Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Սերբիայի վարչապետ Անա Բռնաբիչի հետ
Սերբիայի Հանրապետություն պաշտոնական այցի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հանդիպել է Սերբիայի վարչապետ Անա Բռնաբիչի հետ:
Սերբիայի վարչապետը ողջունել է նախագահ Սարգսյանի պաշտոնական այցը՝ նշելով, որ ուրախ են հյուրընկալել բարեկամ Հայաստանի նախագահին և շահագրգռված են բոլոր ուղղություններով երկկողմ հարաբերությունների խորացմամբ։
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել երկկողմ համագործակցության համար հեռանկարային ուղղություններին։ Կողմերն ընդգծել են, որ փոխշահավետ կարող են լինել կապերը մասնավորապես բարձր տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության, գիտության, կրթության, մշակույթի, զբոսաշրջության, սննդի արդյունաբերության և մի շարք այլ ոլորտներում։ Նախագահ Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ հայկական պատվիրակության կազմում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերությունների, ստարտափ հանրության ներկայացուցիչներ, որոնք հետաքրքրված են իրենց ոլորտներում սերբական ընկերությունների հետ համագործակցությամբ: «Ուրախ կլինենք զարգացնել Ձեր երկրի հետ հարաբերությունները և ավելի շատ հայկական ներկայություն ունենալ Սերբիայում», -ասել է Անա Բռնաբիչը։
Կողմերը հույս են հայտնել, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ կկարողանան տնտեսական ոլորտում հասնել առավել տպավորիչ արդյունքների: Այս համատեքստում կարևորվել է փոխայցելությունների, գործարար շփումների ակտիվացումը, միմյանց փորձին ծանոթացումը, ինչն էապես կարող է խթանել տնտեսական ակտիվությունն ու զբոսաշրջությունը:
Անդրադարձ է եղել նաև Սերբիայի և Եվրասիական տնտեսական միության միջև առաջիկայում ստորագրվելիք ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագրին: Նշվել է, որ Համաձայնագրի կնքումը նոր առևտրային հնարավորություններ կստեղծի Հայաստանի ու Սերբիայի համար:

Армен Саркисян встретился с премьер-министром Сербии Аной Брнабич
Поддержи А1+!В рамках официального визита в Республику Сербия президент Армен Саркисян встретился с премьер-министром Сербии Аной Брнабич.
Премьер-министр Сербии приветствовала официальный визит президента Саркисяна, отметив, что она рада приветствовать президента дружественной Армении и заинтересована в углублении двусторонних отношений по всем направлениям.
В ходе встречи стороны обсудили перспективные направления двустороннего сотрудничества. Стороны подчеркнули, что взаимовыгодные отношения могут быть, в частности, в области высоких технологий, искусственного интеллекта, науки, образования, культуры, туризма, пищевой промышленности и ряда других областей. Президент Армен Саркисян отметил, что в состав армянской делегации входят представители сфер информационных технологий, стартапов, которые заинтересованы в сотрудничестве с сербскими компаниями в своих областях. «Мы будем рады развитию отношений с Вашей страной и расширению армянского присутствия в Сербии», - сказала Ана Брнабич.
Стороны выразили надежду, что совместными усилиями им удастся добиться более впечатляющих результатов в экономической сфере. В этом контексте была подчеркнута важность взаимных визитов, деловых контактов, ознакомления с опытом друг друга, что может существенно способствовать экономической активности и туризму.
Было также затронуто соглашение о зоне свободной торговли, которое будет подписано между Сербией и Евразийским экономическим союзом. Было отмечено, что подписание документа создаст новые торговые возможности для Армении и Сербии.