Սինգապուրից՝ Շուշի. «Ավրորա» ֆորումի մեկնարկը
«Արևելյան պատմական ժառանգության վերածնունդ» (Revival of Oriental Historical Heritage Foundation) հիմնադրամը իրականացնում է առաջին միջոցառումներից մեկը «Ավրորա» ֆորումի շրջանակում, որը կանցկացվի Հայաստանում և Արցախում հոկտեմբերի 14-21-ը՝  միավորելով աշխարհի առաջատար մասնագետներին սոցիալական, կրթական, մարդասիրական և գիտատեխնիկական նորարարության ոլորտներից:
Մասնավորապես՝ հոկտեմբերի 14-ին, Շուշիում հիմնադրամի նվիրատուները և ընկերները կմասնակցեն պատմական հուշակոթողի՝ Գոհար տիկնոջ Վերին մզկիթի վերականգման աշխատանքների ավարտին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը:
Սատարելով Արցախի կառավարության նախաձեռնությանը՝ «Արևելյան պատմական ժառանգության վերածնունդ» (Revival of Oriental Historical Heritage Foundation) հիմնադրամը 2014 թ.-ին ձեռնարկել է Վերին մզկիթի վերականգնման ծրագիրը, որն իրականացվում է «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի՝ Արցախի զարգացման ծրագրի շրջանակում:
Ծրագրի արդյունքում ամբողջությամբ վերականգնվել է Գոհար տիկնոջ Վերին մզկիթը՝ պահպանելով նրա առաջնային տեսքը: Հիմնովին վերականգնվել է նաև մզկիթի հարևանությամբ գտնվող մեդրեսեի շենքը (հոգևոր վարժարան), ընդլայնվել և բարեկարգվել է  մզկիթի հարակից տարածքը, կառուցվել է պուրակ:
Հատկանշական է, որ հիմնադրամի ջանքերով վերջերս ավարտվել են նաև Սուրբ Թադևոսի վանքի տանիքի վերակառուցման աշխատանքները: Սբ. Թադևոսի վանական համալիրը, որը գտնվում է հյուսիս-արևմտյան Իրանում, բացառիկ հոգևոր նշանակությունը ունի Հայ առաքելական եկեղեցու համար և համաքրիստոնեական եզակի ուխտատեղի է: 2008 թ.-ին վանքը գրանցվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության օբյեկտների ցանկում։
Շուշիի միջոցառման մասնակիցները կծանոթանան նաև հիմնադրամի մյուս ծրագրերին, որոնք ուղղված են հոգևոր և պատմամշակութային ժառանգության պահպանությանը: Նրանց թվում են Հայաստանի Տաթևի վանական համալիրը, Վրաստանի Սուրբ Գևորգ եկեղեցական համալիրը, Արցախի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին և Սինգապուրում Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցին:

Из Сингапура – в Шуши: Начало форума «Аврора»
Фонд “Возрождение Восточного исторического наследия” (Revival of Oriental Historical Heritage Foundation) в рамках Форума “Аврора”, который состоится в Армении и в Арцахе с 14 по 21 октября и объединит ведущих специалистов мира в области социальных, образовательных, гуманитарных и научно-технических инноваций, проводит одно из первых мероприятий.
14 октября в Шуши меценаты и друзья фонда примут участие в торжественном мероприятии, посвященном завершению работ по восстановлению памятника - Верхней мечети Гоар-Ага.
Поддерживая инициативу правительства Арцаха, Фонд “Возрождение Восточного исторического наследия” (Revival of Oriental Historical Heritage Foundation) в 2014 г. в рамках программы развития Арцаха, которую осуществляет Фонд “Инициативы развития Армении” (IDeA) инициировал программу восстановления Верхней мечети Гоар-Ага.
В результате программы не нарушая ее первичного вида, полностью восстановлена Верхняя мечеть Гоар-Ага. Основательно восстановлено и здание медресе (духовная гимназия), расположенное по соседству с мечетью, расширена и благоустроена территория, прилегающая к мечети, заложен сквер.
Примечательно, что усилиями того же фонда недавно завершились и работы по реконструкции монастыря “Сурб Тадевос”. Монастырский комплекс “Сурб Тадевос”, расположенный в северо-западной части Ирана, имеет исключительное духовное значение для Армянской апостольской церкви и является уникальным общехристианским местом паломничества. В 2008 году монастырь был включен в список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО.
Участники мероприятия в Шуши ознакомятся также и с другими программами фонда, направленными на сохранение духовного и историко-культурного наследия. В их числе монастырский комплекс Татев в Армении, храмовый комплекс Сурб Геворг в Грузии, церковь Сурб Аствацацин в Арцахе и церковь Св. Григория Просветителя в Сингапуре.