Ամեն ինչ հաշվարկված էր. Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը ՀԱՕԿ-ի լրատվականի հետ զրույցում խոսել է մեր մարզիկների ելույթների մասին Շտուտգարտում շարունակվող մարմնամարզության աշխարհի առաջնությունում։
«Արթուր Դավթյանի պարագայում ամեն ինչ հաշվարկված էր։ Երկրները, որոնք թիմային հաշվարկով արդեն ձեռք էին բերել ուղեգրեր, պայքարից դուրս էին։ Մեզ պետք էր, որ Արթուրը բազմամարտում նվաճի ուղեգիր։ Ես որոշեցի, որ պետք է շեշտը դնել ոչ թե հենացատկի, որը ավելի ռիսկային էր, այլ բազմամարտի վրա։
Քանի որ, եթե նա բազմամարտում էլ, հենացատկում էլ ուղեգիր նվաճեր, ուղեգրերից մեկը, այս դեպքում՝ բազմամարտինը, նա կորցնում էր։ Իմաստ չկար ռիսկի գնալ և բարդ ցատկ կատարել։ Այստեղ սխալի դեպքում կարող էինք կորցնել ամեն ինչ։ Ես հաշվեցի, թե ինչ միավորներ են պետք։ Արթուրը ստացավ հանձնարարությունը և հրաշալի կատարեց այն։ Ծրագրի մի մասն արդեն կատարված է։ Պետք է լավ աշխատենք և պատրաստվենք Տոկիո-2020-ին», - նշել է մասնագետը։
Խոսելով Արթուր Թովմասյանի մասին՝ Հակոբ Սերոբյանը ասել է, որ նրան պետք է հոգեբանորեն լավ տրամադրել։
«Եզրափակիչ անցած 8 մասնակիցներից երեքն արդեն ուղեգրեր ունեն։ Ինչ-որ տեղ Թովմասյանի գործն արդեն հեշտանում է։ Նա պետք է ուղեգիր չնվաճած 2 մարզիկներից առաջ անցնի և այստեղ էլ կունենանք ուղեգիր։ Սա, իհարկե, ծրագրի նվազագույն մասն է։ Իհարկե, մեդալը մեզ շատ ավելի կուրախացնի», - պարզաբանել է մարզիչը։
Հարություն Մերդինյանի մասին նա նշել է, որ 35-ամյա մարզիկը վերջինն էր ելույթ ունենում. «Ամենաբարդ ծրագիրը չի կատարել։ Այստեղ կարևոր էր, որ նա մաքուր կատարեր վարժությունը»։
Հիշեցնենք, որ Արթուր Թովմասյանն օղակների վարժությունում 8-րդ տեղով մտել է եզրափակիչ, որը կկայանա հոկտեմբերի 12-ին։

sport gimnastika (1)
Главный тренер сборной Армении по гимнастике Акоп Серобян в беседе с информационной службой НОКА говорил о выступлении наших спортсменов на продолжающемся в Штутгарде чемпионате мира по гимнастике.
«В случае Артура Давтяна все было расчитано. Страны, которые по командному расчету уже приобрели путевки, находятся вне борьбы. Нам было нужно, чтобы Артур завоевал путевку в многоборье. Я решил, что нужно сделать акцент не на прыжках в длину, что было более рискованным, а на многоборье.
Поскольку если он и в многоборье, и в прыжах в длину завоевал путевку, одну из путевок, в этом случае, по многоборью, он потерял. Не было смысла идти на риск и совершить сложный прыжок. Здесь в случае ошибки мы могли потерять все. Я расчитал, какие нужны очки. Артур получил задание и замечательно выполнил его. Часть программы уже выполнена. Мы должны хорошо работать и подготовиться к Токио-2020», - отметил специалист.
Говоря об Артуре Товмасяне, Акоп Серобян сказал, что его нужно психологически хорошо настроить.
«Трое из 8 спортсменов, вышедших в финал, уже имели путевки. Где-то дело Товмасяна уже облегчалось. Он должен обойти 2 не завоевавших путевки спортсменов и здесь тоже у нас будет путевка. Это, конечно, минимальная часть программы. Конечно, медаль нас гораздо больше обрадует», - пояснил тренер.
Об Арутюне Мердиняне он отметил, что 35-летний спортсмен выступал последним: «Он выполнил самую сложную программу. Здесь былов ажно, что он чисто выполнил упражнение».
Напомним, что Артур Товмасян в упражнении кольца, заняв 8-е место, вышел в финал, который состоится 12-го октября.