущены электронные платформы и системы, среди которых единый веб-сайт для публикации проектов правовых актов www.e-draft.am, веб-сайт www.e-hotline.am, способствующий улучшению услуг, предоставляемых Министерством юстиции, единый веб-сайт www.e-verify.am, созданный для проверки действительности официальных документов, представленных государственными органами РА, www.e-notary.am, www.azdararir.am платформа для раскрытия коррупционных преступлений и т. д.
Подводя итоги выступления, Рустам Бадасян подчеркнул, что наряду с новыми вызовами, существующими в цифровую эпоху, оцифровка приносит огромную пользу. С помощью созданных инструментов электронной демократии правительства борются с коррупцией и упрощают администрирование.